ULTRASONE
PRO 2900

Ultrasone, jako jeden z nielicznych producentów słuchawek, nie wszedł jeszcze w świat "iZabawek", ale brak pilota sterującego i mikrofonu nie przekreśla możliwości podłączenia do przenośnego grajka. W ofercie Ultrasone panuje może nieco staromodny, lecz wciąż skuteczny podział na słuchawki DJ, Hi-Fi, Pro oraz wyjątkowo starannie selekcjonowane (także pod względem ceny) modele Signature i topowe Ultrasone Edition. Chociaż zdecydowana większość jest konstrukcjami zamkniętymi, to kilka jest otwartych - takie są właśnie flagowe Edition 10 oraz testowane Pro 2900.

Prezentowane słuchawki narodziły się z innego, długo już oferowanego modelu Ultrasone Pro 900, który zdążył zaskarbić sobie sporą sympatię użytkowników. Ultrasone Pro 2900 nie są jednak jego kosmetyczną modyfikacją, a czymś zupełnie nowym (Pro 900 są zamknięte).

Przed rozpoczęciem testu zastanawiałem się, który z modeli wypożyczyć (są w podobnej cenie), ostatecznie ustaliłem z dystrybutorem, że "rzucę" uchem na obydwa... i już wiadomo, które wybrałem. A dlaczego? - można przeczytać niżej.

Ultrasone Pro 2900 - wykonanie i ergonomia

Spakowane w sztywny karton prężą się składanymi przegubami, przekonując, że równie dobrze dopasują się do kształtów głowy. Ultrasone Pro 2900 dobrze leżą i nie uciskają zbyt mocno, trzymając się jednocześnie w ustalonym miejscu.

Większość elementów jest wykonana z grubego, dobrej jakości tworzywa, oprócz srebrnych, tylnych płytek muszli nie ma tu nic ozdobnego - Ultrasone podchodzi do estetyki raczej ostrożnie i konserwatywnie. Klasyczny jest także pałąk z wsuwanymi, służącymi do regulacji mechanizmami oraz dwoma przegubami.

Regulacje pracują sztywno, choć nie topornie, wraz z szerokim pałąkiem wyglądają muskularnie. W tym samym stylu są też okrągłe nauszniki. Tylną wentylację zapewnia szereg ułożonych promieniście nacięć.

Komfort zapewnia miękka wkładka w centralnej części pałąka oraz mięciusieńkie, welurowe poduszeczki. Materiał jest wyjątkowo milusi i bardzo delikatny.

Czy nie nazbyt i czy nie zetrze się za szybko? Nawet jeżeli tak, to w pudełku ze słuchawkami Ultrasone Pro 2900 znajdziemy drugi komplet. Jest też podróżne etui z rączką. Przewód sygnałowy należy wkręcić w gniazdo umieszczone w jednej z muszli; w zestawie są dwa kable - do sprzętu przenośnego i domowego.

Ten pierwszy jest krótki (1,5 m) i elastyczny, zakończony wtykiem 3,5 mm, drugi ma końcówkę 6,3 mm i środkową sekcję w formie rozciągliwej "sprężyny", maksymalna użyteczna długość wynosi 3 m. W ten sposób nie będą już potrzebne jakiekolwiek przejściówki. Impedancja wynosi 40 omów, jest więc przyjazna także dla sprzętu przenośnego.

Odsłuch

Miałem możliwość przyjrzenia się i porównania dwóch bliźniaczych konstrukcji - zamkniętych Pro 900 i otwartych Ultrasone Pro 2900. Oczywiście na tej podstawie nie można jeszcze ogłaszać przewagi jednej techniki nad drugą.

Chociaż charakter brzmienia w obydwu modelach jest dość zbliżony, to ja stawiam na wersję otwartą. Gra w mojej ocenie czyściej, z większą dynamiką i polotem. Wersja zamknięta brzmi poważniej, co lepiej pasowało do niektórych nagrań, ale często ograniczało "entuzjazm".

Z kolei Ultrasone Pro 2900 wcale nie są ułomne w zakresie niskotonowym, bas ma siłę i wyrabia się również w tych utworach, które są wymagające pod względem potęgi. Jest przy tym dynamiczny i dość dokładny, lecz bez cyzelowania i wpadania w utwardzoną konturowość.

Muzyka nie jest też nigdy oddana na pastwę brutalnych dźwięków, które Ultrasone Pro 2900 lekko zaokrągla i zmiękcza. Dźwięk jest skoczny i zrywny, Ultrasone potrafią pogodzić znakomitą spójność i detaliczność, a także przedstawić panoramę stereofoniczną oraz obszerną przestrzeń.

Dla słuchawek to zadanie wyjątkowo trudne czy wręcz nieosiągalne, stąd sukcesy, jakie mają 2900 Pro na tym polu, są godne odnotowania.

Specyfikacja techniczna

ULTRASONE PRO 2900
Typ Otwarte
Poduszka Nauszne
Masa 295
Impedancja (Ω) 40
Ergonomia Nie najlżejsze, ale dobrze przylegające. W komplecie dwa odłączane kable, dla grajków przenośnych i sprzętu stacjonarnego, zapasowe, welurowe nauszniki i eleganckie etui.
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu