SHURE
SRH1440

Firma Shure specjalizuje się w technice studyjnej - mikrofony, miksery, systemy bezprzewodowe to sprzęt, który można zobaczyć w środowisku Pro, ale tak skomponowana oferta nie byłaby przecież kompletna bez słuchawek. 

Nasza ocena

Wykonanie
Atrakcyjnie skrojone, zewnętrzne ażurowe panele, dobre spasowanie elementów, solidne regulacje.
Brzmienie
Wyborna rozdzielczość i przejrzystość połączona z delikatnością i lekką kremowością.
Artykuł pochodzi z Audio

W studiach nagraniowych używa się głównie słuchawek zamkniętych, które dominują też w katalogu Shure, jednak kilka miesięcy temu firma przedstawiła dwa najdroższe i najlepsze w swojej ofercie modele, będące konstrukcjami otwartymi.

Shure SRH1440 - wykonanie i konstrukcja

Kilka miesięcy temu przetestowaliśmy STH1840; o kilkaset złotych tańsze Shure SRH1440 też prezentują się bardzo ciekawie. Większość obudowy wykonano z plastiku, jego jakość nie budzi zastrzeżeń, a strzałem w dziesiątkę jest mocniejsze zabudowanie elementów podtrzymujących muszle i wizualne zespolenie ich z pałąkiem, dzięki czemu słuchawki wyglądają bardziej monolitycznie.

Atrakcyjnie prezentują się też ażurowe, gęste osłony przetworników ozdobione srebrnym pierścieniem. Do głowy przylegają miękkie, welurowe poduszki, zapewniające lepszą wentylację niż skórzane odpowiedniki.

Pałąk słuchwek Shure SRH1440 ma tradycyjny, przesuwny mechanizm regulacyjny z wąskimi zapadkami, które pomagają w precyzyjnym ustaleniu i zachowaniu położenia.

Słuchawki dość łatwo dostosowują się do kształtu głowy, w sporadycznych przypadkach owalne muszle mogą okazać się zbyt wąskie, ale nawet wtedy miękkość poduszek rekompensuje nieco mocniejszy uścisk i sporą masę słuchawek - 340 g.

Shure SRH1440 - dodatkowe wyposażenie

W zestawie z Shure SRH1440 znajdziemy elegancki futerał do przechowywania i przenoszenia słuchawek, komplet zapasowych welurowych poduszek oraz dodatkowy przewód sygnałowy - więc mamy w sumie dwa kable z miedzi OFC.

Każdy ma długość 2,1 m i jest zakończony wtykiem 3,5 mm, który uzupełniono adapterem na standard 6,5 mm. Przewód należy podłączyć do słuchawek dwoma złoconymi minikonektorami MMCX, blokowanymi przez wkręcenie w muszle. Zastosowane przetworniki szerokopasmowe mają średnicę 40 mm. Impedancja - to bardzo wygodne dla sprzętu przenośnego 37 omów.

Odsłuch

Grając bardzo precyzyjnie, przypominają o studyjnym rodowodzie marki. O ile tańszy model Shure SRH940 był w tym zakresie niemal bezkompromisowy, to Shure SRH1440 grają bardziej "po ludzku", ale stale na fundamencie neutralności.

Nie ma szaleństwa odseparowanego detalu, najdrobniejsze dźwięki są pokazywane zawsze bardzo rzetelnie, ale i wplecione w kontekst. Mocny i neutralny środek wraz z bezbłędnym przejściem w górne rejestry nie pozwala na ten dźwięk spoglądać inaczej jak tylko na znakomicie zharmonizowaną i uporządkowaną kompozycję.

Góra pasma łączy gładkość i kremowość z dynamiką, Shure SRH1440 potrafią zagrać nawet wybuchowo, ale wszystko znakomicie różnicuje i nie rozpędza się w jednym kierunku.

Prawdziwą ucztą dla ucha są wszelkiego rodzaju przeszkadzajki, dzwoneczki, lecz także werbel. Wszystkie te elementy mają wyborny atak, nasycenie i selektywność.

Spędziłem z nimi dużo czasu, odkrywając nieznane wcześniej, albo nie do końca "oszlifowane", bogactwo wielu płyt. Nie jest to jednak brzmienie, które przyjaźnie traktuje wszystkie nagrania, bo tu i ówdzie zdarzają się ostrzejsze "szpile", których byśmy sobie nie życzyli - nie było jednak aż tak złego nagrania, które odsłuchiwane na Shure bardziej by męczyło niż cieszyło, a w moim odtwarzaczu lądowały przeróżne rzeczy, żeby wspomnieć np. Def Leppard ze śladowymi elementami poprawnej realizacji.

Jest jedna rzecz, którą bym w Shure SRH1440 poprawił (gdybym potrafił...), dotyczy to niskich tonów - są dość suche i ograniczone w rozciągnięciu, a także w potędze. Może dzięki temu góra pasma ma "wolną rękę" i nigdy nie jest przykrywana przez zagęszczoną substancję, również rytm trzyma się świetnie. Dźwięk byłby jednak pełniejszy, gdyby dodać do niego więcej basowego animuszu.

Specyfikacja techniczna

SHURE SRH1440
Typ Otwarte
Poduszka Nauszne
Masa 343
Impedancja (Ω) 37
Pasmo przenoszenia (Hz) 15-27 000
Ergonomia Znakomite welurowe poduszki na dobrze dopasowanych, owalnych muszlach.
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu