YAMAHA
Pro 300

Późno, ale z rozmachem, Yamaha wchodzi w słuchawkowy interes. Modele z nowej serii Pro wyglądają znakomicie, bardzo nowocześnie, nie mieszcząc się w utartych kanonach.

Nasza ocena

Wykonanie
Wyjątkowo lekkie (200 g) słuchawki o bardzo nowoczesnym wyglądzie i doskonałym wykonaniu. Oryginalny mechanizm regulacji i składania.
Brzmienie
Mocne, gęste, obszerne
Artykuł pochodzi z Audio

Wąski pałąk płynnie przechodzi w dolną część i sięga aż za uszy, do których przylegają zamknięte we własnych miniobudowach przetworniki, dociśnięte z zewnątrz pałąkiem. Nie widać więc w ogóle klasycznych, okrągłych muszli, a tylko lekko zaokrąglone zakończenia monolitycznej opaski.

Całość wydaje się sztywna, lecz po przełamaniu strachu, że coś uszkodzimy, okazuje się, że jest dostatecznie elastyczna. Nad muszlami pałąk ma zintegrowany mechanizm zawiasów, umożliwiający składanie słuchawek do transportu.

Mocne, wyczuwalne "kliki" dają pewność zatrzaśnięcia w wybranej pozycji, choć trzeba ten mechanizm poznać i nauczyć się go obsługiwać; pasowanie elementów jest na tyle ciasne, że patrząc na zdjęcia w katalogu i same słuchawki, dość długo się zastanawiałem, czy to rzeczywiście możliwe, aby ten model w bezinwazyjny i "odwracalny" sposób "połamać".

Yamaha Pro 300 - wykonanie

Muszle słuchawek Yamaha Pro 300 są wyłożone skóropodobnym materiałem, sposób kontaktu z uszami skłania do zakwalifikowania ich do grona modeli nausznych, a nie wokółusznych.

Plastik dość mocno nas "spina", chociaż to nie sam nacisk, a połączenie silnego przylegania z konstrukcją zamkniętą może powodować lekki wzrost temperatury. Taka jest jednak cena skutecznej izolacji od zewnętrznych źródeł hałasu, a w tym względzie Yamaha radzi sobie znakomicie.

Yamaha Pro 300 potrafią cieszyć detalami - jednym z nich jest kabel. Wydawałoby się, że nie ma on większego znaczenia, a jednak… W Pro 300 kabel (długość 1,2 m) jest montowany na stałe, ale płaski, co już jest czymś wyjątkowym.

Producent tłumaczy, że przewód jest odporny na skręcanie i plątanie, a dzięki wielowarstwowej konstrukcji nie przenosi na słuchawki niepożądanych, przypadkowych dźwięków towarzyszących dotknięciu kabla. Zakończony jest kątową wtyczką 3,5 mm, w komplecie znajdziemy także adapter na standard 6,3 mm.

Yamaha Pro 300 - pilot

Skromny i elegancki jest także zespolony z kablem pilot zdalnego sterowania, przystosowany do obsługi sprzętu przenośnego Apple. Możemy dzięki niemu wyzwalać podstawowe funkcje, regulować głośność, zatrzymywać i wznawiać odtwarzanie, przeskakiwać do kolejnego lub poprzedniego utworu.

W przypadku sprzętu Apple pilot pełni także rolę zestawu głośnomówiącego, pozwala odbierać połączenia. Przetworniki mają 40-mm średnicę, impedancja wynosi 53 omy.

Słuchawki Yamaha Pro 300 kupimy w trzech wersjach kolorystycznych: białej, czarnej lub niebieskiej, nawiązującej do sportowych motocykli Yamahy.

Odsłuch

Wiele cech tych słuchawek - styl, impedancja, pilot, krótki kabel... wskazuje na to, że jest to produkt adresowany raczej do młodszej "widowni", która chce mieć Pro 300 zawsze przy sobie, nie tylko w domu, ale także poza nim.

Rodzi to od razu podejrzenia, czy producent nie poszedł w kierunku utartych wyobrażeń o potrzebach młodzieży - jakoby żądnej dobrego basu, czyli basiora. Yamaha ma jednak nieco inne podejście do tego tematu.

Nie można powiedzieć, że basu jest tu za mało, ale nie on sam tworzy klimat tego brzmienia – bo jednak ma ono swoją specyfikę. Jest dość gęste, czasami nawet mroczne, głębokie, lecz efekt potęgi jest tu uzyskiwany w szerokim zakresie nisko-średniotonowym.

Góra pasma dodaje tyle, ile potrzeba, na pierwszy plan nie wyskakuje, oszczędza nam przykrości związanych zarówno z ewentualnym zabrudzeniem, jak i eksponowaniem sybilantów.

Słuchawki Yamaha Pro 300 nie są jednak generalnie delikatne – mają brzmienie zdecydowane, nasycone, dynamiczne. Nie są narzędziem do analizy błędów realizatorskich, całkiem dobrze asymilują słabsze nagrania, głównie te suche i podmetalizowane, dając im więcej "ciała", a odbierając ostrość.

Wobec różnorodności nagrań, jakie trafiają obecnie do sprzętu przenośnego, to koncepcja słuszna.

Specyfikacja techniczna

YAMAHA Pro 300
Typ Zamknięte
Poduszka Nauszne
Masa 220
Impedancja (Ω) 53
Pasmo przenoszenia (Hz) 20-20 000
Ergonomia Mimo że niewielkie, będą dobrze izolować od zewnętrznych źródeł hałasu. Krótki kabel (1,2 m), dedykowany raczej urządzeniom przenośnym.
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu