SONY
MDR-1RBT

Soniaki przyszły w kartonie nieustępującym Harmanom, są równie duże, ale zaprojektowane w bardziej tradycyjnym stylu - muszle, z zewnątrz okrągłe, przechodzą w duże owalne (mieszczące całą małżowinę uszną), z gąbeczkami delikatnymi i miękkimi. Całość utrzymana w tonacji czerni i ciemnego chromu, z kameralnymi czerwonymi akcentami - eleganckie i wygodne.

Nasza ocena
Wykonanie
Dość klasyczny wygląd, ale wykonanie wyczynowe.
Brzmienie
"Po kablu" – mocne, obfite i dynamiczne; bezprzewodowo – spokojniej i trochę misiowato.
Możesz pobrać ten artykuł w formacie
Artykuł pochodzi z Audio

Od wewnętrznej strony Sony MDR-1RBT to istne techno-porno - przetworniki chroni niemal całkiem przeźroczysta siateczka odsłaniająca to, co dla oczu zwykle zakryte - wielkie przetworniki z przejrzystymi membranami polimerowymi. Na krawędziach przełączniki rozmieszczono ergonomicznie (czytaj: rozrzucono daleko od siebie), dzięki czemu rozmowę telefoniczną odbierzemy, niczego niechcący nie przyciszając ani nie przełączając.

Z istotnych guziczków mamy: głośność, wybór utworu (przełącznik przód/tył, a nie dwa osobne), telefon i - nowość! - włącznik funkcji NFC (automatyczne parowanie zbliżonych do siebie urządzeń). NFC do działania na smartfonach wymaga pobrania darmowej aplikacji z Google Play "Łatwa komunikacja NFC", później już tylko wystarczy dotknąć smartfonem pola na muszli oznaczonego literką "N" i następuje parowanie.

Opisując możliwości odbierania połączeń telefonicznych, miałem już napisać, że Sony MDR-1RBT robi to, co wszyscy, ale się okazało, że akurat ta funkcjonalność została uproszczona jedynie do odbierania i kończenia połączeń. Zasięg i stabilność transmisji nieznacznie słabsza niż u Harmana, ale i tak bardzo dobra.

W komplecie otrzymujemy niewiele - 155-cm przewód audio, przewód USB (po stronie słuchawek to zwykłe micro-USB, więc pasuje do każdego zasilacza) i woreczek z solidnej, wodoodpornej tkaniny. Akumulator wystarcza na słuchanie muzyki do 30 godz. (to dużo) lub pozostawanie w stanie czuwania do 200 godz. Pojemny akumulator ładuje się jednak długo - do 6 godz.

Układ DSEE (Digital Sound Enhancement Engine) ma poprawiać wysokie częstotliwości, rozdzielczość i wybrzmienia, które zwykle najbardziej tracą podczas kompresji. Dźwięk ze słuchawek Sony MDR-1RBT może się podobać, o ile lubimy lekkie przyciemnienie przekazu. To nawet nie kwestia poziomu basu, który wcale nie dominuje. Wszystko jest większe, masywniejsze, a jednocześnie bas zachowuje doskonałą kontrolę.

Dużo szczegółów słyszymy w dalszych planach - np. w nagraniach Mike`a Oldfielda, który nakładał na siebie wiele ścieżek. W nagraniu "Tubular Bells (Part One)" od 17. minuty bas jest bardzo niski i pomimo jego obfitości - nadal czytelny. Wysokie tony, czyste i nienatarczywe, tylko - i aż - dopełniają obraz, mając duży wpływ na jego wyrafinowanie. W trybie bezprzewodowym dynamika i bas "siadają", pozostaje dobre zrównoważenie z lekkim ociepleniem - słuchawki Sony MDR-1RBT nigdy nie grają nieprzyjemnie.

Sony MDR-1RBT w dołączonym etui.

Sony MDR-1RBT w dołączonym etui.

Co zdrowiu (nie) służy

Po wielu latach zmowy milczenia i udawania, że wszystko jest OK, ludzie zaczynają wygrywać procesy przeciwko sieciom komórkowym i producentom telefonów, bo jak się teraz "okazuje", korzystanie z komórek może być jednak rakotwórcze. Nie trzeba wkładać głowy do mikrofalówki żeby ugotować mózg, ultrakrótkie fale radiowe z dowolnego źródła są po prostu niebezpieczne i podnoszą temperaturę substancji białkowych, chociaż robią to "małymi porcjami".

Bluetooth ma na szczęście jedną bardzo istotną właściwość - jest niesamowicie energooszczędny w stosunku do innych technologii bezprzewodowych i mimo, że wykorzystuje widmo częstotliwości mikrofalowych 2,402-2,480 GHz (to samo co Wi-Fi), to emitowana energia (w przypadku urządzeń o małym zasięgu, o których tu mówimy) waha się na poziomie 1-2,5 mW. Oto dla porównania wartości mocy nadajników telefonów komórkowych:

UMTS/W-CDMA - 250 mW
GSM 1800/1900 - 1000 mW
GSM 850/900 - aż 2000 mW

W ten sposób - niejako przy okazji - wskazujemy, dlaczego warto korzystać z zestawów słuchawkowych (również kablowych) do prowadzenia rozmów telefonicznych - żeby chronić mózg (o ile komuś na tym zależy) przed bliskością samych telefonów. Teraz skomplikujmy temat jeszcze bardziej - router Wi-Fi to nadajnik pracujący najczęściej "24/7", czyli non stop z mocą od 30 mW (proste modele domowe) do 500 mW (modele spotykane np. w biurach).

Nna szczęście zwykle są one od nas oddalone, więc ekspozycja jest stosunkowo niewielka, chyba że... siedzimy przy takim. A co z laptopami na kolanach? Przytulamy źródło mikrofal do naszych strategicznych podrobów. Wielu naukowców upatruje w tym gigantycznego wzrostu bezpłodności wśród młodych ludzi.

Waldemar (Pegaz) Nowak

Parametry
SONY MDR-1RBT
Produkowany Tak
Typ Otwarte
Poduszka Wokółuszne
Masa 297
Impedancja (Ω) b.d.
Pasmo przenoszenia (Hz) 4-80 000
Ergonomia Duże, komfortowe słuchawki do wielogodzinnych odsłuchów. Czujnik zbliżeniowy NFC ułatwia życie posiadaczom odtwarzaczy wspierającym ten system – wystarczy dotknięcie i urządzenia są sparowane.
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
SONY testy
Viso HP70
NAD
Viso HP70
Słuchawki

Viso HP70 to pierwsze słuchawki bezprzewodowe NAD-a, w sumie dopiero drugie w ofercie firmy, dodane do wprowadzonych 5 lat temu (i wciąż pozostających w sprzedaży) Viso HP50. NAD porusza się w tej dziedzinie ostrożnie, jednak można liczyć na to, że to, co zrobi, będzie bardzo dobre, skoro nie realizuje swoich projektów "na wyścigi".

Space One Wireless
KEF
Space One Wireless
Słuchawki

Najświeższe i najbardziej luksusowe propozycje słuchawkowe KEF-a zostały wyróżnione w specjalny sposób - znakiem Porsche Design Sound. Tak, to ten Porsche, którego studio projektowe daje wsparcie różnym "inicjatywom" - torebki, zegarki, smartfony... Pod szyldem PD KEF oferuje obecnie trzy modele: douszne Motion One, nauszne Space One i ich wersję bezprzewodową Space One Wireless.

H8i
B&O PLAY
H8i
Słuchawki

B&O Play ma w ofercie trzy modele nauszne i bezprzewodowe - H4, H8i i H9i. Najnowsze są te ostatnie, ale H8i, którymi się zajmujemy, też trafiły do sprzedaży niedawno. Pod pewnymi względami są nawet bardziej atrakcyjne od H9i, bowiem czas ich pracy na jednym ładowaniu sięga aż 45 godzin.

Live Sound & Installation wrzesień 2019

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2019

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista październik 2019

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio październik 2019

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2019

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu