Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
 

KOSS QZ/900

KOSS QZ/900

Kiedy w latach 80. ubiegłego wieku kupiłem sobie przenośne słuchawki Porta Pro, nie przypuszczałem w najśmielszych oczekiwaniach, że model ten przeżyje ze mną koniec świata w 2012 i będzie grał nadal... Oczywiście po tamtym nabytku śladu już nie ma - rozsypały się ze starości, ale dzięki dożywotniej gwarancji reanimuję je co kilka lat, wymieniając na nowe. QZ/900 mają w papierach gwarancyjnych podobny zapis - pomyślcie o tym...

Koss na robieniu słuchawek wyposażonych w reduktory szumów, można by rzec, zjadł zęby - swój pierwszy Noice Cancelling wprowadził na rynek już 1993 roku, w modelu Koss QZ/1000. Instrukcja obsługi ANC do aktualnego modelu jest tak zabawnie krótka, że pozwolę sobie przetłumaczyć ją w całości:

1. Aktywne Tłumienie Hałasów (ANC) można włączyć lub wyłączyć przełącznikiem On/ Off znajdującym się w dolnej części lewej muszli.
2. Przyjemność ze słuchania można czerpać "z" lub "bez" włączonego ANC.
3. Odepnij QZ/900 od odtwarzacza, by czerpać radość z ANC bez przewodu (upewnij się, że przełącznik jest włączony).

I to by było na tyle. Jeszcze tylko skrótowo o wymianie baterii i koniec instrukcji. Bez dziwacznych ostrzeżeń, żeby słuchawek nie prać, albo o dzieciach, które mogą je połknąć. Od razu powiem, że przez dobrą chwilę próbowałem wymyślić, jak się dostać do owej baterii i okazało się, że potrzebna jest do tego brutalna siła - "wyrywa się" prawego pada z 8 zaczepów. Pytanie, ile razy można bezkarnie powtarzać tę czynność, zanim coś się urwie - nie znalazło to odpowiedzi w moim teście.

W komplecie ze słuchawkami Koss QZ/1000 dostajemy przyjemne sztywne etui i przewód zasilający z analogowym potencjometrem w miejscu, gdzie bywa montowany mikrofon. Potencjometr pozwala na płynną regulację, jednak nie schodzi do zera, żeby nie pomylić tego stanu z zatrzymaniem odtwarzania.

Po przesiadce z Denonów potrzebowałem chwilę na zaadaptowanie się do nowych reguł gry - uszy wewnątrz nauszników, zdecydowany docisk średnio twardych gąbek do głowy, no i kabel plączący się pod ręką - na szczęście odporny na szuranie. ANC działa jak marzenie - warkot samolotu zamienia w nietoksyczny szum, uczucie "klaustrofobii" też stosunkowo niewielkie, co jest o tyle ważne, że wyłączenie ANC (a konkretnie wewnętrznego wzmacniacza) wpływa degradująco na dźwięk, mocno go przyciemniając.

Odsłuch

Słuchając kolejnego już modelu z ANC, doszedłem do wniosku, że przykładanie tu znanych reguł ze świata zwykłych słuchawek jest nieco nie na miejscu, bo ileż razy można pisać "jak na słuchawki z ANC jest tak czy siak". Prawda jest jednak taka, że te słuchawki generalnie grają inaczej. Podobnie jak Denon, Koss QZ/1000 demonstrują ładny bas (kontrabas - palce lizać) i łagodny środek, a góra pasma jest gdzieś, chociaż niekoniecznie w słuchawkach...

Słucham sobie mojego najukochańszego nagrania Ane Brun "The Treehouse Song" i gdyby było więcej smyków i talerzy, byłbym w siódmym niebie, a tak jestem w piątym. Jeśli jednak uznamy stłumienie góry i lekki szum za stan normalny, to słuchawki Koss QZ/1000 grają, jak trzeba. Majstrowanie przy muszlach (pukanie lub odrywanie ich od uszu) wywołuje delikatne popiskiwania podobne do myszy. Można więc sobie postukać, żeby usłyszeć trochę więcej wysokich tonów...

Słuchawki Koss QZ/1000 mogą być przydatne do innych zadań niż słuchanie muzyki - po prostu odpinamy kabel i już mamy na głowie świetnie tłumiące nauszniki (pasywne + aktywne). Bierzemy piłę spalinową albo kosiarkę do ręki i ochoczo ruszamy do prac ogrodowych.

Waldemar (Pegaz) Nowak

KOSS QZ/900

  • Produkowany Tak
  • Typ Zamknięte
  • Poduszka Nauszne
  • Impedancja (Ω)* 32
  • Pasmo przenoszenia (Hz) 20-20 000
  • Ergonomia Solidnie przylegają do głowy, choć nie każde uszy zmieszczą się bez pewnego wysiłku. Bardzo skuteczne tłumienie zakłóceń niskotonowych.
  • * W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona
 
 

Podstawowe dane

  • 1 100 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Klasyczna, bezpretensjonalna konstrukcja. „W razie czego” mamy dozgonną gwarancję.
  • Brzmienie: Ładny bas i środek, góra wycofana. Nienatarczywe, "towarzyszące".
SONY WH-1000XM2

SONY
WH-1000XM2

Cena: 1 700 zł

MONSTER Elements On-Ear

MONSTER
Elements On-Ear

Cena: 1 300 zł

 

 

Zobacz także
Czy przetworniki koncentryczne wymagają zwrotnicy do podziału pasma? Co to jest i jak działa skaler obrazu (upscalling)? Jakie parametry najlepiej określają jakość poszczególnych rodzajów urządzeń? W amplitunerach i procesorach jest regulacja kanału LFE (subwooferowego); jaką rolę pełnią regulacje w samym subwooferze?
Audio - marzec 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Obok armady głośnikowych liniowców (pięciu kolumn za ok. 80 000 zł), przepływają dwie szybkie eskadry, liczące po trzy jednostki, znacznie mniejszych, niedrogich (ok. 2000 zł), ale bardzo pożytecznych jednostek grających - amplitunerów stereo i gramofonów. Pierwsze ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

FOCAL Listen Wireless

FOCAL
Listen Wireless

Focal reprezentuje w tym teście grupę producentów kolumn, którzy kilka lat temu uświadomili sobie i innym, że ich głośni...

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio