AUDIO-TECHNICA
ATH-ANC9

Nowe Audio-Techniki wypatrzyłem na ostatnim Audio Show. Właśnie wzięcie ich do ręki przypieczętowało decyzję, iż pora w końcu zrobić test słuchawek z "noice cancellingiem". Chodziło to za mną już od wakacji ubiegłego roku.

Nasza ocena

Wykonanie
Pomimo pozornej "plastikowości", materiały wysokiej klasy. Stonowany, elegancki projekt.
Brzmienie
Wyrównane i dynamiczne jak na ANC, bez ANC głosy matowieją i góra ciemnieje.
Artykuł pochodzi z Audio

Konserwatywne w formie opakowanie (lity tekturowy karton ze zdjęciem) raczej nie przyciągnie naszej uwagi w sklepie, ewentualnie zaintryguje nas tajemniczy napis w rogu - "95%".

Audio Technica ATH-ANC9 - konstrukcja

Słuchawki Audio Technica ATH-ANC9 są zapakowane w transportowe etui, całkiem przyjemne - sztywny szkielet pokryto tkaniną z kieszonką na dodatki, z boku znajduje się metalowe ucho z metalowym karabińczykiem (można go zabezpieczyć przed przypadkowym otwarciem). Rozkładają się  na płasko, są wykonane w całości z lekkiego tworzywa.

Przewód sygnałowy powleczony gumą jest odporny na zakłócenia mechaniczne; właściwie przewody są dwa - normalny i iPodowy z mikrofonem oraz sterownikiem w 1/5 długości (okazało się, że sterowanie działa również z Samsungiem Galaxy S2). Z dodatków są jeszcze: przejściówka do samolotu (podwójne mono) i na dużego jacka 6,3 mm.

Na koniec zostawiłem sobie najprzyjemniejszy detal konstrukcyjny - otóż luksusowe "gąbeczki" i pałąk pokryto czymś skóropodobnym i wypełniono fantastycznym materiałem (znacznie gęściejszym od typowej pianki). 

Po przyciśnięciu wracają one do pierwotnego kształtu powoli. Czułem wyjątkowy komfort (jestem okularnikiem) oraz lepsze tłumienie pasywne. W dodatku, o dziwo, nie jest w nich zbyt gorąco.

Audio Technica ATH-ANC9 - tryby pracy

Jeśli chodzi o tłumienie (aktywne), firma ustawiła poprzeczkę bardzo wysoko. Nie dość, że zaproponowała trzy tryby pracy, zoptymalizowane pod różnorodne środowiska akustyczne, to jeszcze korzysta z systemu dwóch mikrofonów na kanał (na ucho) - każdy jest "strojony" niezależnie, przecież w niektórych sytuacjach różne hałasy dochodzą z różnych stron. Tryby pracy wybieramy przyciskiem:

1. Niebieski LED (jak niebo) - samoloty, pociągi, autobusy - maksymalne tłumienie niskich częstotliwości (95% dla 200 Hz)
2. Czerwony LED (jak zakazy) - biura, miejsca zatłoczone - zoptymalizowany pod nieco wyższe częstotliwości (95% dla 300 Hz)
3. Zielony LED (jak sukno na biurkach w czytelni) - miejsca spokojne, z redukcją optymalną, nieagresywną (85% przy 200 Hz).

Gdy chcemy się zdrzemnąć w drodze, wystarczy wyciągnąć przewód, żeby nas nie udusił, wybrać odpowiedni tryb pracy - i w kimono.

Odsłuch

Już od pierwszych prób byłem pod wielkim wrażeniem Audio Technica ATH-ANC9, ich systemu doboru stopnia tłumienia do potrzeb. Rzeczywiście, przebywanie w środowisku biurowym, gdzie największą uciążliwością jest koleżanka gadająca przez telefon o sprawach, które nas nie interesują, pukanie w klawisze i szum komputerów to kompletnie nie to samo, co buczenie silników.

Osobiście uwielbiałem tryb najdelikatniejszy (zielony), który pomaga w osiągnięciu skupienia w stosunkowo spokojnym otoczeniu - nie czujemy się kompletnie odizolowani, a jednocześnie łatwiej jest nam pozbierać myśli do (za przeproszeniem) kupy.

Działaniu systemu towarzyszy lekki szum (wszystkie konstrukcje z aktywną redukcją cierpią na taką przypadłość), który staje się kompletnie niesłyszalny podczas słuchania muzyki.

Wyłączenie słuchawek Audio Technica ATH-ANC9 obniża subiektywną dynamikę i ujmuje nieco blasku i oddechu na górze pasma, która mimo to nie sprawia wrażenia "wykastrowanej".

Szkoda, że takie słuchawki nie są jednocześnie bezprzewodowe i nie mają mikrofonu do rozmów telefonicznych. Tłumią znakomicie i grają przyzwoicie.

Waldemar (Pegaz) Nowak

Specyfikacja techniczna

AUDIO-TECHNICA ATH-ANC9
Typ Zamknięte
Poduszka Wokółuszne
Masa 220
Impedancja (Ω) 100
Pasmo przenoszenia (Hz) 10-25 000
Ergonomia Bezkonkurencyjne, jeśli chodzi o możliwości pracy w różnych środowiskach i w różnym natężeniu hałasu. Cztery tryby pracy – agresywny podróżny, biurowy, ciche środowisko, tryb pasywny.
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu