ADL
H118

Gdyby zebrać absolutnie wszystkie firmy, jakie produkują dzisiaj słuchawki, to mogłoby się okazać, że te, które dobrze znamy, należą do mniejszości, co oczywiście świadczy o skali obecnej popularności, wręcz światowym szaleństwie, jakie zapanowało w tym segmencie rynku. Jedną z tych tajemniczych marek nowej fali, albo słuchawkowego tsunami, jest Alpha Design Labs. Powołał ją do życia (i jest jej właścicielem) Furutech - japoński, high-endowy specjalista w dziedzinie wtyczek...

Cena
1 000 zł

ADL zajmuje się trudnym do jednoznacznego zdefiniowania obszarem nowoczesnego sprzętu audio, jest więc miejsce przede wszystkim dla przetworników cyfrowo-analogowych w najróżniejszych formach, od urządzeń przenośnych, po stacjonarne z wyjściami słuchawkowymi. Są wreszcie i same słuchawki, a skoro Furutech, to nie mogło się obyć bez wtyczek i kabli. Taka ucieczka od tradycyjnego Hi-Fi nie jest dziś niczym dziwnym i nie tyle nawet podąża, co kreuje nowe nurty.

ADL produkuje zarówno słuchawki douszne jak i nauszne, a wśród tych ostatnich ADL H118 jest jedną z dwóch propozycji. Wyróżniają się kształtem. Górna część pałąka jest wygięta i ściśle przylega do głowy.. Od wewnątrz pałąk wykończono gąbką i materiałem skóropodobnym. W większości konstrukcję, jak i elementy regulacyjne, wykonano z plastiku.

Muszle "zawieszono" na typowych widelcach i łamanych przegubach, ale umożliwiają one wyjątkowo dużą swobodę ruchu, co wykorzystano, tworząc nietypowy mechanizm składania. Muszle wchodzą w stronę pałąka i stykają się ze sobą poduszkami, które wykonano również z (imitacji) skóry. Najbardziej jednak oryginalny jest ich trójkątny kształt - ma pomagać w izolacji hałasów (H118 mocno przylegają do głowy wokół uszu, tłumienie jest bardzo efektywne) i redukować fale stojące. Formalnie rzecz biorąc, ADL AH118 to model wokółuszny, małżowiny są dość intensywnie otulane, zasysane wręcz do środka i utrzymywane w jednym miejscu, jak w klamerkach.

Ucho "siedzi" głęboko i dotyka do przegródki (tu materiał jest wyjątkowo gruby) separującej przetworniki. Być może jest to przyczyną przenoszenia stuków, a także słyszalności ocierania kabla o ubranie. Przewód zamocowano do jednej ze słuchawek, posługując się wtykiem mini XLR (oczywiście produkcji Furutecha, ze słynnymi stykami pokrytymi rodem). Kabel nie jest przesadnie gruby (zwłaszcza na tle Grado), ale dość sztywny. Wewnątrz muszli znajdują się przetworniki o średnicy 40 mm.

Odsłuch

Jakiego dźwięku możemy się spodziewać po ADL H118? Firma przestrzega przed innymi słuchawkami, które mają "za dużo basu lub są za jasne..." Coś musi być na rzeczy, bo - mimo konstrukcji zamkniętej - słuchawki te można zaliczyć do grona najmniej basujących w całym teście. Są w tym zakresie bardzo subtelne, jakby bały się rozpędzić i uderzyć niskimi tonami.

Ta ostrożność przeradza się wręcz w obsesję, kiedy basu zwyczajnie brakuje tam, gdzie powinien być. Zapowiadana ostrożność jest dostrzegalna na drugim skraju pasma, góra nigdy nie jest natarczywa, ale tutaj brzmienie jest już bliższe liniowości, czyste i gładkie. Słuchawki ADL H118 nie wybuchają detalami, ale od nich nie uciekają. Sytuację tę wykorzystuje środek pasma, ale wcale nie do tworzenia romantycznych klimatów - jest dynamiczny, dźwięczny, swobodny.

"Czy może być coś bardziej intymnego niż słuchanie muzyki przez słuchawki?" - pyta dalej producent, przekonując, że takie doświadczenie to "tylko Ty i dźwięk w Twojej głowie". Po pierwsze, ADL H118 nie grają intymnie, a po drugie, wcale nie grają w środku głowy - należą do bardzo nielicznej grupy słuchawek, które unoszą dźwięk na zewnątrz (podobnie jak aktywny system JBL-a). I to może się podobać.

Radek Łabanowski

Parametry
ADL H118
Produkowany Tak
Typ Zamknięte
Poduszka Nauszne
Masa 245
Impedancja (Ω) 68
Pasmo przenoszenia (Hz) 20-20 000
Ergonomia Mocno trzymają się głowy, świetna izolacja akustyczna może z czasem męczyć, bo H118 to dość "gorące" słuchawki.
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
ADL testy
ATH-ANC900BT
AUDIO-TECHNICA
ATH-ANC900BT
Słuchawki

Audio-Technica świetnie sobie radzi - nie zapomina o audiofilach ceniących wysokiej jakości domowe, przewodowe słuchawki, ale też szybko reaguje na rynkowe trendy. W ofercie są więc zaawansowane słuchawki bezprzewodowe, a Audio-Technica ATH-ANC900BT to model najnowszy i obecnie najdroższy wśród konstrukcji z systemem aktywnej redukcji hałasu.

Viso HP70
NAD
Viso HP70
Słuchawki

Viso HP70 to pierwsze słuchawki bezprzewodowe NAD-a, w sumie dopiero drugie w ofercie firmy, dodane do wprowadzonych 5 lat temu (i wciąż pozostających w sprzedaży) Viso HP50. NAD porusza się w tej dziedzinie ostrożnie, jednak można liczyć na to, że to, co zrobi, będzie bardzo dobre, skoro nie realizuje swoich projektów "na wyścigi".

Space One Wireless
KEF
Space One Wireless
Słuchawki

Najświeższe i najbardziej luksusowe propozycje słuchawkowe KEF-a zostały wyróżnione w specjalny sposób - znakiem Porsche Design Sound. Tak, to ten Porsche, którego studio projektowe daje wsparcie różnym "inicjatywom" - torebki, zegarki, smartfony... Pod szyldem PD KEF oferuje obecnie trzy modele: douszne Motion One, nauszne Space One i ich wersję bezprzewodową Space One Wireless.

Live Sound & Installation październik 2019

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2019

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista październik 2019

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio październik 2019

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2019

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu