ADL
H118

Gdyby zebrać absolutnie wszystkie firmy, jakie produkują dzisiaj słuchawki, to mogłoby się okazać, że te, które dobrze znamy, należą do mniejszości, co oczywiście świadczy o skali obecnej popularności, wręcz światowym szaleństwie, jakie zapanowało w tym segmencie rynku. Jedną z tych tajemniczych marek nowej fali, albo słuchawkowego tsunami, jest Alpha Design Labs. Powołał ją do życia (i jest jej właścicielem) Furutech - japoński, high-endowy specjalista w dziedzinie wtyczek...

Nasza ocena

Wykonanie
Słuchawki "plastikowe", ale pełne oryginalnych pomysłów. Nowy kształt i mechanizm składania
Brzmienie
Z basem i górą ostrożnie jak z jajkiem, dla miłośników środka pasma. Jak na słuchawki - świetna aranżacja przestrzeni.
Artykuł pochodzi z Audio

ADL zajmuje się trudnym do jednoznacznego zdefiniowania obszarem nowoczesnego sprzętu audio, jest więc miejsce przede wszystkim dla przetworników cyfrowo-analogowych w najróżniejszych formach, od urządzeń przenośnych, po stacjonarne z wyjściami słuchawkowymi.

Są wreszcie i same słuchawki, a skoro Furutech, to nie mogło się obyć bez wtyczek i kabli. Taka ucieczka od tradycyjnego Hi-Fi nie jest dziś niczym dziwnym i nie tyle nawet podąża, co kreuje nowe nurty.

ADL H118 - budowa

ADL produkuje zarówno słuchawki douszne jak i nauszne, a wśród tych ostatnich ADL H118 jest jedną z dwóch propozycji. Wyróżniają się kształtem. Górna część pałąka jest wygięta i ściśle przylega do głowy. Od wewnątrz pałąk wykończono gąbką i materiałem skóropodobnym. W większości konstrukcję, jak i elementy regulacyjne, wykonano z plastiku. 

Muszle "zawieszono" na typowych widelcach i łamanych przegubach, ale umożliwiają one wyjątkowo dużą swobodę ruchu, co wykorzystano, tworząc nietypowy mechanizm składania. Muszle wchodzą w stronę pałąka i stykają się ze sobą poduszkami, które wykonano również z (imitacji) skóry.

Najbardziej jednak oryginalny jest ich trójkątny kształt - ma pomagać w izolacji hałasów (H118 mocno przylegają do głowy wokół uszu, tłumienie jest bardzo efektywne) i redukować fale stojące.

Formalnie rzecz biorąc, ADL AH118 to model wokółuszny, małżowiny są dość intensywnie otulane, zasysane wręcz do środka i utrzymywane w jednym miejscu, jak w klamerkach.

Oryginalny i bezpieczny (słuchawki stykają się miękkimi materiałami) mechanizm składania muszlami do siebie - to też atut.
Oryginalny i bezpieczny (słuchawki stykają się miękkimi materiałami) mechanizm składania muszlami do siebie - to też atut.

Ucho "siedzi" głęboko i dotyka do przegródki (tu materiał jest wyjątkowo gruby) separującej przetworniki. Być może jest to przyczyną przenoszenia stuków, a także słyszalności ocierania kabla o ubranie.

Przewód zamocowano do jednej ze słuchawek, posługując się wtykiem mini XLR (oczywiście produkcji Furutecha, ze słynnymi stykami pokrytymi rodem). Kabel nie jest przesadnie gruby (zwłaszcza na tle Grado SR225e), ale dość sztywny. Wewnątrz muszli znajdują się przetworniki o średnicy 40 mm.

Odsłuch

Jakiego dźwięku możemy się spodziewać po ADL H118? Firma przestrzega przed innymi słuchawkami, które mają "za dużo basu lub są za jasne..." Coś musi być na rzeczy, bo - mimo konstrukcji zamkniętej - słuchawki te można zaliczyć do grona najmniej basujących w całym teście. Są w tym zakresie bardzo subtelne, jakby bały się rozpędzić i uderzyć niskimi tonami.

Ta ostrożność przeradza się wręcz w obsesję, kiedy basu zwyczajnie brakuje tam, gdzie powinien być. Zapowiadana ostrożność jest dostrzegalna na drugim skraju pasma, góra nigdy nie jest natarczywa, ale tutaj brzmienie jest już bliższe liniowości, czyste i gładkie.

Poduszki o trójkątnym kształcie to prawdziwy ewenement, trzymają się ucha dość ciasno, ale takie opatulenie jest dzięki miękkim materiałom całkiem znośne.
Poduszki o trójkątnym kształcie to prawdziwy ewenement, trzymają się ucha dość ciasno, ale takie opatulenie jest dzięki miękkim materiałom całkiem znośne.

Słuchawki ADL H118 nie wybuchają detalami, ale od nich nie uciekają. Sytuację tę wykorzystuje środek pasma, ale wcale nie do tworzenia romantycznych klimatów - jest dynamiczny, dźwięczny, swobodny.

"Czy może być coś bardziej intymnego niż słuchanie muzyki przez słuchawki?" - pyta dalej producent, przekonując, że takie doświadczenie to "tylko Ty i dźwięk w Twojej głowie".

Po pierwsze, ADL H118 nie grają intymnie, a po drugie, wcale nie grają w środku głowy - należą do bardzo nielicznej grupy słuchawek, które unoszą dźwięk na zewnątrz (podobnie jak aktywny system JBL-a). I to może się podobać.

Słuchawki ADL nie mają szczególnie mobilnych aspiracji, ale producent zadbał o twarde etui z karabińczykiem - zestaw na znowu modne wyprawy z plecakiem.
Słuchawki ADL nie mają szczególnie mobilnych aspiracji, ale producent zadbał o twarde etui z karabińczykiem - zestaw na znowu modne wyprawy z plecakiem.

Radek Łabanowski

Specyfikacja techniczna

ADL H118
Typ Zamknięte
Poduszka Nauszne
Masa 245
Impedancja (Ω) 68
Pasmo przenoszenia (Hz) 20-20 000
Ergonomia Mocno trzymają się głowy, świetna izolacja akustyczna może z czasem męczyć, bo H118 to dość "gorące" słuchawki.
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu