Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
 

SENNHEISER HD559

SENNHEISER HD559

Sennheiser jest kojarzony w pierwszej kolejności ze słuchawkami. Ta specjalizacja ma długą tradycję, a obecna oferta jest bogata i - odpowiednio do renomy marki - niewiele jest w niej modeli z niższej półki.

Modele serii 500 znane są na rynku od kilkunastu (a może już ponad dwudziestu) lat. Oczywiście pojawiają się w coraz to nowych odsłonach. HD559 jest najtańszą propozycją wśród czterech nowych 500-ek.

O tym, że są to słuchawki stacjonarne (nazwa linii "audio domowe" już to sugeruje), świadczy wiele faktów. To konstrukcja otwarta, nieskładana, w komplecie nie ma żadnej torby, a długi, 3-m kabel nie ma sterownika dla przenośnego urządzenia i jest zakończony dużym 6,3-mm "jackiem". Owszem, 3,5-mm przejściówka na mini-jack jest w komplecie, ale trudno jej użyć z urządzeniem przenośnym w warunkach terenowych, ponieważ długi wtyk może wyłamać gniazdo.

Z drugiej strony kabel mocuje się w lewej muszli, wtykiem mikro-jack. Sennheiser HD559 są zrobione w dużej części z matowego, czarnego plastiku. Ten dość zwyczajny materiał prezentuje się w tym wypadku wyjątkowo dobrze. Muszle są zamocowane do uchwytów wtopionych w metalowe prowadnice, poruszające się wewnątrz pałąka (również plastikowego).

Prowadnice skrzeczą przy wysuwaniu, co świadczy o zapadkach zatrzymujących je na wybranej długości. HD559 bardzo szybko i łatwo dopasowują się do głowy, mocno przylegają, pewnie obejmują uszy, ale nie uciskają nadmiernie. Muszle tylko minimalnie obracają się lewo-prawo, również ruch góra-dół nie jest duży, ale wystarczający.

Wnętrza pałąka oraz poduszek są wypełnione mięciutką gąbką, pokrytą welurem. Oznaczenia kanałów są miniaturowe, ale czytelne, ulokowane wewnątrz pałąka. W HD559 wykorzystano przetworniki o umiarkowanej średnicy 38 mm. Zewnętrzne części muszli są pokryte plastikowymi maskownicami i czarnym, ozdobnym materiałem. Zważywszy tak solidną konstrukcję i spore gabaryty, Sennheiser HD559 wydają się bardzo lekkie.

Odsłuch

Niemalże natychmiast po założeniu i włączeniu słuchawek Sennheiser HD559 sięgnąłem do gałki potencjometru - aby zagrało głośniej. Ale nie dlatego, że było cicho, ciszej niż z innych słuchawek, czy mniej wyraziście. Wręcz przeciwnie - brzmienie Sennheiserów było tak czyste i przyjemne, nieagresywne, a dynamika tak zręczna, że chciało się po prostu więcej.

Sprężyście i łagodnie, dokładnie i elegancko - ten styl dobrze służył w zasadzie wszystkim gatunkom muzycznym. Nagrania rockowe pokazały dobre akcentowanie uderzeń, jazzowe - zróżnicowaną barwę. Może tylko muzyka stricte "łupana", a w zasadzie jej odbiorcy, mogliby życzyć sobie czegoś innego, a dokładnie - mocniejszego basu. Ten jest gęsty, krzepki, ale "normalny", dobrze kontrolowany, tym samym Sennheiser HD559 należą do grupy słuchawek dobrze zrównoważonych, a to dla niektórych słuchaczy oznacza - słabych na basie. Jednak w rzeczywistości bas, świetnie połączony ze średnicą, pracuje tutaj jak silnik napędzający całą akcję, zawsze we właściwym tempie.

Średnica jest mocna i świetnie ustawiona, wokale były bliskie i naturalne. Wysokie tony - świeże i otwarte. Dzięki bardzo dobrej przestrzenności kameralne nagrania są odtwarzane przez HD559 z dziecinną łatwością, a rejestracje o zagmatwanej fakturze... po prostu z łatwością.

Grzegorz Rogóż

SENNHEISER HD559

  • Typ Otwarte
  • Poduszka Wokółuszne
  • Masa 235
  • Impedancja (Ω)* 50
  • Pasmo przenoszenia (Hz) 14-26 000
  • * W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona

Zobacz też:

 
 

Podstawowe dane

  • 660 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Klasyczne już wzornictwo Sennheisera, porządna konstrukcja, pewne łączenia, delikatny, ale trwały materiał poduszek i na pałąku.
  • Funkcjonalność: Niewielki zakres regulacji, ale bardzo wygodnie leżą na głowie. Długi kabel z 6,3-mm wtykiem utrudnia podłączenie do urządzeń przenośnych. Słuchawki otwarte - ciche słuchanie w sypialni też raczej nie wchodzi w grę.
  • Brzmienie: Czyste, dynamiczne, zrównoważone. Wszystko dobrze zgrane i uporządkowane.
JBL Everest 700BT

JBL
Everest 700BT

Cena: 899 zł

SENNHEISER HD4.50BTNC

SENNHEISER
HD4.50BTNC

Cena: 899 zł

JAYS u-Jays Wireless

JAYS
u-Jays Wireless

Cena: 850 zł

AUDIO-TECHNICA ATH-SR5BT

AUDIO-TECHNICA
ATH-SR5BT

Cena: 799 zł

 

 

Audio - grudzień 2017

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Kolejna porcja pięciu kolumn głośnikowych w cenie ok. 7000 zł, razem z piątką z poprzedniego numeru, dają dobry przegląd nowości w tej ważnej kategorii, wzbogacony o prezentację ogólnych wątków techniki głośnikowej. Do tego pięć ultranowoczesnych DAC-ów, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

JBL Everest 700BT

JBL
Everest 700BT

JBL jest jedną z pierwszych dużych firm głośnikowych, która odważyła się poważnie zmieniać swój profil. Dzięki słuchawko...

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio