JBL
E55BT

Z witryny internetowej JBL-a spoglądają młodzi ludzie, otoczeni kolorowym, przenośnym sprzętem audio. Wzornictwo E55BT też sugeruje, iż jest to model adresowany głównie do nich, więc i profil brzmieniowy może być mocno "młodzieżowy".

Nasza ocena

Wykonanie
Nowoczesne wzornictwo, dostępne w czterech wersjach kolorystycznych. Słuchawki wokółuszne, zamknięte, ale dość niewielkie i bardzo poręczne (choć nie najlżejsze). Duże 50-mm przetworniki.
Funkcjonalność
Stabilnie trzymają się głowy, wygodny system składania, dość długi czas pracy w trybie bezprzewodowym. Efektywne, pasywne tłumienie.
Brzmienie
Rozrywkowe, ekspresyjne, bezpośrednie, ale bez basowej nawałnicy.
Artykuł pochodzi z Audio

JBL E55BT - konstrukcja i wykonanie

W przypadku JBL E55BT ważny jest wygląd, szczególnie kolorystyka; 55-ka jest dostępna w aż czterech wersjach: czarnej, białej, czerwonej i niebieskiej. JBL popracował też nad doborem i zestawieniem materiałów. Pałąk został obłożony efektowną, szorstką tkaniną.

Wewnątrz pałąka przygotowano kanał na mechanizm regulacyjny, rdzeń jest metalowy, wewnętrzne zapadki działają precyzyjnie i z przyjemnym oporem.

Maksymalne rozsunięcie pałąka pozwoliło mi idealnie umościć się w słuchawkach, głowę mam wprawdzie niemałą, ale zapas regulacji może być dla niektórych niewystarczający.

Muszle mają owalny kształt, już tradycyjny dla JBL-a, i są zamocowane elastycznie do dodatkowych zewnętrznych wsporników. Całe muszle możemy obracać (o nieco ponad 90 stopni), co jest przydatne, gdy słuchawki zdejmiemy z głowy i opuścimy na szyję. Pałąk jest bardzo elastyczny, materiały świetne, nic w JBL E55BT nie skrzypi.

Poduszki obszyto sztuczną skórą, a wewnętrzną warstwę wykończono miękką tkaniną. Siateczki oddzielające uszy od przetworników mają duże oznaczenia kanałów L/R – drobiazg, a ułatwia życie.

Mimo że poduszki nie są zbyt duże, JBL E55BT można określać jako wokółuszne, ucho wchodzi do środka z pewnym oporem (jest dość ciasno), jednak umiarkowana siła, z jaką pałąk naciska na głowę, sprawia, że jest dość wygodnie i stabilnie.

Słuchawki JBL E55BT

Słuchawki JBL E55BT

JBL E55BT - złącza 

Na lewej muszli ulokowano gniazdo USB (do ładowania akumulatorów), na prawej - wejście analogowe (w zestawie jest przewód w oryginalnej, materiałowej plecionce) i komplet przełączników.

Przyciski funkcyjne swobodnie i ergnonomicznie "rozstrzelono". Słuchawki JBL E55BT mają być zdolne grać przez 20 godzin (w trybie bezprzewodowym), co jest wynikiem niezłym. Komunikacja to oczywiście standard Bluetooth, pulę systemów kodowania otwiera... i niestety zamyka obowiązkowy SBC.

Odsłuch

Duże, 50-mm przetworniki w relatywnie niedrogich słuchawkach zwiastują basowe emocje. Będąc na to przygotowanym, można odczuć deficyt tego zakresu. Jednak oceniając JBL E55BT miarą bardziej obiektywną - wszystko jest w porządku.

Bas jest konturowy, zadowalająco niski i we właściwych proporcjach z resztą pasma. Sporo charakteru pojawia się w zakresie średnich tonów, wyższa średnica jest bliska i komunikatywna, werbel uderza bezlitośnie, gitary mają czad.

Pojawia się brzmienie energetyczne, na granicy ostrości, ale dobrze skomponowane, spójne i konsekwentne. Nawet jeżeli poczujemy się nim w pierwszych chwilach zaatakowani, to szybko "przejdziemy na odbiór" jego dynamicznej naturalności.

Do tego JBL E55BT potrafią zagrać bardzo głośno w trybie bezprzewodowym. Pracują wyłącznie w bazowym standardzie kodowania SBC (dla trybu Bluetooth), więc rezultaty były zaskakująco dobre. W próbie "przewodowej" dźwięk zyskał przede wszystkim na przejrzystości, ale i złagodniał.

Specyfikacja techniczna

JBL E55BT
Typ Zamknięte
Poduszka Wokółuszne
Masa 232
Impedancja (Ω) 32
Bluetooth
Połączenie przewodowe Tak
Kodeki BT SBC
NFC nie
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu