AUDIO-TECHNICA
ATH-M50xBT2

Kilkanaście lat temu Audio-Technica wprowadziła słuchawki ATH-M50. Udoskonalony model oznaczono indeksem X i wciąż można go kupić, ale powstała też wersja bezprzewodowa ATH-M50xBT, którą niedawno "znowelizowano" do ATH-M50xBT2.

Nasza ocena

Wykonanie
Konstrukcja zamknięta z dużymi przetwornikami, zaawansowana elektronika cyfrowa i analogowa, dobre materiały konstrukcji mechanicznej.
Funkcjonalność
Całkiem wygodne jak na dość ciasne poduszki i konstrukcję zamkniętą. Zaawansowane układy kodujące, wspomagająca aplikacja mobilna, długi czas pracy, bez aktywnego tłumienia hałasów. Doskonałe kodowanie LDAC, poza tym AAC, ale bez aptX.
Brzmienie
Typowe dla A-T: bezpośrednie, przejrzyste, detaliczne. Specyfi czne, ale wciągające w sytuację, jakiej nie doświadczymy z przeciętnych głośników.
Artykuł pochodzi z Audio

Poprawiono sekcję mikrofonów (do rozmów telefonicznych i asystentów głosowych), wprowadzono nowoczesne złącze USB oraz tryb parowania wielopunktowego.

Z mikrofonów można się śmiać, ale w ostatnich miesiącach przekonaliśmy się, że słuchawki to także narzędzie pracy, a wszystko, co ma związek z hasłem "zdalne", nabrało jeszcze większego znaczenia.

Audio-Technica ATH-M50xBT2 - wzornictwo i ergonomia

Słuchawki Audio-Technica ATH-M50xBT2 są dostępne w kolorze czarnym oraz w efektownej, opalizującej wersji Lantern Glow; jej oznaczenia na opakowaniu wskazują, że to edycja limitowana, jednak polski dystrybutor ma ją już od dawna w ofercie.

Słuchawki są lekkie, większość elementów wykonano z plastiku, ale nic nie trzeszczy nawet przy dużym wyginaniu i rozciąganiu. Muszle są owalne, przeguby umożliwiają ich obracanie nawet o ponad 180 stopni.

Maksymalne rozsunięcie pałąka pozwala na wygodne założenie ATH-M50xBT2 na największe głowy. Szyny regulacyjne bazują na metalowej taśmie z wyraźną podziałką. Wypełnienie poduszek jest sprężyste i dość miękkie, pady obszyto sztuczną skórą.

Audio-Technica ATH-M50xBT2 - sterowanie i ładowanie

W nowoczesnych słuchawkach bezprzewodowych, wraz z tak czy inaczej konieczną elektroniką, pojawiają się układy redukcji hałasu, ale nie ma ich w ATH-M50xBT2. Jednak izolacja pasywna okazuje się dość skuteczna. W panelu sterującym jest regulacja głośności, włącznik zasilania i wywoływanie asystenta głosowego.

Do ładowania słuchawek Audio-Technica ATH-M50xBT2 służy nowoczesne gniazdo USB-C. Obok ulokowano analogowe wejście sygnału audio; słuchawki mogą pracować "na kablu", gdy cała elektronika przejdzie w stan uśpienia np. z powodu wyładowania akumulatorów.

Nie stanie się to jednak prędko, bowiem czas pracy na jednym ładowaniu sięga aż 50 godzin (ma to związek z brakiem układu ANC, który jest zawsze dodatkowym obciążeniem).

Do ładowania akumulatorów przygotowano nowoczesne złącze USB-C; obok widać wejście analogowe
Do ładowania akumulatorów przygotowano nowoczesne złącze USB-C; obok widać wejście analogowe.

Audio-Technica ATH-M50xBT2 - kodeki i przetworniki

Zestaw systemów kodowania jest nietypowy – oprócz obowiązkowego SBC jest też AAC (z myślą o sprzęcie Apple), a urządzenia z Androidem wycisną najwięcej dzięki doskonałemu standardowi LDAC.

W takiej sytuacji brak najpopularniejszego dzisiaj wariantu aptX jest ciekawostką już niegroźną. Tryb kodowania wybieramy w aplikacji mobilnej, która pozwoli nam również prowadzić korekcje częstotliwościowe.

Przetworniki (elektroakustyczne) mają średnicę 45 mm (spore jak na tej wielkości muszle), natomiast przetwornik cyfrowo-analogowy pochodzi z firmy AKM i jest niezależny od wbudowanego wzmacniacza słuchawkowego (zwykle stosowane są rozwiązania zintegrowane.

Wszystkie funkcje mają klasyczne przyciski, bez udziału sensorów dotykowych.
Wszystkie funkcje mają klasyczne przyciski, bez udziału sensorów dotykowych.


Audio-Technica ATH-M50xBT2 - odsłuch

Takiego dźwięku słuchawek Audio-Techniki mogłem się spodziewać, tym niemniej wyrwały mnie z pewnej rutyny, przypomniały czasy, gdy sięgałem po słuchawki, aby usłyszeć znacznie więcej niż z pary kolumn głośnikowych.

Postęp w technice głośnikowej i szeroka dostępność kolumn grających co najmniej przyzwoicie, a często szczegółowo (co oczywiście nie wyczerpuje listy ich wszystkich możliwych zalet), osłabiła przewagę słuchawek na tym polu.

Odzyskuje ją jednak Audio-Technica ATH-M50xBT2, popisując się nie tylko wnikliwością, nie tylko wydobywaniem detalu, ale wprost jego eksponowaniem, doświetlaniem, nabłyszczaniem – tak aby nic nam nie umknęło.

Przeguby są plastikowe, ale wyglądają i funkcjonują bez zarzutu, pozwalając na swobodne obracanie muszlami.
Przeguby są plastikowe, ale wyglądają i funkcjonują bez zarzutu, pozwalając na swobodne obracanie muszlami.

Proporcje między szczegółami a dźwiękami podstawowymi są zachwiane na rzecz tych pierwszych, ale słuchawki generalnie nie służą dobrze wiernemu oddaniu całego obrazu, relacji przestrzennych, plastyczności i barwy.

Jednak nie tylko profesjonalne monitorowanie, również "konsumencka" przyjemność może karmić się taką prezentacją. Dźwiękowe fajerwerki nie zabijają muzyki, tylko zmieniają jej aranżację.

Co ważne, brzmienie nie traci oparcia w niskich częstotliwościach; bas nie huknie, ale jest klarowny i zróżnicowany; śledzenie gry na basówkach jest nawet łatwiejsze. Wokale mają podkreślone sybilanty, jednak w całości nie są piskliwe, nie drażnią, lecz absorbują wyrazistością i artykulacją.

Ciepłej płynności i łagodnej analogowości trzeba szukać gdzie indziej, jednak sam producent zapowiada dźwięk "studyjny" i faktycznie zmierza do tego celu bezwzględnie, osiągając wyjątkowe rezultaty przy umiarkowanej cenie.

Specyfikacja techniczna

AUDIO-TECHNICA ATH-M50xBT2
Typ Zamknięte
Poduszka Wokółuszne
Masa 307
Impedancja (Ω) 38
Bluetooth
Kodeki BT SBC, AAC, LDAC
NFC Nie
Wejście analogowe Tak
Aplikacja mobilna Tak
ANC Nie
Czas pracy
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta lipiec 2022

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio lipiec - sierpień 2022

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu