OPPO
PM-3

Firma Oppo miała mocne wejście na rynek słuchawkowy wprowadzając model PM-1, który wraz z dedykowanym wzmacniaczem HA-1 prezentowaliśmy jesienią zeszłego roku. Od tamtego czasu pojawiły się dwie kolejne konstrukcje: PM-2 i testowane właśnie teraz najnowsze PM-3. To z myślą o nich producent przygotował mobilny wzmacniacz/ przetwornik HA-2, przyjęty nie mniej entuzjastycznie niż debiutanckie "jedynki".

Nasza ocena

Wykonanie
Odważny pomysł zaadaptowania przetworników planarnych w słuchawkach przenośnych, a więc o umiarkowanych wymiarach i zamkniętych. Wyglądają solidnie oraz nowocześnie.
Funkcjonalność
Bardzo bogaty zestaw dodatków, cztery przewody o różnej długości i przeznaczeniu, systemy sterowania dla niemal wszystkich typów sprzętu mobilnego, jaki się dzisiaj spotyka. Miękkie etui transportowe.
Brzmienie
Neutralne, uporządkowane, unika ostrości, ale nie ukrywa detalu, uniwersalne i długodystansowe.
Artykuł pochodzi z Audio

Mówi się, że zawsze najważniejszy jest pomysł, a ten w przypadku słuchawek Oppo musiał być dobry, bo wyraźnie chwycił. Zamiast walczyć z ogromną liczbą słuchawek z tradycyjnymi przetwornikami dynamicznymi, firma postanowiła zastosować droższą, bardziej ekskluzywną technikę planarną.

Producentów o podobnych zainteresowaniach można policzyć na palcach jednej ręki, zatem Oppo łatwo było wyjść przed szereg i zostać dostrzeżonym, chociaż realne zainteresowanie będzie dotyczyć klientów z nieco grubszym portfelem.

Oppo PM-3 - technika planarna

Membrana została wykonana z ekstremalnie cienkiej folii, na którą napylana jest spiralna cewka. Membrana na ogół znajduje się pomiędzy dwoma zestawami magnesów, czasem stosuje się ich symetryczną konfigurację, czasem się je różnicuje. 

Taki układ zapewnia umiarkowaną masę przy bardzo dużej powierzchni (podobnie jak w elektrostatach), jednak efektywność układu okazuje się zwykle dość niska, co jest najpoważniejszą "przypadłością" tej techniki.

Oppo staje zresztą przed wyjątkowo trudnym zadaniem: wraz z Oppo PM-3 firma postanowiła przenieść technikę planarną na grunt słuchawek, przynajmniej potencjalnie mobilnych, więc powinny być one łatwym obciążeniem dla urządzeń przenośnych, co oznacza wysoką sprawność.

Ponadto jest to konstrukcja zamknięta, podczas gdy ze względu na dużą powierzchnię membrany, słuchawki planarne są z reguły otwarte (tak jak pozostałe modele Oppo).

Powyższe problemy ma rozwiązać specjalna konstrukcja, mniejszych niż zwykle (okrągłe, o średnicy 55 mm) membran w Oppo PM-3. Wykonano je z siedmiu warstw materiału, a cewkę napylono z obydwu stron, "upychając" w ten sposób dłuższą ścieżkę w polu magnetycznym i zwiększając sprawność.

Czytaj również nasze testy słuchawek bezprzewodowych

PM-3 jest konstrukcją zamkniętą, izolacja akustyczna to jeden z warunków dla słuchawek przenośnych.

PM-3 jest konstrukcją zamkniętą, izolacja akustyczna to jeden z warunków dla słuchawek przenośnych.

Jednocześnie, jak twierdzi producent, cewka w PM-3 zachowuje się w dużej mierze jak obciążenie rezystancyjne; dzięki małej zmienności modułu impedancji słuchawki mają być łatwiejsze do napędzenia przez wzmacniacz.

Deklarowane parametry Oppo PM-3 są rzeczywiście obiecujące: impedancja wynosi 26 Ω, a efektywność 102 dB (1 mW).

Oppo PM-3 - budowa

Owalne muszle zainstalowano widelcach, połączonych obrotowymi przegubami z pałąkiem. Muszle można skręcać o 90 stopni, co pozwala oszczędzić miejsce na czas transportu.

Za bezpieczeństwo odpowiada eleganckie, miękkie etui (wykonane z dżinsopodobnego materiału), w którym wygospodarowano także miejsce na akcesoria; być może do środka zmieści się nawet nieduży odtwarzacz.

Oppo PM-3, mimo kompaktowych rozmiarów, możemy uznać za model wokółuszny. Słuchawki ważą nieco ponad 300 g, ale zupełnie się tego nie czuje, leżą na głowie komfortowo i pewnie, nie ma obaw o to, że przy gwałtownym ruchu mogą się zsunąć.

Przewód sygnałowy doprowadzamy tylko z jednej strony. W komplecie znajdziemy kilka typów kabli. Chcąc korzystać z PM-3 w domowym zaciszu i na domowym sprzęcie, zdecydujemy się pewnie na zwykły model bez żadnych dodatków - wybierzemy wersję 1,2 m lub 3 m.

Praca ze smartfonami będzie jednak znacznie przyjemniejsza z kablem (1,2 m) wyposażonym w sterownik - aby wszystkich zadowolić, przygotowano ich kilka wersji, w zależności od wybranego systemu, dla urządzeń z Windows Phone, Android czy Apple iOS.

Oppo PM-3 są dostępne w dwóch wersjach kolorystycznych - czarnej i białej.

Odsłuch

Grając w zrównoważony, nieco ostrożny sposób, Oppo PM-3 wchodzi w rolę słuchawek o bardzo uniwersalnym charakterze. Takie produkty często nie dostarczają maksymalnych dawek emocji i entuzjazmu w pierwszym wrażeniu, ale z upływem czasu zapracowują sobie nie tylko na uznanie, co przede wszystkim na rolę częstego towarzysza.

Oppo PM-3 nie ścigają się z konkurentami w wypuszczaniu fajerwerków; zresztą na tym polu żaden model tego testu nie dorówna Grado. Z drugiej strony, nie zmierzają do brzmienia tendencyjnie ciepłego i "klimatycznego", jak np. Audioquest i Sonus faber.

Oppo gwarantują brzmienie spokojne, ale równe i porządne pod każdym względem, bez wyraźnych przechyłów, może z bardzo delikatnym "przydymieniem".

Regulacja pałąka jest klasyczna, za pomocą wysuwanej stalowej taśmy.

Regulacja pałąka jest klasyczna, za pomocą wysuwanej stalowej taśmy.

Efekt jest co najmniej dobry, niezależnie od gatunku muzycznego i źródła. To słuchawki, które można podłączyć do smartfonów czy tabletów i nie skończy się to katastrofą, ale premia wynikająca z zastosowania lepszego źródła też będzie wyraźna. Przejawia się to w "odetkaniu" dźwięku, większej swobodzie i rozmachu w niemal każdym jego aspekcie.

Podkreślanie góry pasma nie wchodzi w grę, ale nawet bez wybuchowości wysokich tonów można cieszyć się ich szczegółami. Jak na swoje kompaktowe rozmiary, Oppo PM-3 oferują znakomity bas - to jedna z ich wyraźniejszych cech i zalet. Zaskakująca i przyjemna masywność dodaje naturalności, a nie jest wcale hamulcem dla szybszych akcji.

Radosław Łabanowski 

Specyfikacja techniczna

OPPO PM-3
Typ Zamknięte
Poduszka Wokółuszne
Masa 320
Impedancja (Ω) 26
Sterowanie (podst./MFI/Android) tak/tak/tak
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu