Format Blu-ray wraz z najnowszymi dodatkami, a więc BD-Live, przyniósł na grunt odtwarzaczy konieczność instalacji modułu sieci LAN. Był to strzał w dziesiątkę, otwierający drogę zarówno do łatwych aktualizacji oprogramowania sterującego samym urządzeniem, jak i wprowadzania nowych funkcji opartych na dostępie do sieci Internet i zasobów gromadzonych na dyskach domowych komputerów w sieci lokalnej.
Producenci rozpoczęli uzupełnianie komunikacji LAN modułami bezprzewodowymi WLAN. To niewątpliwie bardzo wygodne (nie trzeba ciągnąć kabli) i nowoczesne rozwiązanie, które sprawdza się w większości zastosowań. Teoretyczna przepustowość stosowanych obecnie systemów sięga 300 Mbps, co umożliwia bezproblemową pracę z BD-Live, serwisami YouTube czy nawet telewizją internetową. Jednak coraz częściej Blu-ray może komunikować się z komputerami domowymi lub serwerami plików, a to otwiera drogę do budowy centralnego, domowego banku danych.
W przypadku filmów Full HD o wysokiej przepływności może się jednak okazać, że połączenie WLAN (zależne od warunków - odległości od routera, przeszkód w postaci ścian itp) będzie niewystarczające. Teoretyczne 300 Mbps, gdy fale radiowe napotkają przeszkody, kurczy się kilkakrotnie. Pomimo że większość odtwarzaczy wyposażonych jest w przewodowe moduły o nominalnej prędkości "tylko" 100 Mbps, to połączenie kablowe gwarantuje niemal zawsze stabilniejszą i szybszą transmisję.