Wzmacniacz zintegrowany REGA ELEX-R w pabianickim salonie Q21

25 sierpnia 2014 Promocje i prezentacje
W ofercie pabianickiego salonu Q21 pojawił się najnowszy wzmacniacz Regi - Elex-R. Wypełnia on lukę pomiędzy budżetowym wzmacniaczem Brio-R, a znacznie droższym Elicit-R.

Wzmacniacz został umieszczony w pełnowymiarowej obudowie o zwiększonym rozpraszaniu ciepła, który dzięki wykorzystaniu większego transformatora umożliwia dostarczanie 90W na kanał dla 6 Ω i 72.5 W dla 8 Ω.

Rega Elex-R został wyposażony w przydatną funkcjonalność, a mianowicie wyjście przedwzmacniacza, tak aby można go było wykorzystywać w szerokiej kombinacji systemów, unikając jednocześnie zbędnych dodatków jak korekcja tonalna lub gniazdo słuchawkowe, które mogą zakłócać ścieżkę sygnałową lub prowadzić do degradacji jakości dźwięku.

Podstawową funkcją wzmacniacza jest wzmacnianie i wyrównywanie poziomu sygnału generowanego przez wkładki gramofonowe, przetworniki cyfrowo-analogowe, odtwarzacze CD i inne komponenty źródłowe do poziomu, który umożliwia napędzenie kolumn głośnikowych. Ważne jest, że Elex-R osiąga to przy jednoczesnej minimalizacji zniekształceń, co ma bezpośredni wpływa na muzykę. Typowy poziom zniekształceń tuż przy wyjściu wynosi 0.007%.

Rega Elex-R

We wzmacniaczu Rega Elex-R wykorzystano wykonany na zamówienie układ scalony wspierający pracę peryferyjnych układów scalonych jak mikrokontroler i wykonywany na zamówienie obrotowy regulator głośności.

Rega Elex-R wykorzystuje w przedwzmacniaczu połączenie sprzężenia zwrotnego i pasywnej regulacji głośności, w którym poziom sprzężenia zwrotnego i poziomy wejściowe są różne, co pozwala uzyskać żądany poziom głośności.

Poziom i śledzenie wartości sygnału pomiędzy dwoma kanałami jest uzyskiwane przez wąskie tolerancje wykorzystanych w obwodzie przedwzmacniacza elementów i w mniejszym stopniu przez ustawienie samego potencjometru, utrzymując w ten sposób niedopasowanie kanałów i nieregularność śledzenia wartości poziomu głośności na minimalnym poziomie.

Metoda ta także redukuje szumy i zapobiega przeciążeniu wejścia bowiem do wzmacniania sygnału wykorzystywane jest tylko niezbędne wzmocnienie. Takie rozwiązanie regulacji głośności zwykle stosowane jest w profesjonalnych ośrodkach radiowych gdzie konieczne jest utrzymywanie szumów na niskim poziomie.

Stopień wyjściowy wykorzystywany w Elex-R, Elicit-R i Brio-R powstał w wyniku szeroko zakrojonych badań inżynierów Regi nad nieskoimpedancyjnym wtórnikiem emiterowym pracującym w klasie A głównego stopnia wzmacniającego. Stopień wyjściowy oparty jest na komplementarnej parze 150W tranzystorów Sanken pracujących w układzie Darlingtona.

Techniczny i soniczny postęp związany z wykorzystaniem niskoimpedancyjnych stopni wzmacniających jest dobrze znany, jednak standardowa konfiguracja tranzystorów może powodować powstawanie w stopniu wzmacniającym prądów stojących o wysokim natężeniu. Poprzez połączenie niskoimpedancyjnego stopnia wzmacniajacego z tanzystorami Sanken pracującymi w układzie Darlingtona uzyskano komplementarny wtórnik emiterowy emulujący pracę w klasie A o dobrej stabilności termicznej i niskich prądach stojących.

Urządzenie dostępne jest w kolorze czarnym w cenie detalicznej 4700 zł. Salon Q21 zaprasza na prezentacje.

Salon audio-video Q21
www.Q21.pl

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio kwiecień 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu