​Do kina czy na film? Wybieramy najlepsze projektory

22 czerwca 2016 Sprzęt

Żeby zobaczyć film w świetnej jakości, nie trzeba wychodzić do kina. Radzimy, jak dobrać najlepszy projektor multimedialny do warunków domowych.

Prawdziwi kinomaniacy zawsze pragną zobaczyć ulubiony film na dużym ekranie, a dzięki nowym technologiom salę kinową można zorganizować w domu. Temu celowi służą projektory, które charakteryzują się atrakcyjną ceną oraz szerokim wachlarzem opcji. Radzimy, jak dobrać najlepszy sprzęt do indywidualnych potrzeb.

Po odpowiednim przygotowaniu pokoju do wyświetlania obrazu następuje czas wyboru projektora. Zadanie jest proste tylko z pozoru, ponieważ poza wielkością trzeba zwrócić uwagę na wiele innych kwestii.

DLP czy LCD – jaki projektor wybrać?

Najlepszym podłożem do wyświetlania filmu jest oczywiście jasna matowa ściana. W takich warunkach nie będziemy musieli wydawać dodatkowych pieniędzy na projektory z zaawansowanymi technologiami wyświetlania (na przykład dostosowujące obraz do koloru ekranu). W domu, gdzie do zaciemnienia pomieszczenia użyjemy jedynie rolet, najlepszym wyborem będzie projektor DLP, który bardzo dobrze radzi sobie z czernią w obrazie oraz z kontrastem. Jeżeli dysponujemy bardzo ciemnym pokojem, dostosowanym do warunków kinowych, bardziej odpowiedni będzie projektor LCD, którego technologia pozwala na większe nasycenie barw, przekładając to jednak na gorszy kontrast.

Pamiętajmy też o proporcjach wyświetlanego obrazu. Dla domowego projektora będzie to 16:9, czyli format panoramiczny, stosowany w filmach i grach komputerowych.

Jasność decyduje o jakości

Kolejną rzeczą, o której warto pamiętać, jest jasność wyświetlanego obrazu, którą mierzy się w jednostkach ANSI. Oczywiście im wyższa liczba, tym jaśniejszy obraz uzyskamy. Domowe warunki nie wymagają od nas zakupu projektorów, których moc przekraczać będzie 3000 ANSI. Jest to wybór dedykowany bardziej dla użytkowników potrzebujących sprzętu na konferencje do nieco większych sal.

Do obejrzenia filmu w dobrej jakości w przystosowanym do tego salonie wystarczy maksymalnie 3000 ANSI.

Projektor używany na co dzień czy rzadko?

Przed zakupem projektora oczywiście zadamy sobie pytanie „do czego właściwie będę go używać?”. Z tą zagwozdką łączy się wybór żywotności lampy projektora. Jej wypalanie się to proces powolny, który następuje stopniowo, z czasem pogarszając jakość wyświetlanego obrazu. Jeżeli chcemy używać projektora częściej, na przykład jako alternatywy dla telewizora, musimy wybrać model bardziej wytrzymały, oferujący ponad 6000 godzin wyświetlania. Dla niedzielnych kinomaniaków wystarczą urządzenia o żywotności około 2000–5000 godzin.

W projektorach o bardziej zaawansowanym interfejsie znajdują się liczniki pracy lampy, dzięki którym będziemy informowani na bieżąco o stanie naszego sprzętu.

Jakie głośniki do projektora?

Oglądanie filmu przy słabej jakości dźwięku nie ma sensu. Co prawda niektóre domowe projektory posiadają wbudowane głośniki, jednak nie jest to standard, którego należałoby się trzymać. Wraz z kupnem projektora warto więc pomyśleć o nagłośnieniu w systemie 5:1 lub 7:1, dzięki którym poczujemy się jak w sali kinowej.

Jak widać, wybór projektora wymaga wzięcia pod uwagę wielu czynników. Pamiętając o tych kilku podstawowych zasadach, możemy być pewni, że nasz salon zamieni się w profesjonalną salę kinową, o której zawsze marzyliśmy.

Artykuł przygotowany we współpracy z redakcją portalu www.nokautelektronika.pl

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu