Gramofon Audio-Technica AT-LP5X

09 września 2019 Sprzęt

Audio-Technica AT-LP5X ma być niedrogim gramofonem, następcą modelu AT-LP5. Bazuje na tej konstrukcji, jednak został nieco ulepszony. Czego możemy się spodziewać po debitujacym na IFA 2019 urządzeniu?

Audio-Technica AT-LP5X został przede wszystkim wyposażony w nową wkładkę stereo Dual MM AT-VM95E, fabrycznie montowaną na główce AT-HS6. Igłę możemy jednak wymienić.

Nowością jest także stabilizowany kwarcowo, cichy silnik prądu stałego z napędem bezpośrednim, cechujący się szybkim startem i umożliwiający obsługę trzech prędkości: 33, 45 i 78 obr./min. (w tym ostatnim przypadku wymagana jest sprzedawana oddzielnie igła AT-VM95SP).

Ramię ma taką samą konstrukcję w kształcie litery J jak w modelu AT-LP5 (konstruktorzy inspirowli się klasycznymi gramofonami Audio-Techniki z lat 60. i 70. XX wieku) i wykorzystuje metalowe zawieszenie krzyżakowe oraz precyzyjne łożyska.

Czytaj również testy gramofonów Audio-Technica

Gramofon Audio-Technica AT-LP5X

W połączeniu z regulowaną dynamiczną kontrolą anty-skatingu, zapobiegającą niepożądanemu ruchowi ramienia, błędy śledzenia zostają jeszcze bardziej zredukowane, co przekłada się na płynniejsze odtwarzanie płyt.

Gramofon jest wyposażony w precyzyjnie obrobiony talerz aluminiowy.

Projektanci Audio-Techniki wzbogacili AT-LP5X o wbudowany przedwzmacniacz obsługujący wkładki MM i MC, dzięki czemu gramofon można podłączyć bezpośrednio do komputera, domowego zestawu stereo, aktywnych głośników i innych komponentów, które nie mają własnego przedwzmacniacza gramofonowego (rozwiązanie typu plug-and-play). Wybór wkładek MM/MC pozwala na łatwe udoskonalenie urządzenia poprzez zastosowanie wkładki z ruchomą cewką (MC).

Kolejnym ulepszeniem w stosunku do AT-LP5 jest zewnętrzny zasilacz, który pomaga ograniczyć szum w torze sygnałowym, a tym samym zwiększa czystość dźwięku. Na pokładzie jest port USB.

Czytaj również:

Jakie urządzenia są potrzebne do kalibracji gramofonu?
Co to jest moment obrotowy gramofonu?
Jakie rodzaje napędów występują w gramofonach?
Jakiego typu wkładki są lepsze - MM czy MC?

Gramofon Audio-Technica AT-LP5X

Chassis gramofonu jest wykonane z materiałów tłumiących wibracje z wewnętrznymi elementami o dużej masie, aby zminimalizować rezonans wpływający na jakość dźwięku. Jest oferowane z czarnym matowym wykooczeniem. Wraz z gramofonem dostarczane są: ciężka mata tłumiąca AudioTechnica o grubości 5 mm, pokrywa przeciwpyłowa i kabel RCA.

Z gramofonem otrzymujemy także kabel do połączenia gramofonu z komputerem PC, a także link umożliwiający pobranie bezpłatnego oprogramowania Audacity przeznaczonego do konwertowania nagrań do MP3, WAV lub innych cyfrowych formatów.

Cenę nowego gramofonu Audio-Techniki poznamy w chwili wejścia urządzenia na rynek. Tymaczasem wiemy, że AT-LP5X pojawi się w sprzedaży w ostatnim kwartale roku.

Źródło: Audio Klan

AUDIO-TECHNICA testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista wrzesień - październik 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio listopad 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2020

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu