Rotel A11 i CD11 Tribute w hołdzie dla Kena Ishiwaty

01 września 2020 Sprzęt

Rotel zapowiada wprowadzenie specjalnej edycji dwóch modeli urządzeń - wzmacniacza zintegrowanego A11 i odtwarzacza płyt kompaktowych CD11, z których każdy został wzbogacony o specjalny emblemat "Tribute" dla uczczenia współpracy firmy z nieżyjącą już legendą świata audio, Kenem Ishiwatą.

Ken Ishiwata był powszechnie ceniony w branży hi-fi za swoją niesamowitą umiejętność identyfikowania najbardziej wartościowych produktów, idealnie nadających się do modyfikacji, a następnie definiowanie referencji muzycznych oraz sugerowanie inżynierom zmian komponentów pozwalających wynieść jakość konstrukcji na jeszcze wyższe poziomy - często przy jedynie niewielkim wzroście ceny produktu.

Opisując współpracę z nim Daren Orth, główny technolog w firmie Rotel, powiedział: "Pozostając razem z Kenem w branży przez podobny czas, przez lata obracaliśmy się w tych samych kręgach audiofilskich, takich jak rodzina Tachikawa w Japonii - założyciele i właściciele Rotela. Można było odczuć wzajemny szacunek dla talentu i pozycji rynkowej, a nawet długą chęć współpracy, ale taka szansa nigdy się nie nadarzyła.

Okazja pojawiła się wreszcie późnym latem ubiegłego roku, kiedy to rozpoczęły się wstępne rozmowy, a projekt stał się rzeczywistością we wrześniu. Cały zespół inżynierów był zachwycony, że w końcu ma okazję pracować z Kenem".

Czytaj również test wzmacniacza Rotel A11

Rotel A11 i CD11

Wtedy to zapadła decyzja, aby skupić się na A11 i CD11 - produktach, które Ken już znał i które zdążyły odnieść sukces potwierdzony licznymi nagrodami, zwłaszcza A11, który zdobył prestiżowy tytuł BEST BUY AMPLIFIER EISA 2019-2020.

Ken Ishiwata przeprowadził wstępną ocenę i uzgodnił z zespołem inżynierów Rotela nową specyfikację. Pierwsze prototypy zostały stworzone przez Kena i jego własne wieloletnie kontakty w dziedzinie inżynierii akustycznej, z ostateczną specyfikacją uzgodnioną z zespołem Rotela.

W przypadku wzmacniacza A11 zostały wybrane specjalnie udoskonalone komponenty, aby zapewnić wyższą jakość w całym torze sygnałowym. W stopniu wzmacniacza zmieniono wszystkie 10 kondensatorów i dwa rezystory.

Czytaj również testy duetów Rotel: odtwarzaczy CD i wzmacniaczy

Rotel A11 Tribute - tylna ścianka
Rotel A11 Tribute - tylna ścianka

W sekcji przedwzmacniacza ulepszono sześć kondensatorów, które stanowią ponad połowę komponentów toru sygnałowego. Udoskonalono również wszystkie sześć kondensatorów w stopniu wzmocnienia. Projektanci wzbogacili mechaniczne chassis A11 o niestandardowe materiały tłumiące, aby zredukować "dzwonienie" i jeszcze skuteczniej odizolować i wytłumić wszelkie wibracje wewnątrz urządzenia.

W odtwarzaczu CD11 wymieniono osiem kondensatorów i jeden rezystor w układzie przetwornika cyfrowo-analogowego, z kolei w sekcji zasilania na jeszcze lepsze komponenty wymieniono wszystkie dziewięć kondensatorów.

Ponownie wiele uwagi poświęcono wytłumieniu wewnętrznych wibracji za pomocą specjalnego materiału tłumiącego dodanego do górnej płyty, co miało pozwolić wyeliminować drgania i "dzwonienie". Dalsze modyfikacje objęły mechaniczne i elektryczne uziemienie odtwarzacza CD.

Czytaj również test: ROTEL Michi P5 / S5

Rotel CD11 Tribute - tylna ścianka
Rotel CD11 Tribute - tylna ścianka

Po uzgodnieniu zmian i przejęciu nadzoru nad stworzeniem pierwszych prototypów Ken, niestety, zmarł w listopadzie 2019 r., jeszcze zanim projekt został ukończony. Niektórzy wieloletni partnerzy i współpracownicy Kena z branży, w tym jego przyjaciel Karl-Heinz Fink, sami zaoferowali jednak swoją pomoc w kontynuowaniu współpracy z zespołem Rotela, aby ukończyć produkt i spełnić oryginalną wizję Kena.

W rezultacie Rotel A11 Tribute i Rotel CD11 Tribute zapewniają wyższą rozdzielczość i detaliczność przy jednoczesnym zagwarantowaniu jeszcze muzykalniejszego obrazu audio z udoskonalonym rytmem i timingiem.

Czytaj również nasze wywiady:

Ken Ishiwata: Kiedy patrzysz na nasze urządzenia, od razu wiesz, że to Marantz
Ken Ishiwata: Warto słuchać soundtracków

Rotel A11 Tribute - wnętrze
Rotel A11 Tribute - wnętrze

Źródło: Audio Klan

ROTEL testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu