Telewizory i ekrany Samsung na rok 2022

04 stycznia 2022 Sprzęt

Tuż przed rozpoczęciem targów Consumer Electronics Show 2022 Samsung zaprezentował najnowsze urządzenia MICRO LED oraz telewizory Neo QLED i lifestyle`owe. Wszystko to pod hasłem "Ekrany wszędzie, ekrany dla wszystkich". Takia bowiem wizja jest Samsungowi bliska, a firma robi wszystko, by nasze wrażenia wynieść na jak najwyższy poziom.

To, czego mamy się spodziewać, to udoskonalona jakość obrazu i dźwięku, większy wybór rozmiarów ekranu, możliwe do spersonalizowania akcesoria i usprawniony interfejs. Treści mają być jeszcze bardziej realistyczne, brzmienie wciągające, a ważenia - jak czytamy w informacji prasowej - "hiperspersonalizowane"

Technologia wyświetlania MICRO LED

Na początek kilka słów o technologii Micro LED. Wyświetlacz Samsunga, który z niej korzysta, jest najnowocześniejszym wyświetlaczem Samsunga. Jest wyposażony w 25 milionów diod LED wielkości mikrometra indywidualnie generujących światło i kolor. W efekcie obraz ma większą głębię, jest bardziej wyrazisty i o podwyższonym kontraście. Podczas CES 2022 Samsung zaprezentuje MICRO LED w trzech rozmiarach: 110", 101" i 89".

Poza innowacjami sprzętowymi MICRO LED z oferty na rok 2022 obsługuje także 20-bitową głębię skali szarości. Oznacza to, że ekran jest w stanie odwzorować każdy detal sceny, oferując przy tym maksymalnie szczegółową kontrolę. Jest to możliwe m.in. dzięki sterowaniu jasnością i kolorem, które obejmuje ponad milion poziomów, gwarantując tym samym wrażenia w jakości HDR.

Ekran wyświetla ponadto 100% gamy barw DCI i Adobe RGB, co przekłada się na olśniewające, wiernie odtworzone kolory. A jeśli dodamy do tego minimalistyczny design, w ramach którego ekran zajmuje aż 99,99% przodu urządzenia, przekonamy się, że MICRO LED zapewnia prawdziwie rewolucyjne doświadczenia z oglądania.

Czytaj również: Laserowe projektory Samsung The Premiere debiutują w Polsce

Technologia wyświetlania MICRO LED

MICRO LED oferuje wiele udoskonalonych funkcji ułatwiających użytkowanie i personalizację:

  • Art Mode (Tryb Sztuka) - daje możliwość prezentacji na ekranie dzieł sztuki lub cyfrowych fotografii. W tym roku do wykorzystania pojawiły się ponadto dwie ekskluzywne prace multimedialne stworzone przez znanego artystę i designera Refika Anadola.
  • Multi View - umożliwia jednoczesne śledzenie treści pochodzących z czterech różnych źródeł – z dowolnego spośród czterech portów HDMI urządzenia bądź ze wszystkich tych portów na raz – w rozdzielczości 4K przy nawet 120 kl./sek.
  • Dolby Atmos - technologia wykorzystująca górne, boczne i dolne głośniki kanałowe generujące wielowymiarowe brzmienie.

Procesor Neo Quantum i rozwiązania Dynamic Sound Experience

Tegoroczny udoskonalony procesor Neo Quantum gwarantuje zaawansowane mapowanie kontrastu za sprawą BLU (jednostki podświetlenia), zwiększając skalę luminacji z 12- do 14-bitowej, co umożliwia lepszą kontrolę źródła światła, jakim są diody Quantum Mini LED. W efekcie telewizor może kontrolować oświetlenie na skali obejmującej 16 384 kroków, a zatem czterokrotnie więcej niż oferowane we wcześniejszych modelach 4096 kroków.

Samsung zastosował też nową technologię Shape Adaptive Light, która wykorzystuje procesor Neo Quantum, by analizować linie, kształty i powierzchnie w celu sterowania układem światła generowanego przez diody Quantum Mini LED, a co za tym idzie – udoskonalania jasności i wierności odwzorowania wszelkich kształtów wyświetlanych na ekranie. Efektem jest niezwykła jakość obrazu HDR.

Neo QLED firmy Samsung na rok 2022 oferuje ponadto Real Depth Enhancer, multiinteligentny algorytm sterujący jakością obrazu. To technologiczne udoskonalenie zapewnia większe poczucie realizmu prezentowanych treści, definiując widoczne na ekranie obiekty, przetwarzając je z uwzględnieniem tła i generując większą głębię.

Czytaj również: Głośniki bezprzewodowe Samsung Power Audio MX-T70 oraz MX-T50

Samsung Neo QLED 8K

W telewizorach Neo QLED z oferty na rok 2022 pojawił się również tryb EyeComfort, który automatycznie dostosowuje jasność i tonację ekranu dzięki wbudowanemu czujnikowi światła i informacjom o porze dnia.

W miarę jak zmienia się światło otoczenia, ekran stopniowo zmniejsza poziom jasności, oferując cieplejszą tonację i odpowiednio dostosowując poziom niebieskiego światła. Przekłada się to na bardziej komfortowe wrażenia z oglądania w nocy, jako że zbyt duża ilość niebieskiego światła może negatywnie wpływać na jakość snu.

W tegorocznych modelach telewizorów Samsung poprawił również brzmienie - ulepszył rozwiązanie OTS (teraz OTS Pro), czyli Dźwięk Podążający za Obiektem (kieruje on dźwiękiem tak, by ten "poruszał" się w pomieszczeniu w sposób odpowiadający ruchowi widzianych na ekranie obiektów). Samsung dołożył bowiem głośniki kierujące dźwięk ku górze, by generować jeszcze pełniejsze brzmienie przestrzenne.

Nowe telewizory zapewniają ponadto wyjątkowe wrażenia Dolby Atmos za sprawą dodania nowych głośników kanału górnego. Dzięki wielokanałowym głośnikom rozmieszczonym w różnych punktach telewizora, Neo QLED gwarantuje dynamiczny dźwięk, który podąża za akcją niezależnie od miejsca.

Telewizory lifestyle’owe Samsung

Telewizory lifestyle’owe Samsung (The Frame, The Sero i The Serif) z oferty na rok 2022 mają nowy wyświetlacz Matte Display o właściwościach antyodblaskowych i antyrefleksyjnych oraz zabezpieczony przed odciskami palców zastosowan

Dodajmy, że nowy Matte Display wykorzystany w tegorocznych telewizorach lifestyle’owych Samsung otrzymał aż trzy poświadczenia UL (Underwriter Laboratories) – "Wolny od odblasku wywołującego odbicia", "Wolny od odblasku zmniejszającego komfort oglądania" i "Wolny od odblasku uniemożliwiającego oglądanie prezentowanych treści".

Nowa platforma Smart Hub i nowe aplikacje

Telewizory Samsung Smart z oferty na rok 2022 otrzymały nową platformę Smart Hub, która pomoże dobrać i odkrywać treści w oparciu o preferencje widzów. Wszystko to przy znacznie skróconym czasie wyszukiwania.

Co więcej, oferowany w Smart Hub pasek boczny pozwala płynnie przełączać się pomiędzy kategoriami – Multimedia, Gry (Gaming Hub) i Ambient. Samsung zastosował przy tym kilka rozwiązań:

  • Gaming Hub - dzięki partnerstwom Samsunga z branżowymi liderami – NVIDIA GeForce Now, Stadia i Utomik – użytkownicy mają dostęp do bogatej biblioteki gier.
  • Watch Together - nowa aplikacja pozwalająca użytkownikom korzystać z wideoczatu i jednocześnie oglądać seriale czy filmy.
  • NFT Platform - aplikacja wykorzystująca intuicyjną, zintegrowaną platformę w celu odkrywania i kupowania cyfrowych dzieł sztuki, a także obrotu nimi, za pośrednictwem ekranów MICRO LED oraz telewizorów Neo QLED i The Frame.
  • Smart Calibration - funkcja pozwalająca perfekcyjnie dostroić ustawienia. Tryb podstawowy oferuje łatwą i szybką kalibrację ekranu w 30 sekund, natomiast tryb profesjonalny zapewnia jego optymalną jakość w ok. 10 minut.

Czytaj również nasze testy urządzeń Samsung

Telewizor Samsung The Frame

Nowe akcesoria

Telewizory na rok 2022 są dostępne z nowymi akcesoriami, które pozwalają spersonalizować wrażenia z użytkowania. Rozwiązanie Auto Rotating Wall Mount and Stand wykorzystuje np. opcję orientacji pionowej (znaną z modelu The Sero), umożliwiając oglądanie treści rejestrowanych przez urządzenia mobilne poprzez automatyczną rotację ekranu*.

W związku z powyższym oferowane w roku 2022 urządzenia będą obsługiwały interfejs pionowy (w tym Smart Hub), a także pionową funkcję Multi View. Co więcej, w pionie dostępne będą także funkcje lifestyle’owe, takie jak Ambient Mode+ i Art Mode. Ekran obrócimy nowym przyciskiem, który pojawił się na pilocie.

Wraz z modelami The Frame otrzymujemy zaś nowe ramki, ze wszystkimi telewizorami zaś obsługujące pełen zakres ruchu smukłe wieszaki ścienne do wszystkich telewizorów**.

Soundbary Samsung na rok 2022

W modelach na rok 2022 udoskonalono technologię. Funkcję Q-Symphony, flagowe rozwiązanie generujące dźwięk przestrzenny i umożliwiające współpracę telewizorów Neo QLED z soundbarami Samsung, wzbogacono poprzez dodanie synchroniczności. Pozwala to soundbarowi i systemowi nagłośnienia wokół telewizora działać wspólnie ze wszystkimi głośnikami zlokalizowanymi wewnątrz ekranu – w tym z głośnikami kanału górnego.

Soundbary Samsung na rok 2022 wyposażono także w bezprzewodową łączność z Dolby Atmos***, czyli bezprzewodowe połączenie telewizora Samsung Smart TV z soundbarem.

Soundbar Samsung HW-S800B Ultra Slim (grubość wynosi 1,6") wykorzystuje ponadto technologię pasywnego radiatora w subwooferze, dzieki czemu generuje mocny bas. Kanały kierują tu dźwięk ku górze.

***

Wszelkie opisane funkcje, specyfikacje i inne informacje o urządzeniach, w tym m.in. dotyczące ich korzyści, designu, ceny, komponentów, wydajności, dostępności i możliwości, mogą ulec zmianie bez powiadomienia i zobowiązania. Dostępność powyższych urządzeń, usług i funkcji może się różnić w zależności od regionu.

[1] Dostępne z modelami The Frame i Neo QLED 4K/8K na rok 2022 w rozmiarze do 65".
[2] Dotyczy wszystkich modeli telewizorów na rok 2022 w rozmiarze od 43" do 85" z wyjątkiem Q80A i AU7000.
[3] Kompatybilne z telewizorami Samsung QLED na rok 2022.

SAMSUNG testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta styczeń 2022

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista luty 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2022

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu