Interkonekt PSC Monolith

02 listopada 2010 Sprzęt

Po wielu latach prób i niepowodzeń australijskiej firmie PSC Audio, jako pierwszej na świecie, udało się zbudować interkonekt, w którym sygnał od początku do końca płynie jednolitym elementem wykonanym ze srebra najwyższej czystości. Jest nim Monolith.

Kable RCA wytwarza się, stosując ogólnie przyjęty schemat, a różnice dotyczą rodzaju wykorzystywanych przewodników, jakości zastosowanych elementów i ich łączenia Firma PSC Audio jako pierwsza stworzyła interkonekt, który jest kolejnym "kamieniem milowym" w historii przemysłu Hi-Fi. "Monolith" to pierwszy na świecie interkonekt wykorzystujący zupełnie nową technologię, dającą nieosiągalną wcześniej redukcję zniekształceń.

Filozofia twórców "Monolitha" zakłada, że każdy element interkonektu to przeszkoda, która negatywnie wpływa na przesyłany sygnał. Wbrew pozorom nie jest ich tak mało: bolec RCA, lut (to "pięta achillesowa", ma najniższą przewodność), sam kabel, oraz lut i bolec po drugiej stronie. Jeśli przyjrzymy się swojemu systemowi to widzimy, że często sygnał musi pokonać niejedno złącze RCA, co znacznie zwiększa skalę problemu.

W modelu "Monolith" zastosowano najbardziej radykalne rozwiązanie, jakie tylko mogło się pojawić się w głowach inżynierów: cała część przewodząca interkonektu składa się z jednego kawałka srebra. Nie ma tam żadnych połączeń ani mechanicznych (skręcanych) ani lutowanych. Okrągły bolec wtyczki płynnie przechodzi w taśmę, która na drugim końcu znów przyjmuje kształt bolca RCA. Dodajmy do tego jeszcze najwyższej klasy izolator oraz oplot ekranujący.

To przełomowe rozwiązanie, jest w swej istocie jednocześnie banalnie proste, więc od razu zadajemy sobie pytanie: "Dlaczego nie zrobiono tego wcześniej?". Pomysł wykorzystania jednego elementu pojawił się już w 1994 roku, Wtedy też powstał pierwszy prototyp kabla tego typu, wykonany z miedzi. Jednak w przeciwieństwie do miękkiej i ciągliwej miedzi srebro to bardzo "niewdzięczny" materiał do ukształtowania.

Samo wykonanie jednolitego srebrnego elementu o takim kształcie okazało się niebywale skomplikowanym zadaniem. Dodatkową trudnością było stworzenie jednorodnego odcinka przewodnika o różnym stopniu twardości. Bolec musi być stosunkowo twardy i odporny na mechaniczny kontakt z gniazdem. Odwrotnie środkowa część kabla, gdzie potrzebna jest elastyczność i odporność na wielokrotne zginanie. Sprostano mu po wielu próbach, dzięki wieloletniemu doskonaleniu technologii i zaawansowanej obróbce CNC. Korzyści wynikające z takiej konstrukcji są oczywiste Żadnych przeszkód dla sygnału oznacza minimum zniekształceń i jak najprostszą drogę sygnału.

Nie ustalono jeszcze europejskiej ceny Monolitha ale możemy przypuszczać, że interkonekt ten może stać się interkonektem najdroższym. Niewątpliwie będzie to przewód elitarny, który właścicielom najlepszych systemów audio umożliwi osiągnięcie tego wciąż poszukiwanego ideału.

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu