Już na początku lat 90. konstruktorzy postanowili zbadać to rozwiązanie i opracowali bardzo dokładny model matematyczny opisujący zjawiska zachodzące w obudowach o takiej konfiguracji akustycznej. To doprowadziło z kolei do stworzenia własnego oprogramowania do modelowania kolumn. Pomogło to pokazać zarówno ograniczenia w innych projektach opracowanych do tej pory, jak i niezgodność kilku mitów dotyczących linii transmisyjnych.
Wyniki pracy włoskich inżynierów zostały uzupełnione o znane dotąd rozwiązania jak rezonatory Helmholtza, których użyto do wyrównywania emisji z kanału wentylacyjnego. Połączenie ich z dopracowaną linią transmisyjną zaowocowało stworzeniem systemu Helmholine. Tak w 1995 roku narodziły się kolumny Albedo, które zostały ciepło przyjęte najpierw przez włoską, a następnie światową prasę specjalistyczną.
Dlaczego linie transmisyjne?
Założyciele firmy twierdzą, że klasyczne obudowy wentylowane mają problemy, których po prostu nie da się obejść, stosując tunele dmuchające w ten czy inny sposób. Rozwiązaniem jest ich zdaniem zastosowanie bardziej skomplikowanej obudowy wyposażonej w system, który nie tylko wyrównuje ciśnienie wewnątrz i wspomaga przetwarzanie niskich tonów, lecz także koryguje spójność fazową dźwięków promieniowanych przez membranę z tym, co wydobywa się z obudowy.
Taka konstrukcja jest trudniejsza do wykonania, ale włoska firma od początku miała ambicję tworzenia wysokiej klasy produktów. Dopełnieniem prac nad liniami transmisyjnymi stały się ceramiczne głośniki wyrównane w domenie czasowej.
Albedo produkuje obecnie trzy modele kolumn - HL 2.2, Aptica i Axcentia. Jako pierwsze do Polski zostaną HL 2.2 - dwudrożne, smukłe podłogówki.
Niedługo będziemy mieli okazję je zobaczyć. Premiera marki Albedo odbędzie siębowiem w dniach 13- 14 czerwca w salonie Fusic we Wrocławiu.
Kolumny Albedo będą dostępne w wykończeniu naturalnym fornirem hebanowym w dwóch kolorach - Makassar Ebony i Jamaica Ebony.
Ceny:
Albedo HL 2.2: 24 500 zł
Albedo Aptica: 33 000 zł
Albedo Axcentie: 105 000 zł