XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

02 października 2015 Newsy

Wczoraj koncertem Marthy Argerich i Nelsona Goernera rozpoczął się XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina.

23 konkursowe dni, 3 koncerty inauguracyjne, 15 dni przesłuchań i ponad 120 godzin muzyki Fryderyka Chopina w wykonaniu młodych pianistów z 20 krajów – tak w skrócie przedstawia się plan konkursu. Uczestników będzie oceniało międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Zwycięzcę poznamy w nocy z 20 na 21 października.

Tradycja tego najstarszego monograficznego turnieju muzycznego sięga 1927 roku. Na liście laureatów znalazły się nazwiska wybitnych pianistów II połowy XX i początków XXI wieku. Wielu z nich zasiądzie w jury tegorocznego konkursu. Wśród nich znajdą się reprezentanci różnych pokoleń: m.in. Adam Harasiewicz (I nagroda, 1955), Martha Argerich (I nagroda, 1965), Garrick Ohlsson (I nagroda, 1970), Dang Thai Son (I nagroda, 1980) i najmłodszy w tym gronie, debiutujący w roli jurora Yundi (I nagroda, 2000).

Funkcję przewodniczącej międzynarodowego jury przejęła, po prof. Andrzeju Jasińskim, prof. Katarzyna Popowa-Zydroń. Pianistka i pedagog, której studenci w ostatnich konkursach sięgali po laury (w 2005 roku I nagrodę zdobył Rafał Blechacz, w 2010 roku finalistą konkursu został Paweł Wakarecy).

Uczestnicy XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina

Uczestnicy XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina

Zgodnie z regulaminem do konkursu mogli zgłosić się pianiści z całego świata, urodzeni w latach 1985 – 1999. W czteroetapowej rywalizacji będą wykonywać wyłącznie kompozycje Fryderyka Chopina (każdy z finalistów zagra w sumie blisko 3 godziny muzyki). Dziesięciu pianistów zakwalifikowanych do finału wykona jeden z dwóch koncertów fortepianowych Chopina z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka.

Zwycięzca otrzyma Złoty Medal i nagrodę w wysokości 30.000 euro, a także liczne propozycje koncertowe. Ponadto dzięki współpracy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina z wytwórnią Deutsche Grammophon już 6 listopada ukaże się chopinowski album – kronika konkursowa zwycięzcy konkursu.

Pianiści będą też walczyć o nagrody specjalne za najlepsze wykonanie: mazurków, poloneza, koncertu i sonaty, a także o liczne nagrody pozaregulaminowe. Werdykt jury poznamy w nocy z 20 na 21 października br., a 21 października w Filharmonii Narodowej odbędzie się Koncert Laureatów, powtórzony następnie w dniach 22 i 23 października.

Źródło: materiały prasowe

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu