Nowe doświadczenie dźwięku. Wirtualny koncert Filharmonii Poznańskiej w technologii 3D

16 października 2020 Newsy

Zylia, poznańska firma rozwijająca innowacyjne technologie nagrywania dźwięku 3D we współpracy z Filharmonią Poznańską opublikowała właśnie w serwisach YouTube i Facebook wirtualny koncert pod dyrekcją Łukasza Borowicza, w którym podczas słuchania muzyki, każdy z widzów może dowolnie się przemieszczać, doświadczając przy tym realistycznych wrażeń słuchowych.

W ostatnim czasie, z uwagi na ogromne problemy spowodowane pojawieniem się koronawirusa, wiele wydarzeń kulturalnych przeniosło się do sieci. Artyści starają się zachowywać w ten sposób kontakt z fanami i rekompensować straty, które ponieśli z powodu przesunięcia lub odwołania zaplanowanych wydarzeń na żywo.

Tylko amerykański "Billboard" opublikował już listę ponad 800 streamowanych wydarzeń, które można oglądać w czasie kryzysu koronawirusowego. A to wciąż dopiero początek. Czytelnicy magazynu mogą na jego łamach znaleźć wszystko: koncerty, festiwale, wirtualne wystawy, panele dyskusyjne, odczyty, filmy, sztuki teatralne i wiele innych.

 Zapotrzebowanie na streamowane treści jest ogromne i ciągle rośnie. 34 artystów na estradzie oraz 30 ambisonicznych mikrofonów ZYLIA ZM-1S pozwoliło zaś zaprezentować możliwości systemu ZYLIA 6 Degrees of Freedom Navigable Audio. O tym bardzo ciekawym rozwiązaniu wypowiada się maestro Łukasz Borowicz:

"W ostatnich miesiącach mierzymy się z problemem organizowania koncertów bez widowni. Nadawaliśmy je, ale towarzyszyło temu wiele problemów, przede wszystkim związanych z tym, jak oddać akustykę sali koncertowej.

To właśnie jest bardzo ważne w systemie stworzonym przez Zylię – umożliwia słuchanie orkiestry nie tylko z jednego, z góry określonego punktu. Można podczas koncertu przemieścić się na balkon, albo do ostatniego rzędu sali i akustyka się zmienia".

Film dostępny jest także w wersji 360 na gogle PC VR. Pliki są łatwe do ściągnięcia i wykorzystania z zestawem PC VR.

System ZYLIA 6 Degrees of Freedom Navigable Audio1 wykorzystany podczas występu Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pozwolił na nagranie pełnej, sferycznej sceny dźwiękowej wewnątrz i na zewnątrz orkiestry.

Z perspektywy odbiorcy oznacza to, że podczas słuchania koncertu ma on możliwość dowolnego poruszania się w zarejestrowanej przestrzeni akustycznej. Może podejść do estrady, na której występują artyści, a nawet wejść na nią i stanąć obok dowolnie wybranego muzyka. W każdym momencie, dochodzący do niego dźwięk będzie nieco inny, tak jak byłoby to w rzeczywistości.

Do nagrań wykorzystano:

• 30 macierzy ZM-1S - mikrofonów ambisonicznych 3-go rzędu z synchronizacją
• 2 laptopy MacBook - do nagrań
• 1 komputer stacjonarny z oprogramowaniem Linux - w celu zrobienia kopii zapasowych plików
• 600 kanałów audio - 20 na każdy mikrofon ZM-1S

Zylia oferuje kompletne rozwiązanie do tworzenia w pełni nawigowalnego audio, które może zostać wykorzystane w różnorodnych projektach związanych m.in. z muzyką, wirtualną rzeczywistością, sportem i badaniami naukowymi.

Źródło: materiały prasowe

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista lipiec - sierpień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio październik 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu