Omara Portuondo z Buena Vista Social Club znów w Polsce

Koncerty

Omara Portuondo to jedna z najwspanialszych pieśniarek naszych czasów, znana publiczności całego świata z legendarnej kubańskiej grupy Buena Vista Social Club. W maju będziemy mieli okazję posłuchać jej na żywo. 

Dodano: 25 marzec 2019

Artystka wystąpi bowiem na jedynym koncercie w Polsce, a dokładnie na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu. Przyjedzie do Polski na zaproszenie Ethno Jazz Festivalu.

Karierę muzyczną 88-letnia dziś Omara Portuondo zaczynała wraz z siostrą w zespole dziewczęcym, który towarzyszył w słynnym klubie Havany, Tropicana, postaciom tej miary co Edith Piaf czy Nat King Cole. Swoją pierwszą autorską płytę, "Black Magic", nagrała jeszcze przed rewolucją i śpiewała tam po hiszpańsku między innymi zawrotne aranżacje amerykańskich standardów.

Rewolucja kubańska zastała ją podczas koncertów w USA. I choć jej siostra i wielu muzyków przebywających w tym czasie w Stanach postanowiło tam pozostać, Omara Portuondo wróciła do kraju. Jej głos towarzyszyć miał potem całemu pokoleniu dorastającemu w trudnym, zamkniętym świecie Fidela Castro i Che Guevary.

W przeciwieństwie do słynnych dziś artystów, których z uśpienia i zapomnienia wydobyli w końcu lat 90. Wim Wenders i Ry Cooder, kręcąc film "Buena Vista Social Club", Omara nie przestała koncertować ani na jeden sezon. Artystka na scenie jest obecna już ponad 70 lat.

Zarówno dokument Wendersa, jak i film o samej Omarze otrzymały nagrody na festiwalach całego globu. Płyta "Buena Vista..." i następujący po niej, zarejestrowany koncert w Carnegie Hall a zwłaszcza solowe albumy Omary - "Omara Portuondo", "Flor de Amor" czy "Gracias" - na 60-lecie kariery uczyniły z kubańskiej artystki legendę porównywaną często do Billie Holiday, czy Edith Piaf.

Źródło: Ethno Jazz Festival

Koncerty

maj

30

czwartek

Gdzie: Teatr Polski, ul. Gabrieli Zapolskiej 3

Godz.: 20:00

Bilety: w cenie 150 zł i 200 zł do kupienia na www.eventim.pl

Audio - kwiecień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Mimo zmian na rynku i pojawiania się nowych kategorii urządzeń, wzmacniacze stereofoniczne zachowują mocną pozycję. Pięć modeli w przystępnej cenie 2000 zł tworzy ciekawy wybór, a przede wszystkim udostępnia przyzwoitą moc i jakość dźwięku. Znamienne dla ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj