Natura obdarzyła Ewę Bem głosem niezwykłej barwy, urzekającą muzykalnością i wyczuciem swingu, chociaż artystka jest przekonana, że muzykę ma w genach dzięki muzykalnym przodkom.
Wokalistkę otacza od zawsze grono największych sław polskiego jazzu. Ewa Bem śpiewała z grupą Mainstream, Swing Session, z kwartetem Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego, z grupą Quintessence i Walk Away, z zespołem Old Timers, Studiem Jazzowym PR, Alex Bandem i Orkiestrą Zbigniewa Górnego.
Współpracowała też z Markiem Blizińskim, Janem Jarczykiem, Zbigniewem Jaremką, Wojciechem Karolakiem, Henrykiem Miśkiewiczem, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Namysłowskim. Od 1987r, z krótkimi przerwami, współpracuje z Andrzejem Jagodzińskim, pianistą, aranżerem, kompozytorem, kolejną wielką postacią polskiego jazzu.
Nie stroni także od współpracy z młodymi przedstawicielami polskiej sceny muzycznej, takimi jak : Joachim Mencel, autor muzyki na płycie Kakadu, czy Łukasz Sztaba. Równolegle do współpracy z kwartetem Andrzeja Jagodzińskiego, koncertuje także z big bandami. Z liderem jednego z nich, Grzechem Piotrowskim, pracuje nad nowym programem, Ewa Bem – loves the Beatles.
Oprócz przebogatej dyskografii, ma w swoim dorobku liczne programy jazzowe zrealizowane w studiach telewizyjnych Warszawy i Krakowa. Zarejestrowała także recitale piosenkarskie, m.in. Dla ciebie jestem sobą, Śpiewa E. Bem, Ten najpiękniejszy świat, Ściany między nami oraz Tryptyk (Bemibek, Złota Ewa Bem, Piosenki z filmów Walta Disneya).
Ewa Bem wielokrotnie występowała na krajowych i zagranicznych scenach piosenkarskich i jazzowych w Europie Zachodniej i krajach skandynawskich, a także m.in. w 1980 na Kubie, w Indiach w Jazz Yatra, w 1982 w Szwecji w Stockholm Jazz & Blues Festival, w 1984 w Bratysławskich Jazzowych Dniach oraz w 1993 w I Festiwalu Polskich Muzyków Jazzowych Ameryki Północnej w Chicago i Nowym Jorku.
Źródło: Stodoła