Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky nagrali "Inwokację"

02 lipca 2019 Premiery

Inwokację z "Pana Tadeusza" zna każdy w Polsce. Teraz tekst został on wyrecytowany i wyśpiewany przez Andrzeja Stasiuka, zespół Haydamaky i zaproszonych wykonawców.

Na początku ubiegłego roku pisarz Andrzej Stasiuk wraz z Haydamaky, ukraińskim zespołem sceny World Music, nagrali album z twórczością Adama Mickiewicza. Znalazło się na nim dziesięć utworów opartych na tekstach "Sonetów Krymskich", "Dziadów", "Konrada Wallenroda", "Reduty Ordona" czy "Liryków Lozańskich". Album został entuzjastycznie przyjęty na polskim i ukraińskim rynku muzycznym, o czym świadczy przyznana w listopadzie 2018 roku Złota Płyta, a na początku tego roku nominacja do Fryderyków.

Artyści postanowili teraz zwieńczyć projekt MICKIEWICZ-STASIUK-HAYDAMAKY jedenastym utworem, który w wersji cyfrowej trafił właśnie na rynek. Zmierzyli się z "Inwokacją". Za tekst bazowy posłużył im nieznany wcześniej autograf pierwszych czterdziestu wersów "Pana Tadeusza", odnaleziony i opublikowany przez prof. Marię Prussak i Teresę Rączka-Jeziorską (Instytut Badań Literackich PAN).

Do projektu zostali zaproszeni trzej artyści, którzy na swój sposób, obok Andrzeja Stasiuka, zinterpretowali Mickiewicza. To białoruski poeta, tłumacz i raper Vital Ryzhkou, Mamadou Diouf - senegalski działacz społeczny i muzyk z polskim obywatelstwem oraz Adeb Chamoun, Syryjczyk mieszkający i działający w Polsce perkusjonista i wokalista. Białoruski przekład zrobił współczesny białoruski poeta Andrej Chadanovič.

Utwór "Inwokacja" jest przypomnieniem otwartej Rzeczpospolitej Obojga Narodów (stąd również obecność białoruskiego wokalisty), czasu tolerancji, z którego należy być dziś dumnym. Wymowa utworu jest szczególnie ważna w czasie 15. rocznicy akcesji Polski do Unii Europejskiej i budowania Europy bez granic.

Wraz z utworem audio powstaje również teledysk. Jego reżyserią i montażem zajmuje się Bogusław Byrski, aktor Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie, instruktor teatralny, twórca projektu muzycznego Człowiek z maszyną, działacz społeczny.

Źródło: Agora

Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu