"The Best of" Grzecha Piotrowskiego na płycie winylowej

04 września 2023 Premiery

Piątek 1 września był dniem premiery płyty winylowej Grzecha Piotrowskiego pt. "The Best Of". To już szósty album wydany przez DNA • AUDIO / Ministerstwo Dźwięku.

Niespełna 10 miesięcy temu światło dzienne ujrzał krążek "The Best of" Grzecha Piotrowskiego, którego premiera odbyła się podczas Audio Video Show w 2022 r. Płyta została niezwykle ciepło przyjęta w środowisku melomanów, którzy oprócz barwnej warstwy muzykalnej docenili w tym projekcie bardzo wysoką jakość nagrania i realizacji. W ślad za nią do rąk słuchaczy trafia teraz winyl o tym samym tytule.

Kim jest Grzech Piotrowski?

Grzech Piotrowski – artysta wszechstronny: saksofonista, kompozytor, aranżer, producent i wydawca muzyczny, działający w takich obszarach, jak jazz, muzyka filmowa, open impro, acid jazz, jazz-rock, fusion, world music, roots, ethno, funky, rap, folk, pop. Jako jedyny, grywa na saksofonie bez ustnika. Jako pierwszy człowiek zagrał na saksofonie z lodu.

Twórca i lider formacji World Orchestra, Alchemik, Freedom Nation, Oxen, Alchemik Big Band/Orchestra. Założyciel festiwalu Wschód Piękna, od roku 2017 dyrektor artystyczny Old Jazz Meeting w Iławie. Jego projekty muzyczne wymykają się całkowicie z ram, standardów i wszelkich stereotypów.

Zdobywca nagród na festiwalach: Grand Prix Jazz Hooilaart 1997, Grand Prix "Dwa Teatry", Jazz Junniors, Pomorska Jesień Jazzowa, Jazz nad Odrą. Nominowany trzykrotnie do Fryderyków za płytę World Orchestra. Często określany mianem impresjonisty, malującego dźwięko-obrazy.

Grzech Piotrowski z płytą "The Best Of"

Tak o swoim projekcie mówi sam artysta:

"Jakość nie ilość jest dla mnie od zawsze wartością najwyższą. Zarówno w życiu, jak i w pracy. Dbałość o szczegóły bywa uciążliwa dla otoczenia, tym bardziej dziś, w czasach, gdy kreację zamienia się na masowe kopiowanie. W tej 'mass przestrzeni' nie ma miejsca na jakość, wszystko ma być szybciej, na wczoraj i po jak najniższych kosztach.

Przeciwległy biegun to setki godzin drogocennego czasu włożonego w szczegóły, które często ważne są tylko dla twórcy. W przypadku muzyki to zagadnienie bez końca. Jak kreować brzmienie? Która jego faza jest odpowiednia? Kto ma zagrać? Na jakich instrumentach, jakiej marki, jakich używa strun, naciągów, stroików, ustników, jakie wzmacniacze, czy lampa, a może tranzystor, jaki prąd, czy nagranie aaa, aad, add czy ddd?

Ktoś zapyta: 'ale po co, kto usłyszy te szczegóły?' Odpowiedź jest prosta - robimy to dla siebie, mając świadomość, że można lepiej oraz dla Ciebie – słuchaczu, audiofilu, bo wiem, że oczekujesz jakości. To tak jak z przyjaźnią czy miłością, obie nie mają żadnej wartości, jeżeli nie są na 100%".

Grzech Piotrowski

Od wydawcy:

(...) Sposób, jakim saksofon Grzecha przenika do muzycznego sumienia odbiorcy, jest tak bliski brzmienia ludzkiego głosu, że dźwięki zaraz po wydobyciu z instrumentu przenikają nasze dusze.

Na prezentowanych nagraniach Grzech nie używa saksofonu jedynie grając, on saksofonem opowiada etno-muzyczne i ludowo-jazzowe ballady. Ten uwodzicielski spektakl w sposób absolutnie wyjątkowy potęguje się, gdy do jego prezentacji używamy wzmacniaczy lampowych. Technika lampowa jako najstarsza, wyjątkowo pasuje, a nawet potęguje klimat utworów pochodzących swoim rodowodem muzycznym z całego świata.

Wspaniała scena, pełna detalicznych i konturowych wybrzmień, podparta ciepłem, jaki wydobyć potrafią lampy marki Pier Audio oraz precyzja, którą dostarczyć dziś mogą jedynie cyfrowe źródła i wzmacniacze jak np. urządzenia marki Lyngdorf Audio, przekładają się na wyjątkowy spektakl, pełen dźwiękowych zwrotów akcji, żywych i zmieniających się muzycznych wybarwień, głębokiego narkotycznego basu, ciepłej średnicy i pełni „muzycznego planktonu makro i mikro-informacji" w górze pasma, które przenoszą nas w przeróżne zakątki świata i budzą podziw dla geniuszu wszystkich muzyków (...).

 "The Best of" - Grzech Piotrowski

"The Best Of" - spis utworów

Strona A:
1. Woda (album Serum)
2. Clouds (album Archipelago)
3. My Emo (album Emotronica)
Strona B:
4. Sfera szeptów (album Sfera Szeptów)
5. Wiosna (album Six Seasons)
6. Moje słońce (album Sin)
Strona C:
7. Siesta (album One World)
8. Bird (album Archipelago)
9. Baa boom (album One World)
Strona D:
10. I will miss you (album One World)
11. Chik Chika (album Sin)
12. One World (album One World)
13. Emotronica (album Emotronica)

Źródło: DNA Audio

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta luty 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu