Master of Puppets

METALLICA
Master of Puppets

Metal

  • Wykonanie
  • Nagranie

Po "Kill 'Em All" i "Hardwired…To Self-Destruct", także trzeci album Metalliki doczekał się reedycji. Wydana 32 lata temu płyta wciąż zachwyca kunsztem kompozycji i pomysłowością opracowań.

Metallica do perfekcji opracowała tu umiejętność operowania nastrojem. W "Battery" po łagodnym akustycznym wstępie dostajemy porcję czadu. Utwór tytułowy z kolei zaczyna się ostro, a zwolnienie następuje w jego środkowej części. Nie zabrakło charakterystycznej dla grupy metalowej ballady "Welcome Home (Sanitarium)", wktórej melodyjne granie miesza się z trashem. Swój wykonawczy perfekcjonizm i kunszt Metallica najpełniej prezentuje w instrumentalnym numerze "Orion". Uwagę zwraca tu śpiewna partia basu nieodżałowanego Cliffa Burtona.

Zremasterowany album "Master of Puppets" można nabyć w różnych konfiguracjach: na winylu, CD, potrójnym CD oraz w specjalnym boksie. Do mnie trafi ła wersja trzypłytowa. Najważniejszym elementem wydawnictwa jest podstawowa płyta. W stosunku do wcześniejszej edycji, brzmienie jest tu pełniejsze i bardziej wyrównane, mocniej wyeksponowana została perkusja, a wokal stał się bardziej wyrazisty. Druga płyta to zbiór rarytasów zawierający robocze wersje nagrań. Choć brzmiały jeszcze surowo, to zdradzały ogromny potencjał materiału.

Są tu także przeróbki: "The Money Will Roll Right In" punkowej grupy Fang i "The Prince" Diamond Head. Trzeci dysk to z kolei nagrania koncertowe zarejestrowane podczas trasy promującej wydawnictwo.

Grzegorz Dusza
UNIVERSAL

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj