The Day`s War

LONELY THE BRAVE
The Day`s War

Alternative rock

Spośród wszystkich tegorocznych debiutów i albumów z kategorii "must hear" to właśnie pierwszy długograj Lonely The Brave jest moim osobistym numerem jeden we wszystkich tego typu zestawieniach. Ten mocno zakorzeniony w brzmieniu lat 90., rockowy zespół ochoczo spoglądający w stronę grunge, jawi się jako idealny kompan do jesiennych, nostalgiczno-depresyjnych wieczorów i czasu niekończącej się zadumy.

"The Day`s War" jest materiałem żywcem wyjętym ze złotego czasu dla muzyki grunge. Zresztą ten nurt stopniowo powraca na salony nie tylko za granicą, lecz także w Polsce. Wielu ten fakt cieszy, innych zaś - którzy jak niżej podpisani do tych smutnych i trochę na siłę depresyjnych dźwięków nigdy nie tęsknili - niekoniecznie. Jednakże, czego się po sobie nie spodziewałem ,to fascynacji takim graniem na tym etapie życia. Powiem nawet więcej - jako niedzielny słuchacz Soundgarden, Alice In Chains i z innej beczki Incubus, Lonely The Brave wzmaga we mnie głód takich dźwięków i nie ukrywam, że bardzo mnie to cieszy.

Debiut Anglików sprawi wielką (paradoksalnie) radość wszystkim wielbicielom tego typu grania, a okazyjnym smutasom nie mniejszą niespodziankę. Jak na średnio promowany w mediach zespół ten kwintet ma wszystko, czego można oczekiwać od "kolejnej wielkiej rzeczy" z Wysp. Są zatem genialne, ale w żadnym wypadku proste melodie; jest odpowiednio bulgoczący bas, który razem z ciepłą, ale surową perkusją przyjemnie dudni w tle, no i brudne gitary i spajający całość niczym mosiężna klamra, przejmujący, głęboki wokal będący największym atutem całego zespołu.

Dwanaście kompozycji stanowiących zawartość "The Day`s War" szybko staje się ulubionym zestawem do relaksu. Ciężar nie odgrywa tutaj istotnej roli, liczy się przestrzeń, dynamika i odpowiednie uwypuklenie melodii. Dodatkowo, dzięki naprawdę świetnemu wokaliście szybko łapiemy się na tym, że nawet gdyby był to doom rock lub metal (czego naleciałości słychać), tło muzyczne paradoksalnie stałoby się nieistotne, właśnie ze względu na "dodatkowy instrument", już mocno chwalony w branżowych mediach. Zresztą, Lonely The Brave nie da się nie chwalić, wystarczy posłuchać tego albumu, aby zrozumieć kilka istotnych rzeczy.

Pierwszą z nich i chyba najważniejszą jest to, że brytyjski przemysł fonograficzny zajmujący się szeroko pojętym rockiem, jeszcze nie umarł i od czasu do czasu wynajduje perełki. Druga sprawa: wciąż są na świecie młodzi wykonawcy, którzy śmiało mogą zastąpić bardziej uznane nazwy, co w zasadzie, dokona się samo przez się, bo lat na karku wszystkim przybywa.

Trzecia, mianowicie, Lonely The Brave jest kandydatem do miana debiutanta (nie tylko tego) roku. Z wielką przyjemnością słucham takich wydawnictw i nawet jeśli mają małe wady jak jednak zbyt duża ilość utworów, tylko jeden genialny, cholernie nośny singiel z prawdziwego zdarzenia ("Deserter") czy odrobinę za mała ilość "dołu" w brzmieniu, kontakt z Brytyjczykami jest równie cudowny jak smutny.

Grzegorz "Chain" Pindor

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Zakupy

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>CZESŁAW NIEMEN</span> Niemen vol. 1 vol. 2

CZESŁAW NIEMEN Niemen vol. 1 vol. 2

<span>THE CHARLATANS</span> Different Days

THE CHARLATANS Different Days

<span>SUN KIL MOON</span> Common As Light And Love Are Red Valleys Of Blood

SUN KIL MOON Common As Light And Love Are Red Valleys Of Blood

<span>BENJAMIN BOOKER</span> Witness

BENJAMIN BOOKER Witness

<span>JAMAL</span> 1994

JAMAL 1994

<span>RÓŻNI WYKONAWCY</span> Młoda Polska 2

RÓŻNI WYKONAWCY Młoda Polska 2

<span>REAL ESTATE</span> In Mind

REAL ESTATE In Mind

<span>CIGARETTES AFTER SEX</span> Cigarettes After Sex

CIGARETTES AFTER SEX Cigarettes After Sex

 

 

 
Audio - listopad 2017

Strefa Magazynu

Audio 11/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio