BRAD MEHLDAU Finding Gabriel

Finding Gabriel
Wykonanie
Nagranie

Dla fanów Brada Mehldaua, przyzwyczajonych do jego wirtuozerskich popisów pianistycznych, album "Finding Gabriel" (jak i niektóre wcześniejsze) będzie sporym zaskoczeniem. Artysta wyraził tu swoje frustracje egzystencjalne i polityczne w formie właściwie art-rockowej, wzbogaconej jedynie elementami jazzu.

Brad Mahldau wykorzystał w realizacji pełną gamę instrumentów klawiszowych, a jego stałym kompanem w poszczególnych utworach pozostał jedynie perkusista Mark Guiliana. Autor wzbogacił wiele utworów użyciem sekcji instrumentów dętych drewnianych i smyczkowych, co wpłynęło na pastelowość brzmienia całości. Do wykonania niektórych partii improwizowanych zaprosił trębacza Ambrose Akinmusire, saksofonistę Joela Frahma oraz wokalistę Kurta Ellinga.

Przez większość utworów na "Finding Gabriel" przebijają się, jak przez mgłę, echa Bachowskiej fugi prowadzone przez instrumenty klawiszowe i smyczki. To tło silnie kontrastuje z sucho akcentowanym rytmem perkusji. Taki dysonans doskonale odzwierciedla stan frustracji kompozytora otaczającą rzeczywistością. Przy tworzeniu tego świetnie zintegrowanego stylistycznie projektu wyczuwa się liczne zabiegi post-produkcyjne, jak: miksowanie, dogrywanie, preparowanie, czy dodawanie efektów elektroakustycznych.

Cezary Guminski
Nonesuch/Warner

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation marzec 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista marzec 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio kwiecień 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu