NEW

Atomowa wojna

Atomowa wojna

Wykonanie

Nagranie

Zanim powstał Proletaryat, były Grupa Zero i New. Wszystko zaczęło się w Pabianicach w tamtejszym technikum, do którego uczęszczali muzycy.

New mogą pamiętać bywalcy festiwalu w Jarocinie. Konkursowe jury z Walterem Chełstowskim w roli przewodniczącego zakwalifikowało ich do występu na głównej scenie w 1984 roku. Spodobali się tam szczególnie dziennikarzom, co podkreślali w życzliwych recenzjach.

Zaowocowało to występem w kolejnym roku. Nagrania z tych dwóch koncertów trafiły na wydaną przez GAD Records płytę. Początkowo byli pod ogromnym wpływem The Police, co podkreśla zapowiadając ich występ niedawno zmarły Piotr Nagłowski.

Wysoki wokal Tomasza "Oleja" Olejnika mocno przypominał wtedy Stinga i Bono z U2. Instrumentaliści, choć jeszcze niedoskonali, grali bardzo melodyjnie i pomysłowo.

W następnym roku New zaprezentowało już nieco inny repertuar, bardziej mroczny, bliższy zimnej fali. Stanęli w ten sposób w jednym rzędzie z takimi kapelami, jak Made In Poland, Siekiera i Rendez-Vous.

Najlepiej w zestawie prezentują się dwa nagrania studyjne, zrealizowane w 1986 roku dla radiowej Trójki – "Atomowa wojna" i "Wbrew piątemu przykazaniu".

W tym samym roku wojsko upomniało się o gitarzystę Darka Świętosłowskiego, co zakończyło żywot zespołu. Wokalista Olej i basista Kacper założyli istniejący do dziś Proletaryat.

Grzegorz Dusza
GAD Records

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu