DENON
AVR-X2400H

Patrząc na nową serię amplitunerów Denona, można westchnąć, bynajmniej nie z zachwytu, konstatując stagnację wzornictwa tego typu urządzeń. Jednak to właśnie Denon przygotował w tym roku alternatywę - futurystycznego Heosa AVR. Jest więc wybór, a najważniejszą bronią konwencjonalnych amplitunerów jest ich rozbudowana funkcjonalność.

Nasza ocena
Wykonanie
Z zewnątrz bez zmian, dostępna tylko wersja czarna. Wewnątrz dużo nowych układów cyfrowych (znakomite przetworniki C/A), końcówki mocy wciąż analogowe (klasa AB). Szczupłość miejsca wymagała wyjątkowego porządku, połączenia pomiędzy poszczególnymi modułami wykonano bardzo starannie.
Funkcjonalność
Integracja z systemem Heos, automatyczna kalibracja wsparta nowym oprogramowaniem dla urządzeń mobilnych. Dekodery Dolby Atmos, DTS:X, dużo wejść HDMI - wg najnowszej specyfikacji (wkrótce dołączy Dolby Vision). Odtwarza pliki FLAC 24/192 i DSD128. Układ selekcji impedancji (4/8 Ω) dla wszystkich kanałów. Komunikacja przez Ethernet, Wi-Fi, Bluetooth. Specjalny tryb oszczędzania energii. Menu w języku polskim.
Laboratorium
Wysoka moc wyjściowa w trybie 8-omowym, (2 x 121 W, 5 x 65 W), niższa w 4-omowym (2 x 75 W, 5 x 58 W), niskie zniekształcenia.
Brzmienie
Lekkie, jasne, przejrzyste, komunikatywne. Bliski pierwszy plan, nieagresywnie połyskująca góra, rytmiczny bas. Bez nerwów, fajerwerków i rozpasania, co najmniej dobre w każdej sytuacji.
Możesz pobrać ten artykuł w formacie
Artykuł pochodzi z Audio

Dlatego i one podlegają integracji ze strefowo-sieciową platformą Heos. Poprzednia generacja zasygnalizowała (dwoma najdroższymi modelami) takie możliwości; dzisiaj są one dostępne w każdym urządzeniu, które potrafi łączyć się z siecią; wyróżniono je literką "H" na końcu symbolu (oraz logo Heos na przednim panelu). Strefowy Heos staje się wizytówką Denona. System przejmuje coraz więcej kompetencji i kontrolę nad amplitunerem, odpowiadając za kolejne jego funkcje, tym samym ich udoskonalanie jest możliwe z poziomu aplikacji.

Tradycyjny wyświetlacz może się jednak przydać, podobnie jak pewne w działaniu, mechaniczne pokrętła (regulacja wzmocnienia, wybór źródeł) i przyciski, a wśród nich szybkiego wyboru Quick Select (można dla nich zaprogramować mnóstwo parametrów).

Denon AVR-X2400H - złącza

W panelu podręcznym jest wyjście słuchawkowe, USB (dla nośników pamięci), jedno HDMI i gniazdo dla mikrofonu kalibracyjnego. Denon stosuje system Audyssey (w zestawie jest mikrofon), a przez cały proces prowadzi menu na ekranie telewizora (wszystko przetłumaczono na język polski!). Niedawno powstała też aplikacja (oczywiście dla smartfonów), pozwalająca na jeszcze większą kontrolę nad całym procesem i wprowadzanie indywidualnych poprawek.

 

AVR-X2400H ma największą liczbę gniazd wizyjnych, w sumie można do niego podłączyć aż dwanaście źródeł obrazu w różnych formatach.

AVR-X2400H ma największą liczbę gniazd wizyjnych, w sumie można do niego podłączyć aż dwanaście źródeł obrazu w różnych formatach.

Denon AVR-X2400H ma aż siedem wejść HDMI (plus jedno z przodu) i dwa wyjścia (działają równolegle), wszystkie z sygnałami 4K (HDR, HDCP 2.2, BT.2020), a już wkrótce, poprzez aktualizację oprogramowania, specyfikacja będzie rozszerzona o formaty Dolby Vision i HLG. Oprócz przełączania sygnałów, w ramach złącz cyfrowych, AVR-X2400H skaluje obraz do 4K.

Obok trzech wejść RCA znajduje się także wyjście dla drugiej strefy. Strefowość dzięki Heosowi nabiera nowego wymiaru, jednak dawne sposoby też są dostępne, również poprzez konfi gurację końcówek mocy i wyjść głośnikowych. Można też przygotować bi-amping, a przede wszystkim różne formaty wielokanałowe - na pokładzie są dekodery Dolby Atmos i DTS:X.

Obowiązkowe jest też radio internetowe, połączenie zestawimy przez Wi-fi oraz LAN (czeka także bezprzewodowy Bluetooth), większość zadań przejmuje system Heos (z głównej specyfikacji "wyrzucono" nawet uniwersalne DLNA). Denon AVR-X2400H dekoduje pliki FLAC, ALAC 24/192 oraz DSD 2,8/5,6 MHz), które można podać na nośnikach pamięci (wprost do USB) lub przesłać z sieciowych serwerów. Na pokładzie są także AirPlay oraz Spotify Connect.

Wyjścia HDMI są dwa, pracują równolegle, wciąż mogą się przydać np. w instalacji z telewizorem i projektorem.

Wyjścia HDMI są dwa, pracują równolegle, wciąż mogą się przydać np. w instalacji z telewizorem i projektorem.

Końcówki mocy i procesor

Końcówek mocy jest siedem, na sporym radiatorze zainstalowano łącznie czternaście tranzystorów mocy. Dzięki układowi selekcji impedancji podłączymy zarówno kolumny 8-, jak i 4-omowe, i to we wszystkich kanałach. Dla oszczędnych jest nawet specjalny tryb Eco, który na bieżąco analizuje sygnał (audio) i dopasowuje do niego parametry zasilania.

Płytka cyfrowa jest obszerna, towarzyszy jej drugi moduł realizujący funkcje komunikacji bezprzewodowej. Rozwiązania w zakresie obsługi sygnałów wideo są dość typowe, opierają się na procesorach wizyjnych Panasonica, które wspiera kość Analog Devices ADV8003.

Centrum sekcji audio to wielozadaniowy procesor Cirrus Logic (z rodziny CS49844), który był przez Denona stosowany w ubiegłych latach w znacznie droższych modelach. "Ozdobą" sekcji cyfrowej jest doskonały 8-kanałowy przetwornik AKM AK4458 (32 bit/768 kHz oraz DSD256).

Wszystkich siedem wejść HDMI przygotowano w specyfi kacji 4K/HDCP2.2.

Wszystkich siedem wejść HDMI przygotowano w specyfi kacji 4K/HDCP2.2.

Odsłuch

Denon AVR-X2400H gra czysto i jasno, ale nieagresywnie, raczej lekko i zwinnie. Blisko mu do neutralności, wśród trzech testowanych amplitunerów wydaje się najbardziej "przezroczysty". Nie ma w nim wielkiej mocy i napięcia, ani też specjalnego ciepła i romantyczności, więc można ponarzekać na słabość "charakteru", bezosobowość i emocjonalny chłód.

Pierwsze wrażenia nie będą rzucały na kolana, nie wydarzy się nic spektakularnego, ale po pewnym czasie (też wcale nie bardzo długim) nabrałem do tego brzmienia głębokiego przekonania, opartego w największym stopniu na zaufaniu. Denon AVR-X2400H nie będzie ani atakował, ani czarował, nie będzie też zachowywał się jak kameleon, ale wykaże się dostatecznie dużą uniwersalnością, każdą muzykę odtworzy co najmniej przyzwoicie, dbając o najważniejsze elementy - dynamikę, detaliczność, zrównoważenie. Jest to amplituner "na każdą okazję", chociaż nie jest bestią ani wirtuozem, to w żadnej sytuacji się "nie wyłoży". Denon AVR-X2400H nie zmusza do skupienia, nie męczy i nie nuży.

W zakresie wysokotonowym pojawia się odpowiedni blask i szczegółowość, jeszcze nie wyrafinowanie, ale już duża kultura, aby w uprzejmy sposób ozdabiać muzykę i "zabawiać" słuchacza, niczego nadmiernie nie wyostrzając i nie metalizując. Bardziej ofensywny może być środek pasma, ale i stąd nie musimy obawiać się szturmu; mimo że postawiony dość blisko słuchacza, pierwszy plan "nie krzyczy".

Niskie tony skupiają się głównie na asyście rytmicznej, w czym są zresztą bardzo dobre - brzmią dosadnie, ale konkretnie i krótko, rzadko imponują niskimi zejściami, co oczywiście może radykalnie zmienić udział subwoofera. Cały powyższy tekst dotyczy bowiem trybu stereofonicznego.

Denon AVR-X2400H jest też ostrożny w kreowaniu przestrzeni wielokanałowej, efekty dookólne pełnią rolę dopełniającą, co u jednych słuchaczy może pozostawić niedosyt, ale innych bardzo ucieszy - amplituner może służyć za wzór kinowej elegancji.

Obudowa AVR-X2400H jest wyraźnie płytsza niż u konkurentów, przez co moduły są ściślej upakowane.

Obudowa AVR-X2400H jest wyraźnie płytsza niż u konkurentów, przez co moduły są ściślej upakowane.

- Końcówki mocy: 7
- Dekodery: Dolby Atmos, DD, DD Plus, Dolby Surround, Dolby TrueHD, DTS:X, DTS, DTS-ES, DTS HD, DTS 96/24
- Konwerter wideo: nie
- Skaler obrazu: 4K
- Wejścia wideo: 8 x HDMI, 2 x komponent, 2 x kompozyt
- Wyjścia wideo: 2 x HDMI
- Wej./wyj. analogowe audio: 4x RCA/-
- Wej./wyj. cyfrowe audio: 2 x opt, 1 x coax
- Wej. podręczne: USB, HDMI
- USB: 1 x przód
- Wej. gramofonow:e -
- Wyj. na subwoofer: 2 x
- Wej. wielokanałowe: -
- Wyj. na zewnętrzne końcówki mocy: -
- Wyj. słuchawkowe: tak
- Zaciski głośnikowe zakręcane
- Pilot uniwersalny: -
- iPOD/iPhone/iPad: AirPlay
- Funkcje strumieniowe: Heos, Spotify Connect, radio internetowe
- Flac: 24/192
- DSD: 5,6 MHz
- Dodatkowe strefy: wyj. głośnikowe, 2 x RCA audio
- Komunikacja: Bluetooth, LAN, Wi-Fi

Heos - wizja przyszłości

Heos to firmowa platforma Denona, która poprzez połączenia sieciowe pozwala integrować w jeden system wiele urządzeń, także ulokowanych w różnych pomieszczeniach (a nawet oddalonych od siebie znacznie dalej). Do wygodnego sterowania wykorzystuje potencjał sprzętu mobilnego (głównie smartfonów, wobec spadku popularności tabletów), dla których Denon przygotował specjalną aplikację. Odpowiada ona za nadzorowanie i kształtowanie coraz większej części funkcjonalności całego systemu, już daleko wykraczając poza koncepcję stref, obejmując też połączenia z internetowym światem zewnętrznym.

Kluczową rolę odgrywa oprogramowanie, a sprzęt staje się wyłącznie uniwersalną platformą "wykonawczą". Rośnie także siła (ale i pojawia się konieczność) częstych aktualizacji (o które Denon coraz bardziej dba), nowe funkcje mogą się pojawiać z dnia na dzień, bez potrzeby wymiany amplitunera i jego mozolnej konfiguracji. Powoli my sami zmieniamy nawyki i sposób postrzegania sprzętu.

Bez smartfonów już teraz dostęp do wielu funkcji jest właściwie niemożliwy, a jak daleko można posunąć się w zmianie środka ciężkości, pokazuje testowany miesiąc temu Heos AVR; za kilka lat będziemy mieli super AVR-a w postaci czarnej kostki do "zamurowania" w ścianie, a wszystko, co potrzebne do kompleksowej obsługi, będzie pod placem dotykowego ekranu smartfona. A kiedy wreszcie zamurujemy smartfon...

Radosław Łabanowski

Parametry
DENON AVR-X2400H
Rodzaj Amplitunery
Ilość końcówek 7
Moc8 [W] 2K 121
Moc4 [W] 2K 75
Wejścia / wyjścia video HDMI / komp.
Skaler 4K
Dekodery surround Dolby Atmos, DD, DD Plus, Dolby Surround, Dolby TrueHD, DTS:X, DTS, DTS-ES, DTS HD, DTS 96/24
Czułość (dla maksymalnej mocy) [V] 0,2
Dynamika [dB] 100
Stosunek sygnał/szum (filtr A-ważony, w odniesieniu do 1W) [dB] 80
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Laboratorium
Rys. 3. Denon AVR-X2400H - THD +N / moc.
Rys. 3. Denon AVR-X2400H - THD +N / moc.
Laboratorium Denon AVR-X2400H

Denon zapowiada 2 x 95 W przy 8 Ω, w rzeczywistości dostajemy więcej – 2 x 121 W; w trybie pięciokanałowym moc oczywiście spada, ale 5 x 65 W oraz 7 x 44 W dobrze świadczy o zasilaczu. Pojedyncza końcówka jest w stanie wykrzesać z siebie 127 W.

AVR-X2400H mocno się nagrzewa, co trzeba było wziąć pod uwagę przy kalibrowaniu systemu do pracy przy obciążeniu 4 Ω. Po równoczesnym przełączeniu selektora impedancji w taki tryby i podłączeniu obciążeniu 4 Ω, moc jest wyraźnie niższa, 2 x 75 W lub 5 x 58 W, a w trakcie pomiaru 7-kanałowego zadziałały systemy zabezpieczeń.

Poziom szumów jest typowy dla amplitunera AV (-80 dB), dynamika dotarła do okrągłych 100 dB. Pasmo przenoszenia (rys.1) prezentuje się bardzo dobrze, w zakresie niskotonowym wręcz idealnie liniowo, a przy 100 kHz spadek nie przekracza -1,7 dB dla 8 Ω i -2,3 dB dla 4 Ω.

Żadna z harmonicznych (rys. 2) nie przechodzi przez granicę -90 dB. Wykres z rys. 3. potwierdza dobrą kondycję, aby uzyskać zniekształcenia THD+N poniżej 0,1 % potrzebna jest moc wyjściowa powyżej 3 W dla 8 Ω oraz 6 W dla 4 Ω.

Może Cię zainteresować
DENON testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta czerwiec 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista maj - czerwiec 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu