Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu
DENON
TV Speaker Base DHT-T100

Denon jest w naszym teście jedynym graczem spoza branży telewizyjnej. To dość ważny fakt, bowiem wielu klientów na tego typu urządzenie będzie szukało według recepty: "jakiej firmy mam telewizor, takiej samej firmy kupię głośnik". Denon musi więc powalczyć o klienta w inny sposób.

Nasza ocena

Wykonanie
Racjonalny projekt, niebijący rekordów płaskości, ale tworzący większą objętość potrzebną dla dobrego basu. Matowe tworzywo łapie mniej kurzu.
Laboratorium
Są wejścia cyfrowe: optyczne i koaksjalne, ale nie ma HDMI, jest Bluetooth z apt-X, lecz nie ma NFC.
Brzmienie
Jest bas, chociaż nie ma "subwoofera". Spójne, dynamiczne i detaliczne, może zagrać głośno.

Już na pierwszy rzut oka widać, że propozycja Denona nieco odbiega od standardu określonego przez pozostałe fi rmy. Obudowa jest wyraźnie węższa, ale przede wszystkim wyższa - jest więc miejsce na zainstalowanie większych głośników na samym froncie.

W ślad za tym Denon przygotował układ dwudrożny, bez wspomagania "zintegrowanym subwooferem", który w wielu innych "dźwiękowych podstawkach" promieniuje do dołu, podczas gdy na wąziutkich frontach znajdują się znacznie mniejsze moduły średnio-wysokotonowe.

Wykonanie Denona DHT-T100 jest przyzwoite - z przodu perforowana blacha, reszta to matowe tworzywo. Pełne sterowanie jest dostępne z podświetlanych na biało (za dnia nie bardzo widać, co się świeci) przycisków zlokalizowanych pośrodku górnej krawędzi.

Do tyłu promieniują dwa otwory bas-refleks, tam też znajdują się cyfrowe wejścia: optyczne i koaksjalne oraz analogowe 3,5 mm z przełącznikiem czułości -12/-6/0 dB, ułatwiającym dopasowanie głośności pomiędzy telewizorem a innymi urządzeniami (np. tablet), aby podczas zmiany źródła grały z podobną głośnością lub reagowały, gdy sygnał jest zbyt mocny i pojawią się zniekształcenia.

Nie ma wejść HDMI. Na szczęście łącząc się światłowodem, nie tracimy jakości dźwięku ani funkcjonalności - pojawienie się sygnału na światłowodzie wybudza elektronikę równie skutecznie jak po HDMI.

Denon, jako jedyny, wpadł na pomysł, aby ułatwić manewrowanie przewodami za telewizorem - w obudowie jest stosowne wcięcie i wyraźne nadruki jednoznacznie wskazujące, gdzie i którym przewodem należy trafić, bez zaglądania od tyłu.

 

Denon DHT-T100 ma wbudowany Bluetooth w najlepszej odmianie apt-X, czym wyprzedza większość konkurencji. Ma również dekoder Dolby Digital i kilka trybów dźwięku: dialog, muzyka, muzyka poszerzona, film, film poszerzony, tryb wirtualny i tryb nocny ze stłumioną dynamiką.

Nośność przewidziano do 27 kg, więc LCD-ki do 50 cali powinny stać na nim bezpiecznie. Urządzenie uczy się rozpoznawania sygnałów z innych pilotów, dzięki czemu pilot oryginalny może pozostać w rezerwie.

Brzmienie

Mimo że w tej konstrukcji nie zastosowano osobnych głośników niskotonowych, jej bas jest w tej klasie urządzeń absolutnie satysfakcjonujący, zaś pod pewnym względem wręcz wyśmienity. Nie ma najniższych składowych, ale już "średni" bas jest aktywny, dzięki czemu całe brzmienie jest spójne, dobrze wyrównane, i "zakończone" chyba najlepszą w tym teście górą pasma.

Takiej dynamiki, opierającej się na tak niewielkich zasobach, można pozazdrościć. Mimo że producent nie podaje mocy, jest to zdecydowanie najgłośniej (i chyba po prostu najlepiej) grający system tego testu, a jedyne, co drażni, to sekwencyjny sposób wybierania trybów odsłuchowych - podświetlenia przycisków migają pojedynczo lub parami w kompletnie nieintuicyjny sposób - łatwiej usłyszeć, w jakim jesteśmy trybie, niż skojarzyć z migotaniem diodek.

Waldemar Pegaz Nowak

Specyfikacja techniczna

DENON TV Speaker Base DHT-T100
Moc wzmacniacza [W] b.d
Wymiary głośnika 608 x 71 x 355
Głośniki 14 mm (1/2” kopułki)+51
Wejścia optyczne, koaksjalne, audio 3,5 mm, Bluetooth, NFC
Subwoofer brak
Pasmo przenoszenia 40–20
Inne światłowód/3,5 na 3,
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Może Cię zainteresować
DENON testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista wrzesień - październik 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio listopad 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2020

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu