DENON TV Speaker Base DHT-T100

DENON
TV Speaker Base DHT-T100

Grające podstawki telewizorowe

Denon jest w naszym teście jedynym graczem spoza branży telewizyjnej. To dość ważny fakt, bowiem wielu klientów na tego typu urządzenie będzie szukało według recepty: "jakiej firmy mam telewizor, takiej samej firmy kupię głośnik". Denon musi więc powalczyć o klienta w inny sposób.

Już na pierwszy rzut oka widać, że propozycja Denona nieco odbiega od standardu określonego przez pozostałe fi rmy. Obudowa jest wyraźnie węższa, ale przede wszystkim wyższa - jest więc miejsce na zainstalowanie większych głośników na samym froncie. W ślad za tym Denon przygotował układ dwudrożny, bez wspomagania "zintegrowanym subwooferem", który w wielu innych "dźwiękowych podstawkach" promieniuje do dołu, podczas gdy na wąziutkich frontach znajdują się znacznie mniejsze moduły średnio-wysokotonowe.

Wykonanie Denona DHT-T100 jest przyzwoite - z przodu perforowana blacha, reszta to matowe tworzywo. Pełne sterowanie jest dostępne z podświetlanych na biało (za dnia nie bardzo widać, co się świeci) przycisków zlokalizowanych pośrodku górnej krawędzi. Do tyłu promieniują dwa otwory bas-refleks, tam też znajdują się cyfrowe wejścia: optyczne i koaksjalne oraz analogowe 3,5 mm z przełącznikiem czułości -12/-6/0 dB, ułatwiającym dopasowanie głośności pomiędzy telewizorem a innymi urządzeniami (np. tablet), aby podczas zmiany źródła grały z podobną głośnością lub reagowały, gdy sygnał jest zbyt mocny i pojawią się zniekształcenia.

Nie ma wejść HDMI. Na szczęście łącząc się światłowodem, nie tracimy jakości dźwięku ani funkcjonalności - pojawienie się sygnału na światłowodzie wybudza elektronikę równie skutecznie jak po HDMI.

Denon, jako jedyny, wpadł na pomysł, aby ułatwić manewrowanie przewodami za telewizorem - w obudowie jest stosowne wcięcie i wyraźne nadruki jednoznacznie wskazujące, gdzie i którym przewodem należy trafić, bez zaglądania od tyłu. Denon DHT-T100 ma wbudowany Bluetooth w najlepszej odmianie apt-X, czym wyprzedza większość konkurencji. Ma również dekoder Dolby Digital i kilka trybów dźwięku: dialog, muzyka, muzyka poszerzona, film, film poszerzony, tryb wirtualny i tryb nocny ze stłumioną dynamiką.

Nośność przewidziano do 27 kg, więc LCD-ki do 50 cali powinny stać na nim bezpiecznie. Urządzenie uczy się rozpoznawania sygnałów z innych pilotów, dzięki czemu pilot oryginalny może pozostać w rezerwie.

Brzmienie

Mimo że w tej konstrukcji nie zastosowano osobnych głośników niskotonowych, jej bas jest w tej klasie urządzeń absolutnie satysfakcjonujący, zaś pod pewnym względem wręcz wyśmienity. Nie ma najniższych składowych, ale już "średni" bas jest aktywny, dzięki czemu całe brzmienie jest spójne, dobrze wyrównane, i "zakończone" chyba najlepszą w tym teście górą pasma.

Takiej dynamiki, opierającej się na tak niewielkich zasobach, można pozazdrościć. Mimo że producent nie podaje mocy, jest to zdecydowanie najgłośniej (i chyba po prostu najlepiej) grający system tego testu, a jedyne, co drażni, to sekwencyjny sposób wybierania trybów odsłuchowych - podświetlenia przycisków migają pojedynczo lub parami w kompletnie nieintuicyjny sposób - łatwiej usłyszeć, w jakim jesteśmy trybie, niż skojarzyć z migotaniem diodek.

Waldemar Pegaz Nowak

Parametry

DENON TV Speaker Base DHT-T100

 • Produkowany Tak
 • Moc [W] b.d
 • Wymiary głośnika 608 x 71 x 355
 • Głośniki 14 mm (1/2” kopułki)+51
 • Wejścia optyczne, koaksjalne, audio 3,5 mm, Bluetooth, NFC
 • Subwoofer brak
 • Pasmo przenoszenia 40–20
 • Inne światłowód/3,5 na 3,

Podstawowe dane

 • 1 300 zł

Nasza ocena

 • Wykonanie: Racjonalny projekt, niebijący rekordów płaskości, ale tworzący większą objętość potrzebną dla dobrego basu. Matowe tworzywo łapie mniej kurzu.
 • Laboratorium: Są wejścia cyfrowe: optyczne i koaksjalne, ale nie ma HDMI, jest Bluetooth z apt-X, lecz nie ma NFC.
 • Brzmienie: Jest bas, chociaż nie ma "subwoofera". Spójne, dynamiczne i detaliczne, może zagrać głośno.
LG Soundplate LAP340

LG
Soundplate LAP340

Cena: 1 700 zł

PHILIPS Soundstage HTL4110B

PHILIPS
Soundstage HTL4110B

Cena: 1 140 zł

SAMSUNG Sound Stand HW-H610

SAMSUNG
Sound Stand HW-H610

Cena: 1 700 zł

SONY HT-XT1

SONY
HT-XT1

Cena: 1 450 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj