PIONEER BDP-150

PIONEER
BDP-150

Odtwarzacze Blu-ray

Po wycofaniu się z rynku plazm, Pioneerowi brakowało w ofercie mocnego, wiodącego produktu, ale firma miała dobre zaplecze i tradycję również w innych tematach audiowizualnych. W głównym nurcie Blu-ray dostępne są obecnie trzy modele. Najdroższy reprezentuje prestiżową gamę LX-ów, a Pioneer BDP-150 jest najtańszy.

Na tle Panasonica czy Samsunga, Pioneer wygląda tak klasycznie… że aż oryginalnie. Przypomina odtwarzacz CD. Na froncie nie ma żadnych krzywizn, zaokrągleń ani nawet błyszczącego plastiku; jest imitacja szczotkowanego metalu, całkiem estetyczna.

Pioneer BDP-150 ma typowe proporcje, chociaż przy Panasonicu wygląda na olbrzyma. Zastosowano typowy mechanizm z płaską tacką, umieszczony w centralnym miejscu, razem z delikatnym, niebieskawym wyświetlaczem. Z przodu znajdują się trzy podstawowe przyciski napędu oraz port USB. Drugie złącze tego typu znajdziemy z tyłu.

W sprzęcie Pioneera często się zdarza, że tylne USB jest tylko i wyłącznie źródłem zasilania dla adapterów sieciowych, ale tym razem obydwa porty pracują równolegle, czerpiąc dane z podłączonych nośników pamięci, np. pendrive`a lub dysków twardych.  

Z tyłu znajduje się też złącze sieci LAN (z którego trzeba będzie skorzystać, gdyż odtwarzacz nie ma modułu bezprzewodowego), wyjście HDMI w towarzystwie analogowego kompozytu, analogowe wyjście stereo oraz elektryczne (a nie optyczne, jak w większości przypadków), cyfrowe gniazdo współosiowe. To niezwykle ważny element wobec strumieniowych możliwości odtwarzacza, o których za chwilę.

Zdolności odtwórcze

Oprócz płyt Blu-ray, możemy oczywiście odtwarzać dyski DVD-Video, CD, ale także SACD. Ktoś spyta o brakujące do pełnej uniwersalności DVD-Audio, ale wobec schyłkowości tego formatu nie jest to praktycznie żadna strata, natomiast SACD jednak się nie poddaje. Wychodząc naprzeciw audiofilskim potrzebom, Pioneer dodał także obsługę plików Flac, aż do 24 bit/192 kHz. Oprócz "flaków", Pioneer BDP-150 czyta także MP3 i WMA, a w sferze wideo poradzi sobie z plikami MKV.

Są dwie główne metody dostarczenia tych wszystkich formatów - poprzez jeden z dwóch portów USB lub sieć LAN. Obsługa serwerów DLNA daje możliwość wygodnego zarządzania biblioteką nagrań i multimediów, natomiast sterowanie odtwarzaczem może się odbywać za pomocą wirtualnego pilota, wykreowanego przez aplikację dla smartfonów. Pioneer przygotował wersje zarówno dla urządzeń Apple, jak i całej rzeszy telefonów innych producentów, którzy posługują się systemem Android.

Jeśli jednak nie mamy smartfona, w komplecie znajdzie się oczywiście klasyczny pilot, zaprojektowany w przemyślany sposób i nieprzeładowany klawiszami. Obsługuje się go całkiem wygodnie, mimo małych klawiszy kursorów. Po uruchomieniu odtwarzacza otwiera się dość ubogie graficznie menu, nie znaczy to, że sama obsługa nastręcza problemy. Wszystko jest czytelne, menu działa dość sprawnie i całkiem szybko.

Nie znajdziemy w nim jednak tych wszystkich "wodotrysków" i możliwości dodawania (darmowych lub odpłatnych) aplikacji, które w swoich urządzeniach pozwalają wykorzystać Panasonic czy Samsung. Pioneer nie ma własnej platformy oprogramowania, w zakładce sieciowej daje dostęp zaledwie do serwisu YouTube oraz przeglądarki zdjęć Picasa. W pamięci została jeszcze zaszyta obsługa wirtualnej wypożyczalni filmów Netflix, której działanie zostało jednak (przez dostawcę usługi) ograniczone do terytorium USA (przynajmniej oficjalnie).

Wczytywanie płyt Blu-ray oraz nawigacja po menu odbywają się szybko, i choć przy detekcji płyt napęd trochę hałasuje, to samo odtwarzanie przebiega cicho (lepszy był pod tym względem tylko Panasonic).

Brzmienie i obraz

Pod wieloma względami Pioneer nie dorównuje konkurentom, aplikacje sieciowe czy graficzne menu to elementy, które pozwalają myśleć, że Pioneer BDP-150 jest urządzeniem starszej generacji. Nie dla każdego jednak wszystkie te dodatki będą niezbędne, za to chyba każdy doceni możliwości brzmieniowe "150-tki".

Dźwięk jest zrównoważony i bogaty. W porównaniu z konkurentami Pioneer BDP-150 gra jednocześnie odważniej i dokładniej. Naturalność pozwala przekazywać żywe, otwarte emocje, nie poświęcając temu przejrzystości. Pełnię swoich możliwości pokazuje odtwarzając pliki Flac HD lub płyty SACD, chociaż również w przypadku materiałów niższej rozdzielczości można docenić dynamikę i szczegółowość.

W kinie odtwarzacz stawia na przestrzenność i czytelność każdej sceny, w tym wyrazistość dialogów. Obraz dryfuje jednak w kierunku delikatniejszych barw i krawędzi, w klimacie jest podobny do Panasonica.

Wyraźnie zyskuje przy materiałach najwyższej próby, natomiast uruchomienie serwisu YouTube, czy choćby posłużenie się plikami MKV o niższej przepływności, nie przyniesie takich efektów; inne odtwarzacze mają chyba wbudowane lepsze "poprawiacze" obrazu.

Radek Łabanowski

Parametry

PIONEER BDP-150

  • Produkowany Tak
  • Rodzaj Blu-ray
  • Obsługiwane formaty SACD,Blu-ray,DVD-Video,CD,CD-R,CD-RW,DTS-CDDivX
  • Wyjścia wideo HDMI / kompoz.
  • Wyjściowa rozdzielczość 1080 p
  • Dekodery surround Dolby TrueHD,DTS-HD Master Audio,DTS-HD High Res.

Podstawowe dane

Nasza ocena

  • Wykonanie: Wizualnie zwykły, ale dzięki temu bardzo oryginalny...
  • Laboratorium: Blu-ray 3D a także SACD. Wyłącznie sieć przewodowa LAN, usługi internetowe i dodatki minimalne, tylko YouTube / Picasa. Skierowana w stronę audiofila funkcjonalność odtwarzacza strumieniowego, która w połączeniu z obsługą plików Flac 24/192 i wyjściem cyfrowym może stworzyć mocne narzędzie do słuchania muzyki. Na deser dwa porty USB.
  • Brzmienie: Bogate, emocjonalne, o wysokiej dynamice i rozdzielczości. Obraz płynny, wysoką klasę pokaże oczywiście na płytach Blu-ray, słabszy materiał obrabia z różnym skutkiem.
PIONEER UDP-LX800

PIONEER
UDP-LX800

Cena: 9 000 zł

OPPO UDP-205

OPPO
UDP-205

Cena: 8 200 zł

PIONEER BDP-LX88

PIONEER
BDP-LX88

Cena: 7 000 zł

CAMBRIDGE AUDIO CXU

CAMBRIDGE AUDIO
CXU

Cena: 5 290 zł

Zobacz także
Audio - wrzesień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Nagrody EISA zdobywają coraz większe znaczenie, jako że nasze grono poszerza się o ekspertów z całego świata, a nie tylko z Europy. W tym roku przedstawiamy ponad 30 nagród dla urządzeń stereo i wielokanałowych, high-endowych i budżetowych. Kolumny, słuchawki, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

PIONEER
UDP-LX800

PIONEER UDP-LX800

Pod koniec ubiegłego roku Pioneer zaprezentował dwa odtwarzacze UHD BD - UDP-LX500 oraz UDP-LX800. To obecnie jedne z ni...