PIONEER
BDP-LX88

BDP-LX88 wyposażony jest w dwa fi zyczne wyjścia HDMI, oznaczone jako Main oraz Sub. Wraz z rozbudowanymi możliwościami konfiguracji i dystrybucji sygnałów tworzą one ciekawe narzędzie pozwalające na zoptymalizowanie pracy całego systemu.

Nasza ocena

Wykonanie
Konstrukcja piękna i pancerna, wewnętrzny szkielet obudowany stalowo-aluminiową elewacją, włącznie z płytą dolną; poszczególne sekcje popakowane w ekranujące puszki (z wyjątkiem jednej płytki). Elegancki wyświetlacz, precyzyjny, cichy mechanizm. Solidne wszystkie gniazda. Wyśmienita elektronika z chipem Sabre 32 Reference na czele.
Funkcjonalność
Czyta praktycznie wszystkie płyty dostępne na rynku. Zaawansowane opcje ustawień HDMI. Dobry zestaw wyjść. Bardzo szybki mechanizm. Obsługa szerokiej gamy plików przez DLNA, LAN lub USB.
Brzmienie
Wnikliwe, dokładne, analitycznie, z powiewem profesjonalnego chłodu i dystansu. Efektowne i przyjemne przy dobrych nagraniach; męczące przy słabych realizacjach. Znakomita przestrzeń w kinie wielokanałowym, a towarzyszy jej obraz o wysokim kontraście i bardzo żywych, lecz nieprzejaskrawionych barwach.
Artykuł pochodzi z Audio

Pioneer oferuje cztery modele odtwarzaczy BD. Testowany BDP-LX88 jest najlepszy. Pomimo typowych gabarytów jest nadspodziewanie ciężki – 13,4 kg. Całą obudowę wykonano z metalu.

Przedni panel Pioneer BDP-LX88 ma delikatnie szczotkowaną powierzchnię. Kilka przycisków odpowiada za najważniejsze funkcje mechanizmu, z podręcznych wejść jest tylko gniazdo USB. Rozmiary niebieskiego wyświetlacza są umiarkowane. Kieszeń pracuje bardzo powoli, dostojnie, z kolei mechanizm odczytu płyt - szybko i cicho.

Wyjścia analogowe są zarówno w standardzie RCA, jak i XLR; te drugie mają swoje ustawienie w menu, związane z wyborem polaryzacji. Urządzenie ma dwa wyjścia HDMI – "main" i "sub" - a menu pozwala na przesyłanie nimi różnych sygnałów.

Na przykład w podstawowej opcji na obydwu wyjściach jest kompletny sygnał audio-wideo, ale już w ustawieniu "separate" na jednym jest tylko wideo, na drugim tylko audio. Ciekawa jest możliwość "pure audio", gdy na "main" nie mamy nic, a na "sub" tylko dźwięk.

Przygotowano całą gamę wejść, ale nie przewidziano podłączania konwencjonalnych zewnętrznych źródeł - poza sieciowymi i USB.

Przygotowano całą gamę wejść, ale nie przewidziano podłączania konwencjonalnych zewnętrznych źródeł - poza sieciowymi i USB.

W związku z HDMI została wykorzystana jeszcze jedna technika Pioneera - PQLS (Precision Quartz Lock System). Układ ma minimalizować jitter poprzez kontrolowanie zestawu BD-amplituner (obydwa urządzenia marki Pioneer) przez jeden zegar (ten w amplitunerze); PQLS działa poprzez łącze HDMI. Wyjścia cyfrowe, port szeregowy RS232 do sterowania, gniazdo USB oraz LAN można uznać za standardowe elementy wyposażenia.

Ciekawostką jest złącze "zero signal" na zwykłym RCA, o którym w instrukcjach piszą, że służy do poprawy jakości dźwięku; łączy się je z kompatybilnym gniazdem w amplitunerach Pioneera - to najprawdopodobniej dodatkowe gniazdo uziemiające.

Sieciowość jest w miarę prosta do ogarnięcia: połączenie LAN z komputerami i serwerami (DLNA). Włączenie do internetu pozwala również na skorzystanie z serwisów Youtube i Picassa, w tym zakresie BDP-LX88 działa jak wyszukiwarka. WLAN uruchomimy za pomocą adaptera wpiętego do USB.

Pioneer BDP-LX88 jest odtwarzaczem uniwersalnym, oprócz płyt BD (także 3D i serwisu BD-Live) czyta SACD i DVD-A; jedynymi „niestrawnymi” dla niego krążkami są HD DVD oraz DVD-RAM. Na pokładzie Pioneera jest bardzo wiele dookólnych dekoderów dźwięku, zarówno Dolby Digital, jak i DTS.

Może następować konwertowanie tych formatów i zamienianie na sygnał analogowy - dwukanałowy. By w pełni wykorzystać umiejętność czytania płyt w tych standardach, zaleca się użycie amplitunera AV i wykorzystanie połączenia HDMI (zalecenie nie moje, ale producenta).

Dwa wyjścia HDMI mogą pracować w różnych trybach. W najbardziej ekstremalnym na wyjściu "main" nie będzie nic, a na "sub" tylko sygnał audio.

Dwa wyjścia HDMI mogą pracować w różnych trybach. W najbardziej ekstremalnym na wyjściu "main" nie będzie nic, a na "sub" tylko sygnał audio.

Pioneer BDP-LX88 odczytuje pliki w bardzo szerokiej gamie formatów, w wysokich rozdzielczościach - możliwości są w tym zakresie fascynujące. Obudowa jest naprawdę pancerna. Chassis to metalowe koryto, do którego został przykręcony gruby, przedni panel.

Dolna płyta oraz dwie boczne (aluminiowe) to osobne elementy, dodane do chassis jak cegła elewacyjna do ściany. W poprzek górnej części obudowy biegną dwie metalowe szyny, a do nich, oraz do boków szkieletu, jest przykręcona płyta górna.

Odsłuch

Wystarczy wpiąć wtyczkę, by Pioneer się nagrzał. Nawet nieuruchomiony trzyma temperaturę ponad 36 stopni. Jednak ciepełko bijące z odtwarzacza nie kojarzy się z jego charakterem brzmienia.

Pioneer BDP-LX88 gra dynamicznie, przejrzyście, ale bezlitośnie dla słabszych realizacji. Wyciąga z nagrań wszystkie smaczki i niedociągnięcia, niemalże przewraca je na drugą stronę pozwalając dostrzec to, co dotąd pozostawało ukryte.

Analityczność była porażająca. Słyszałem nie tylko najbardziej wyrafinowane i najcichsze szczegóły, ale również konsekwencje, jakie powodowały w obrazie całości.

Cambridge gra dość jasno, ale na tle Pioneera delikatniej; tutaj mamy mocny, dobitny przekaz w całym pasmie. Bas jest żwawy, uderza szybko i znika. Sprawdziany z dużymi składami oraz nagraniami koncertowymi przynosiły doskonałe rezultaty; w zasadzie im materiał był trudniejszy (byle dobrze nagrany), tym łatwiej Pioneer pokazywał swoją klasę. Będzie jednak w tym brzmieniu powiew chłodu, tym bardziej nieprzyjemny, im słabsze włączymy płyty (słabości nagrań nie są przykrywane i owijanie w bawełnę).

Wnętrze obudowy Pioneera jest podzielone na trzy sekcje. Większość bloków znajduje się pod metalowymi ekranami. W środkowej części, nad puszką transportu, ulokowano sekcję cyfrowych procesorów. Lewy segment zajmuje zasilacz. Puszka bliżej przedniego panelu kryje transformator, w drugiej są pozostałe elementy zasilacza. Blok audio jest po prawej stronie napędu, tylko dla tej płytki nie zastosowano ekranu.

Wnętrze obudowy Pioneera jest podzielone na trzy sekcje. Większość bloków znajduje się pod metalowymi ekranami. W środkowej części, nad puszką transportu, ulokowano sekcję cyfrowych procesorów. Lewy segment zajmuje zasilacz. Puszka bliżej przedniego panelu kryje transformator, w drugiej są pozostałe elementy zasilacza. Blok audio jest po prawej stronie napędu, tylko dla tej płytki nie zastosowano ekranu.

Skompresowane pliki MP3 brzmiały fatalnie, jakby Pioneer chciał dać do zrozumienia, że sam nie cierpi takich sytuacji. Przez wyjście cyfrowe wyciągnąłem muzyczne sygnały wielokanałowe (głównie FLAC, ale także CD-DTS). Znów się okazało, że wolę realizacje w stereo. Za to w przypadku filmów (BD) przestrzeń była znakomita, bez utraty plastyczności i dokładności.

No i obraz – wgniótł mnie w fotel. Pioneer BDP-LX88 najlepiej połączył wysoki kontrast, głęboką czerń i żywe, nasycone barwy. Na początku próbowałem z przyzwoitym projektorem ze średniej półki. Później przełączyłem się na tani (2 tys. zł) projektor full HD - nie do wiary, ale obraz był nadal dosłownie świetny.

- Odtwarzane formaty płyt BD, BD 3D, BD-R/RE, BD-ROM, DVD-A stereo, DVD-A Multichannel, DVD-V, DVD+R/RW, DVD-R/RW, DVD-ROM, SACD stereo, SACD Multichannel, CD, CD-R/RW, CD-ROM, AVCHD
- Wyj. audio: 1 x stereo RCA analogowe, 1 x stereo XLR analogowe, 1 x cyfrowe optyczne, 1 x cyfrowe koaksjalne
- Wej. audio: -
- Wyj. wideo: 2 x HDMI
- Wej. wideo: 2 x HDMI
- USB: 2 x
- MHL: –
- BD-Live: tak
- Dekodery surround Dolby TrueHD, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, DTS HD Master Audio, DTS HD Hi-Res Audio, DTS Digital Surround
- Upskalowanie audio: b.d.
- Upskalowanie wideo: 4K/60p/4:4:4/24 bit
- Obsługa 3D: tak
- Możliwości pracy w sieci: LAN, WLAN, serwery, DLNA (dyski NAS)
- Gniazda systemowe: RS-232, zero signal
- Odtwarzane pliki muzyczne: WAV 24bit/192 kHz, FLAC 24 bit/192 kHz, DSD 2,8, AIFF 24 bit/192 kHz, ALAC 24 bit/192 kHz
- Blutooth: –

Dwa HDMI w czterech odsłonach

Punktem wyjścia dla koncepcji zdublowania wyjść HDMI w odtwarzaczach BD było przede wszystkim wyjście naprzeciw potrzebom tych użytkowników, którzy z różnych powodów chcą do niego podłączyć równocześnie dwa wyświetlacze (np. projektor i telewizor), albo jeden wyświetlacz i amplituner.

Nie wymaga to żadnego różnicowania sygnału, który pojawia się na obydwu wyjściach, każdy odbiornik bierze z niego to, co jest mu potrzebne, wyświetlacz wykorzystuje oczywiście tylko sygnał wideo, amplituner - cały zestaw sygnałów audio i wideo, obrabiając go i przesyłając dalej na różne sposoby, zależne od jego możliwości i konfiguracji systemu.

Taka też była pierwotna idea transmisji HDMI - stworzenie nowoczesnego, uniwersalnego, cyfrowego standardu, który nie będzie wymagał od użytkownika zastanawiania się nad skomplikowanymi ustawieniami, tylko połączenia jednym kablem dwóch urządzeń, wyposażonych w stosowne gniazdka.

W taki prosty i bezpieczny sposób może też działać BDP-LX88, w podstawowym ustawieniu (tryb Dual), takie same sygnały audio / wideo kierowane są do obydwu wyjść HDMI, chociaż tylko jedno z nich obsługuje strumień danych kontrolnych.

Producent rekomenduje takie ustawienie w sytuacjach, gdy podłączamy np. zarówno projektor jak i telewizor lub gdy budujemy prosty system multiroom (a amplituner w naszym systemie stosownych funkcji nie ma).

Chociaż w specyfikacji HDMI zostały zapisane maksymalne wartości przepustowości dla dźwięku i obrazu jako niezależnych strumieni, w ramach których system ma działać stuprocentowo poprawnie, to Pioneer przekonuje, a przemawia za tym również doświadczenie, że ich rozdzielenie ma sens i pozytywny wpływ zarówno na dźwięk, jak i na obraz.

Separacja jest możliwa w ramach funkcjonowania tych samych wyjść HDMI, konieczne jest tylko przygotowanie układów przełączających odpowiednie obwody wewnątrz urządzenia. W ustawieniu Separate sygnał wideo (obraz) wysyłany jest do głównego wyjścia (Main), a sygnał audio (dźwięk), oraz sygnały kontrolne, do wyjścia dodatkowego (Sub).

Trzecim trybem jest ustawienie Pure Audio, dedykowane wyłącznie dla dźwięku. W takiej konfi guracji wszystkie układy generujące obraz (dla HDMI) zostają w odtwarzaczu wyłączone, razem z wyjściem Main, aktywne pozostaje tylko wyjście Sub, na którym, podobnie jak w trybie Separate, dostaniemy sygnał audio oraz sygnału kontrolne.

Korzyść z tego rozwiązania jest taka, że wyłączone w odtwarzaczu cyfrowe obwody wideo przestają generować zakłócenia, które zawsze w jakimś stopniu wpływają na obwodu audio. Ten tryb przyda się szczególnie przy okazji płyt Blu-Ray Pure Audio Wreszcie BDP-LX88 może pracowac jako klasyczny odtwarzacz z jednym wyjściem HDMI - taki scenariusz realizuje funkcja Single.

Grzegorz Rogóż

Specyfikacja techniczna

PIONEER BDP-LX88
Rodzaj Blu-ray
Obsługiwane formaty BD, BD 3D, BD-R/RE, BD-ROM, DVD-A stereo, DVD-A Multichannel, DVD-V, DVD+R/RW, DVD-R/RW, DVD-ROM, SACD stereo, SACD Multichannel, CD, CD-R/RW, CD-ROM, AVCHD
Wyjścia wideo 2 x HDMI
Dekodery surround Dolby TrueHD, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, DTS HD Master Audio, DTS HD Hi-Res Audio, DTS Digital Surround
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Może Cię zainteresować
PIONEER testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta sierpień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu