YAMAHA
YSP-1400

Yamaha YSP-1400 jest przedstawicielem gatunku, który "poszedł inną drogą ewolucji" niż pozostałe opisywane tutaj soundbary. Yamaha zaczynała swoją przygodę z głośnikami podtelewizorowymi od dużych i cholernie drogich (jak na owe czasy) konstrukcji, zbudowanych z macierzy kilkudziesięciu małych przetworników i dwóch basowych. I z tego jakoś wyewoluowała niby zwyczajna beleczka...

Nasza ocena

Wykonanie
Podkreśla wyjątkowość, niemal ekskluzywność produktu. Technika "projektora dźwiękowego" w kompaktowej formie.
Laboratorium
Gdyby było HDMI, to mielibyśmy wszystko, co potrzeba do szczęścia. Jest nawet Bluetooth.
Brzmienie
W optymalnych warunkach (lokalowych) potrafi wykreować najlepszy dźwięk przestrzenny. Niezależnie od tego brzmienie pełne, z dobrze umocowanym basem, a to przecież soundbar bez subwoofera.
Artykuł pochodzi z Audio

Od czasów Yamahy YSP-1 do Yamahy YSP-1400 minęło 9 lat i teraz otrzymujemy urządzenie, które może stanąć niemal w każdym pokoju, bo z 40 przetworników zostało tylko 8 (plus dwa basowe), a i cena jest znacznie bardziej przystępna. Doświadczenie Yamahy w konstruowaniu projektorów dźwięku jest ogromne, i trudno byłoby znaleźć firmę z większym. Ale co to jest, ten projektor dźwięku?

"Normalne" soundbary mają przetworniki przyporządkowane poszczególnym kanałom - w najprostszym układzie są dwukanałowe (lewy i prawy na krańcach belki). Zachowują się one podobnie jak klasyczny układ stereofoniczny o dość wąskim rozstawieniu głośników, z ewentualnymi trybami wirtualnej przestrzenności. 

W projektorze nie ma podziału na przetworniki określonego kanału, wszystkie (albo większość) uczestniczy w przetwarzaniu sygnału każdego z nich, kierując bardziej skupione (za pomocą odpowiednio spreparowanych charakterystyk kierunkowych) wiązki w określone przez projektanta kierunki, "zaprogramowane" przy założeniu, że niedaleko znajdują się boczne ściany, gdzie nastąpią odbicia, tworzące właśnie iluzję pojawiania się źródeł dźwięku z boku, a nawet za nami.

Dlatego, jeżeli usiądziemy tuż przed projektorem, to wszystko gra naraz, z przestrzenności nici, ale wystarczy oddalić się na 2-3 metry, a wszystko zaczyna się układać - o ile fale miały się od czego odbić, by wrócić do słuchacza.

Pokój powinien być więc w miarę prostokątny (3-7 m x 3-7 m), projektor nie musi stać idealnie centralnie, ale lepiej, by nie był to kąt pokoju. Yamaha przewidziała "zestaw ratunkowy", pozwalający na korektę niektórych "wad" pomieszczenia, w postaci reflektorów sprzedawanych opcjonalnie pod nazwą YRB-100.

Yamaha YSP-1400 - przetworniki i przyłącza

Yamaha YSP-1400 ma osiem 3-cm przetworników szerokopasmowych i dwa 8,5-cm woofery, ukryte wewnątrz ażurowych nóg (znakomity pomysł). Komunikacja z urządzeniem jest prosta - na belce są zamontowane tylko podstawowe przyciski, jak zasilanie, głośność i wybór źródła, a reszta jest obsługiwana wygodnym pilotem.

O stanie urządzenia informują zielone diody po lewej stronie, lecz konia z rzędem temu, kto z dwóch metrów przeczyta, która co oznacza. Gniazda cyfrowe są dwa - optyczne i elektryczne. Gniazda analogowe to parka RCA i mini-jack oraz wyjście na opcjonalny, zewnętrzny subwoofer.

Jest też bezprzewodowy Bluetooth dla sprzętu przenośnego, a nawet dedykowana darmowa aplikacja (HT Controller) pod iOS i Androida, pozwalająca na wizualne ustawienie parametrów wnętrza w celu zoptymalizowania brzmienia. Z tyłu wbudowano przekaźnik podczerwieni - to ciągnąca się przez całą długość urządzenia cienka listwa.

Yamaha YSP-1400 - ustawienia dźwięku

Yamaha YSP-1400 proponuje nam 5 predefiniowanych ustawień dźwięku przestrzennego: Movie/ Music (dobry do oglądania koncertów)/Sport/ Game/TV oraz czyste Stereo.

Możemy również skorzystać z takich dobrodziejstw jak Clear Voice - wyciąga z filmów dialogi na pierwszy plan, Univolume - stara się utrzymywać stały poziom głośności pomiędzy kanałami TV, programami, źródłami, a nawet reklamami - koniec wyjących reklam o Żubrze. Audio Delay pozwala zsynchronizować obraz z dźwiękiem. Sygnały dekodowane przez system to Dolby Digital i DTS Digital Surround.

Możemy również z poziomu pilota regulować poziom basu oraz wirtualnie przenosić urządzenie, czyli kierować więcej mocy w lewo, w prawo lub na wprost - przydatne, gdy telewizor stoi bliżej którejś ze ścian, albo gdy nagle pojawia się z boku znacząca przeszkoda, jak choinka na święta lub teściowa z wizytą.

Yamaha YSP-1400 potrafi nauczyć się rozpoznawania sygnałów z naszego głównego pilota. W komplecie dostajemy jeszcze światłowód 1,5 m i szablon wierceń pod haki. Obudowa jest wykończona na wysoki połysk.

Odsłuch

Z "macierzą" miałem spory ubaw, siedząc jak małpa przed samym urządzeniem i kręcąc głową podziwiałem zdolności tych małych głośników do kierunkowej emisji i jednocześnie tworzenia jednych z najlepiej brzmiących dialogów tego testu.

Obecność Bluetootha na pokładzie zachęciła mnie do posłuchania muzyki i o ile możliwości kinowe oraz zdolność do tworzenia sensownie brzmiących kanałów efektowych mogą się podobać, o tyle wokale ulokowały się wyraźnie za ekranem. Trzeba było poeksperymentować z opcjami i u mnie w trybie Movie wróciły one na swoje oczekiwane miejsce, czyli do kanału centralnego.

Dwa wbudowane głośniki niskotonowe potrafią sporo - subwoofery dają więcej, ale wśród soundbarów w tej cenie i "samotnych", Yamaha YSP-1400 ma bas najmocniejszy.

- Wymiary belki: 96 x 1000 x 133 mm
- Wymiary subwoofera:
- Głośniki 8 x 2,8 cm wysoko-średniotonowe + 2 x 8,5 cm niskotonowe
- Masa: 4,3 kg
- Wejścia: Toslink/Koaksjalne/RCA/mini-jack/ Bluetooth 2.1/subwoofer
- Subwoofer: nie (2 x zintegrowane)
- Pasmo [Hz - kHz] 45-22 (podział na 500Hz)
- Moc [W] 8 x 2 + 2 x 30
- Inne Toslink 1,4 5m/wieszaki zintegrowane/pilot

Waldemar (Pegaz) Nowak

Specyfikacja techniczna

YAMAHA YSP-1400
Zint. odtwarzacz blu-ray Tak
Subwoofer Tak
Bezprzewodowy subwoofer Tak
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Może Cię zainteresować
YAMAHA testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu