YAMAHA  YSP-1400

YAMAHA
YSP-1400

Soundbary

Yamaha YSP-1400 jest przedstawicielem gatunku, który "poszedł inną drogą ewolucji" niż pozostałe opisywane tutaj soundbary. Yamaha zaczynała swoją przygodę z głośnikami podtelewizorowymi od dużych i cholernie drogich (jak na owe czasy) konstrukcji, zbudowanych z macierzy kilkudziesięciu małych przetworników i dwóch basowych. I z tego jakoś wyewoluowała niby zwyczajna beleczka...

Od czasów YSP-1 do YSP-1400 minęło 9 lat i teraz otrzymujemy urządzenie, które może stanąć niemal w każdym pokoju, bo z 40 przetworników zostało tylko 8 (plus dwa basowe), a i cena jest znacznie bardziej przystępna. Doświadczenie Yamahy w konstruowaniu projektorów dźwięku jest ogromne, i trudno byłoby znaleźć firmę z większym. Ale co to jest, ten projektor dźwięku?

"Normalne" soundbary mają przetworniki przyporządkowane poszczególnym kanałom - w najprostszym układzie są dwukanałowe (lewy i prawy na krańcach belki). Zachowują się one podobnie jak klasyczny układ stereofoniczny o dość wąskim rozstawieniu głośników, z ewentualnymi trybami wirtualnej przestrzenności.

W projektorze nie ma podziału na przetworniki określonego kanału, wszystkie (albo większość) uczestniczy w przetwarzaniu sygnału każdego z nich, kierując bardziej skupione (za pomocą odpowiednio spreparowanych charakterystyk kierunkowych) wiązki w określone przez projektanta kierunki, "zaprogramowane" przy założeniu, że niedaleko znajdują się boczne ściany, gdzie nastąpią odbicia, tworzące właśnie iluzję pojawiania się źródeł dźwięku z boku, a nawet za nami.

Dlatego, jeżeli usiądziemy tuż przed projektorem, to wszystko gra naraz, z przestrzenności nici, ale wystarczy oddalić się na 2-3 metry, a wszystko zaczyna się układać - o ile fale miały się od czego odbić, by wrócić do słuchacza. Pokój powinien być więc w miarę prostokątny (3-7 m x 3-7 m), projektor nie musi stać idealnie centralnie, ale lepiej, by nie był to kąt pokoju. Yamaha przewidziała "zestaw ratunkowy", pozwalający na korektę niektórych "wad" pomieszczenia, w postaci reflektorów sprzedawanych opcjonalnie pod nazwą YRB-100.

Yamaha YSP-1400 ma osiem 3-cm przetworników szerokopasmowych i dwa 8,5-cm woofery, ukryte wewnątrz ażurowych nóg (znakomity pomysł). Komunikacja z urządzeniem jest prosta - na belce są zamontowane tylko podstawowe przyciski, jak zasilanie, głośność i wybór źródła, a reszta jest obsługiwana wygodnym pilotem. O stanie urządzenia informują zielone diody po lewej stronie, lecz konia z rzędem temu, kto z dwóch metrów przeczyta, która co oznacza. Gniazda cyfrowe są dwa - optyczne i elektryczne. Gniazda analogowe to parka RCA i mini-jack oraz wyjście na opcjonalny, zewnętrzny subwoofer.

Jest też bezprzewodowy Bluetooth dla sprzętu przenośnego, a nawet dedykowana darmowa aplikacja (HT Controller) pod iOS i Androida, pozwalająca na wizualne ustawienie parametrów wnętrza w celu zoptymalizowania brzmienia. Z tyłu wbudowano przekaźnik podczerwieni - to ciągnąca się przez całą długość urządzenia cienka listwa. Yamaha YSP-1400 proponuje nam 5 predefiniowanych ustawień dźwięku przestrzennego: Movie/ Music (dobry do oglądania koncertów)/Sport/ Game/TV oraz czyste Stereo.

Możemy również skorzystać z takich dobrodziejstw jak Clear Voice - wyciąga z filmów dialogi na pierwszy plan, Univolume - stara się utrzymywać stały poziom głośności pomiędzy kanałami TV, programami, źródłami, a nawet reklamami - koniec wyjących reklam o Żubrze.

Audio Delay pozwala zsynchronizować obraz z dźwiękiem. Sygnały dekodowane przez system to Dolby Digital i DTS Digital Surround. Możemy również z poziomu pilota regulować poziom basu oraz wirtualnie przenosić urządzenie, czyli kierować więcej mocy w lewo, w prawo lub na wprost - przydatne, gdy telewizor stoi bliżej którejś ze ścian, albo gdy nagle pojawia się z boku znacząca przeszkoda, jak choinka na święta lub teściowa z wizytą. Yamaha YSP-1400 potrafi nauczyć się rozpoznawania sygnałów z naszego głównego pilota. W komplecie dostajemy jeszcze światłowód 1,5 m i szablon wierceń pod haki. Obudowa jest wykończona na wysoki połysk.

Odsłuch

Z "macierzą" miałem spory ubaw, siedząc jak małpa przed samym urządzeniem i kręcąc głową podziwiałem zdolności tych małych głośników do kierunkowej emisji i jednocześnie tworzenia jednych z najlepiej brzmiących dialogów tego testu.

Obecność Bluetootha na pokładzie zachęciła mnie do posłuchania muzyki i o ile możliwości kinowe oraz zdolność do tworzenia sensownie brzmiących kanałów efektowych mogą się podobać, o tyle wokale ulokowały się wyraźnie za ekranem. Trzeba było poeksperymentować z opcjami i u mnie w trybie Movie wróciły one na swoje oczekiwane miejsce, czyli do kanału centralnego.

Dwa wbudowane głośniki niskotonowe potrafią sporo - subwoofery dają więcej, ale wśród soundbarów w tej cenie i "samotnych", Yamaha YSP-1400 ma bas najmocniejszy.

- Wymiary belki [mm]: 96 x 1000 x 133
- Wymiary subwoofera [mm]: brak
- Głośniki 8 x 2,8cm wysoko-średniotonowe + 2 x 8,5cm niskotonowe
- Masa [kg]: 4,3
- Wejścia: Toslink/Koaksjalne/RCA/mini-jack/ Bluetooth 2.1/subwoofer
- Subwoofer: nie (2 x zintegrowane)
- Pasmo [Hz - kHz] 45-22 (podział na 500Hz)
- Moc [W] 8 x 2 + 2 x 30
- Inne Toslink 1,4 5m/wieszaki zintegrowane/pilot

Waldemar (Pegaz) Nowak

Parametry

YAMAHA YSP-1400

  • Produkowany Tak
  • Zint. odtwarzacz blu-ray Tak
  • Subwoofer Tak
  • Bezprzewodowy subwoofer Tak

Podstawowe dane

  • 1 800 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Podkreśla wyjątkowość, niemal ekskluzywność produktu. Technika "projektora dźwiękowego" w kompaktowej formie.
  • Laboratorium: Gdyby było HDMI, to mielibyśmy wszystko, co potrzeba do szczęścia. Jest nawet Bluetooth.
  • Brzmienie: W optymalnych warunkach (lokalowych) potrafi wykreować najlepszy dźwięk przestrzenny. Niezależnie od tego brzmienie pełne, z dobrze umocowanym basem, a to przecież soundbar bez subwoofera.
POLK AUDIO Signa S1

POLK AUDIO
Signa S1

Cena: 1 100 zł

YAMAHA YSP-2700

YAMAHA
YSP-2700

Cena: 4 500 zł

POLK AUDIO SB1

POLK AUDIO
SB1

Cena: 4 000 zł

MONITOR AUDIO ASB-10+WS-10

MONITOR AUDIO
ASB-10+WS-10

Cena: 4 300 zł

Zobacz także
Audio - marzec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Test pięciu podstawkowych "monitorów", chociaż układowo dość prostych (dwudrożnych), został wzbogacony o wyjątkowo rozwinięte opisy konstrukcji i komentarze wyników pomiarów, odnoszące się też do wielu ogólniejszych wątków. Do tego finał testu wspaniałych, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

POLK AUDIO
Signa S1

POLK AUDIO Signa S1

Soundbary stały się jedną z najważniejszych kategorii sprzętu A/V. Zdobyły w kinie domowym większą popularność niż wielo...