SAMSUNG
HW-Q800B

Na początku bieżącego roku testowaliśmy soundbar HW-Q800A. Symbol i cena sugerują, że HW-Q800B to tylko jakaś modyfikacja, jednak w rzeczywistości jest to nowe urządzenie, przygotowane na sezon 2022. HW-Q800A był konstrukcją akustycznego formatu 3.1.2., HW-Q800B to bardziej rozbudowany układ 5.1.2.

Nasza ocena

Wykonanie
Duża, solidna listwa, wykończona metalową maskownicą. Adekwatnie porządny subwoofer. Konfi guracja 5.1.2 z układami dwudrożnymi w kanałach frontowych – bardzo zacnie w tym zakresie cenowym.
Artykuł pochodzi z Audio

Samsung nigdy nie żałował funkcji, często wychodząc przed szereg i poza powszechnie znane potrzeby użytkowników, kusząc i wyróżniając się różnymi "wynalazkami". Soundbar to jednak urządzenie specyficzne i niejednoznaczne.

Z jednej strony wielu użytkowników ucieszą dodatkowe atrakcje, z drugiej - wiele osób nie ma ochoty i odwagi sięgać do zaawansowanych ustawień i regulacji.

Samsung i to bierze pod uwagę, więc Samsung HW-Q800B zadowoli jednych i drugich. Można go po prostu włączyć i od razu korzystać (ewentualnie skorygować poziom niskich częstotliwości), a gdy rezultaty nie będą zadowalające lub gdy zwycięży ciekawość…

Samsung HW-Q800B - tryby brzmieniowe

Zaczynamy od czterech trybów brzmieniowych: Standard (wierne przetwarzanie każdego typu sygnału), Surround (uruchamiamy w nim dodatkowy arsenał przestrzenny), tryb dla graczy oraz ustawienie automatyczne - "adaptacyjne", w którym sprzęt sam na bieżąco wszystko reguluje, angażując jedno z ulubionych narzędzi Samsunga, czyli sztuczną inteligencję.

Później (lub nawet wcześniej) przechodzimy do ustawień zaawansowanych, a tam czeka kompleksowa regulacja poziomu – indywidualnie dla każdego kanału. Jest tryb nocny, funkcja wzmacniania dialogów (AVA) analizująca hałasy otoczenia i dopasowująca parametry dźwięku w taki sposób, aby nasz seans był wciąż "na wierzchu".

Do działania funkcji AVA potrzebne są mikrofony znajdujące się w listwie, więc Samsung zrobił z nich dodatkowy użytek, uruchamiając asystenta głosowego Amazon Alexa. Nie ma tutaj jednak (jak w droższych modelach) systemu automatycznej kalibracji. Korekcja częstotliwościowa jest aż siedmiopasmowa, niezależnie jest prosta regulacja "barwy" (tony niskie i wysokie).

Na panelu z przyciskami sterującymi jest funkcja wyłączająca mikrofony (służące systemowi AVA, poprawiającemu klarowność dialogów w hałaśliwym otoczeniu).
Na panelu z przyciskami sterującymi jest funkcja wyłączająca mikrofony (służące systemowi AVA, poprawiającemu klarowność dialogów w hałaśliwym otoczeniu).

Samsung HW-Q800B - aplikacja mobilna i strumieniowanie

Samsung proponuje własną platformę i aplikację mobilną do tzw. Internetu rzeczy – Samsung Smart Things – sterującą całym domowym, sieciowym kramikiem.

Jeśli jednak ktoś chciałby skupić się na strumieniowaniu muzyki, może także skorzystać z popularnego systemu Spotify Connect, a ponadto Apple AirPlay 2. Apple to dla Samsunga konkurencja, ale i tutaj porozumienie jest możliwe. Muzyka z iPhone’a przez soundbar Samsunga?

Proszę bardzo! Nie znajdziemy natomiast Google Chromecast, popularnego w mobilnych urządzeniach Android. Obecny standard Bluetooth to oczywiście coś zupełnie innego.

Samsung HW-Q800B - dekodery

Dekodery surround błyszczą w pełni, oprócz Dolby Atmos mamy DTS:X oraz wszystkie "pośrednie" odmiany. Jak widać, zebrało się tego wszystkiego naprawdę sporo, ale to jeszcze nie koniec.

Wydawało się, że niewielki, schowany za maskownicę wyświetlacz nie spełni dobrze swojej roli, jest jednak doskonale czytelny.
Wydawało się, że niewielki, schowany za maskownicę wyświetlacz nie spełni dobrze swojej roli, jest jednak doskonale czytelny.

Otóż Samsung HW-Q800B jest jednym z pierwszych soundbarów, które potrafią przenieść transmisję sygnałów Dolby Atmos z wysłużonego (a nieraz problematycznego) HDMI do strefy sieciowej, uwalniając nas jednocześnie od kabli (bo sieć to w tym przypadku Wi-Fi).

Wymaga to jednak współpracy listwy z telewizorem – więc musi nim być odbiornik Samsunga (na razie wybrane, najnowsze modele). Firmowy tandem pozwoli uruchomić też znaną już funkcję Q Symphony, w ramach której soundbar pracuje wraz z głośnikami telewizora w celu wykreowania jeszcze lepszych efektów przestrzennych. Samsung HW-Q800B ruszy i bez telewizora Samsunga, i bez pomocy telefonu.

Aby jednak uruchomić połączenie sieciowe Wi-Fi, trzeba mieć przy sobie smartfon z aplikacją Samsunga Smart Things (po tej operacji nie będzie nam już ona do niczego potrzeba). Szkoda, że nie jest możliwa szybka konfiguracja za pomocą Apple AirPlay 2.

W panelu przyłączeniowym tylko to, co niezbędne – HDMI oraz wejście optyczne.
W panelu przyłączeniowym tylko to, co niezbędne – HDMI oraz wejście optyczne.

Samsung HW-Q800B - przetworniki

Samsung przygotował oszczędną specyfikację techniczną, jednak dostępne informacje są zachęcające – łącznie zainstalowano jedenaście przetworników w układzie 5.1.2.

Wiedząc tylko tyle, możemy podejrzewać, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest oddelegowanie do kanałów lewego i prawego systemów dwudrożnych, do centralnego – również dwudrożnego, ale z parą nisko-średniotonowych, a do kanałów efektowych, zarówno na panelach bocznych, jak i na górnej ściance (atmosowe) – pojedynczych przetworników szerokopasmowych.

Subwoofer to jedna z najbardziej okazałych jednostek w systemach soundbarowych, ale oferta Samsunga jest znana nie od dzisiaj z potężnego basu i tę tradycję firma najwyraźniej chce kontynuować. Mimo to subwoofer wygląda dość zgrabnie i "ustawnie" (jest szczupły), głośnik zainstalowano z boku pod dużą maskownicą, bas-refleks wyprowadzono z tyłu.

Maskownica jest w całości metalowa, w niektórych miejscach można dojrzeć obrysy zainstalowanych wewnątrz przetworników.
Maskownica jest w całości metalowa, w niektórych miejscach można dojrzeć obrysy zainstalowanych wewnątrz przetworników.

Samsung HW-Q800B - odsłuch

Soundbary Samsunga już nieraz popisywały się basem. Na jego ilość nigdy nie można było narzekać, a na jakość… tym razem też nie. Samsung HW-Q800B trzyma tempo, dobrą selektywność, a imponuje potęgą i swobodą, zdolny rozwinąć się przy wysokich poziomach głośności i skokach dynamiki.

Przed odsłuchem spodziewałem się, że bas w Samsungu HW-A800B trzeba i można będzie utemperować, tym bardziej, że do dyspozycji jest sporo narzędzi regulacyjnych. Tymczasem w konfiguracji fabrycznej (tryb standardowy) niskie rejestry, choć potężne, wcale nie zabijają.

System zestrojono wstępnie tak, żeby zrobił na nas wrażenie, ale nie przeraził. W końcu sięgnąłem do korekcji i wystarczyło dosłownie muśnięcie, by uzyskać najlepszą możliwą tutaj równowagę.

Nie należy do tego podchodzić zbyt pryncypialnie, pewne wzmocnienie basu jest tutaj nawet korzystne, biorąc pod uwagę nie tylko użytkowników gustujących w mocnym dźwięku, ale też uwzględniając nieusuwalne już wyeksponowanie wysokich tonów – nie jest to problem ostrości czy metaliczności, jednak błyszcząca, rześka góra pasma wciąż jest obecna i taką trzeba ją polubić, a basowy wigor dobrze do niej pasuje.

Nowy pilot jest jeszcze ciekawszy niż zeszłoroczny (od modelu HW-Q800A) – szczuplejszy, a przy tym zachowuje główne walory poprzednika (odchylane regulatory do regulacji głośności i poziomu kanału subwoofera).
Nowy pilot jest jeszcze ciekawszy niż zeszłoroczny (od modelu HW-Q800A) – szczuplejszy, a przy tym zachowuje główne walory poprzednika (odchylane regulatory do regulacji głośności i poziomu kanału subwoofera).

Całe brzmienie jest bardziej ekstatyczne niż dostojne, Samsung HW-Q800B mniej przejmuje się wymaganiami neutralnego przetwarzania muzyki, a bardziej – efektownego spektaklu kinowego.

Może więc lepiej od razu rzucić się w otchłań wirtualnej przestrzeni i uruchomić tryb Surround? Nie odradzam… Producent i tutaj zachował się rozsądnie: co zaskakujące, zaserwował nawet mocniejszą średnicę (do gry zdecydowanie wchodzą przetworniki kanałów efektowych). Brzmienie nabiera gęstości i jeszcze zwiększa intensywność.

Przestrzennie Samsung HW-Q800B poczyna sobie bardzo dobrze, co nie znaczy, że bardzo śmiało. Przede wszystkim dość naturalnie i dokładnie pozycjonuje pozorne źródła, nie poświęcając porządku dla szokujących efektów.

Specyfikacja techniczna

SAMSUNG HW-Q800B
Subwoofer Zewnętrzny
Konfiguracja 5.1.2
Wejścia/wyjścia HDMI 1/1
Wejścia cyfrowe Optyczne
Wejścia analogowe Nie
Dekodery surround Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby TrueHD, DTS:X
Asystent głosowy Amazon Alexa, Google Assistant, Apple Siri
Komunikacja Wi-Fi, BT
Pilot Tak
Aplikacja mobilna Tak
Strumieniowanie Spotify Connect, Apple AirPlay 2
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
SAMSUNG testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu