TCL
C935U

TCL wtargnął na rynek soundbarów dwa lata temu przebojowym modelem 9030. Jego wyjątkowość polegała nie tylko na atrakcyjnym wyglądzie, który wynikał z oryginalnego systemu soczewek akustycznych Ray Danz; również system Dolby Atmos w tamtym czasie był rewelacją, nawet w ograniczonym układzie akustycznym 3.1.

Nasza ocena

Wykonanie
Konfiguracja 5.1.2 uzupełniona o firmowy układ soczewek akustycznych Ray Danz. Intrygujący wygląd, w komplecie duży subwoofer.
Laboratorium
Absolutnie kompletna w kwestiach przestrzennych, równie bogata w systemy strumieniowe, a niebawem dostępna będzie również firmowa aplikacja mobilna.
Brzmienie
Potężny, rozwinięty bas, detaliczne wysokie tony, dynamicznie i wyraźnie. Kino bez docieplania, ale z rozmachem przestrzennym, również do dużych pomieszczeń.
Artykuł pochodzi z Audio

Teraz koncepcja Ray Danz pojawia się w nowym wydaniu w dwóch nowych modelach – TCL C935U oraz TCL X937U. Różnica polega na obecności bezprzewodowych głośników efektowych w droższym modelu X937U, natomiast "baza", czyli listwa i subwoofer, są identyczne.

W chwili zamykania tego materiału nowe modele znajdują się na ostatniej prostej przedprodukcyjnych testów. Zostaliśmy jednak zapewnieni, że wszystko jest już dopięte, można oglądać, podłączać, słuchać i wyciągać wnioski.

TCL C935U - układ akustyczny

Większa część górnej i przedniej ścianki jest zasłonięta miękkim materiałem maskownicy, za którymi są ukryte soczewki akustyczne Ray Danz. TCL C935U to konfiguracja 5.1.2, a więc w ogólnym zarysie taka jak w Samsungu HW-Q800B, chociaż szczegóły układu akustycznego są różne.

Żaluzje z oznaczeniem Ray Danz to tylko dekoracja, soczewki akustyczne znajdują się obok, schowane za maskownicą.
Żaluzje z oznaczeniem Ray Danz to tylko dekoracja, soczewki akustyczne znajdują się obok, schowane za maskownicą.

Konfiguracja falowodów Ray Danz tym razem nie jest wyeksponowana, ale najważniejsze, aby wywoływała określony skutek akustyczny – skupiała promieniowanie poszczególnych kanałów w pożądanych kierunkach, na boki (w celu uzyskania odbić od ścian pomieszczenia).

W falowodach znajdują się więc przetworniki (szerokopasmowe) kanałów bocznych (efektowych). Z kolei przetworniki kanałów głównych (lewego, centralnego i prawego) tworzą układy dwudrożne, z kopułkami wysokotonowymi, bez falowodów.

Kanały sufitowe Atmosa są obsługiwane jeszcze inaczej – przetwornikami szerokopasmowymi bez falowodów, tylko ustawionymi do góry; tutaj falowody też by pomogły, ale pewnie trudno było je wkomponować w niewielką listwę. W końcu ważniejsze są efekty boczne niż sufitowe, mimo że wszystko kręci się teraz wokół Atmosa…

Charakterystyczny wyświetlacz zdradza obecność zaawansowanej elektroniki z platformą DTS Play-Fi.
Charakterystyczny wyświetlacz zdradza obecność zaawansowanej elektroniki z platformą DTS Play-Fi.

TCL C935U - dekodery i funkcje sieciowe

TCL C935U dotarł do nas jako ostatni, więc to, co zobaczyłem po włączeniu urządzenia, było już… znajome. Specyficzny układ wyświetlacza, menu, niektóre funkcje, a nawet charakterystyczna, wspomagająca matrycę pulsująca dioda - cały ten zestaw przypomina rozwiązania z Loewe Klang Bar5 MR, Philipsa FB1, Hisense… i pewnie wielu innych soundbarów.

Dla TCL C935U to żaden wstyd, bo jest w tym gronie zdecydowanie najtańszy, a i tutaj przygotowano najważniejsze atrakcje wymienionych droższych propozycji - komplet dekoderów surround, Dolby Atmos, Dolby TrueHD, Dolby Digital, a także DTS i DTS:X. Jest też potężny (co imponuje chyba najbardziej) arsenał sieciowy i strumieniowy.

Łączymy się wprawdzie wyłącznie bezprzewodowym Wi-Fi, ale za to później… palce lizać. TCL C935U obsługuje DTS Play-Fi, Google Chromecast, Apple AirPlay 2 oraz Spotify Connect.

Wyposażenie jest doskonałe także w sferze przyłączeniowej, są dwa wejścia HDMI, a nawet złącze USB.
Wyposażenie jest doskonałe także w sferze przyłączeniowej, są dwa wejścia HDMI, a nawet złącze USB.

Trzy pierwsze otwierają także możliwości strefowe oraz pozwolą w łatwy sposób dodać asystenta głosowego (w każdym z trzech najpopularniejszych standardów). Na dokładkę jest oczywiście Bluetooth.

TCL C935U - ustawienia

Aby dotrzeć do regulacji, trzeba wywołać jedno z kilku małych menu. Są tam poziomy tonów niskich i wysokich oraz niezależna regulacja subwoofera. Standardowym ustawieniem przestrzennym jest tzw. UPMIX, czyli miks wszystkich kanałów, niezależnie od materiału źródłowego (nawet w stereo).

Można też wybrać bardziej konserwatywne ustawienie Standard (również z wirtualną przestrzenią, ale tylko dla sygnałów wielokanałowych), a w trybie inteligentnym (AI) soundbar analizuje sygnał i na bieżąco dopasowuje parametry wedle tylko sobie znanych zasad. Własna aplikacja mobilna do sterowania soundbarem to rzadkość w urządzeniach z tego pułapu cenowego.

Ambitnie i rozsądnie – układy dwudrożne pracują w kanałach przednich (lewy, prawy, centralny), przetworniki szerokopasmowe w pozostałych.
Ambitnie i rozsądnie – układy dwudrożne pracują w kanałach przednich (lewy, prawy, centralny), przetworniki szerokopasmowe w pozostałych.

TCL C935U ma być najtańszym soundbarem w tym teście z takim wyposażeniem… chociaż jeszcze nieaktywnym, gdyż aplikacja mobilna ma być gotowa pod koniec sierpnia.

Wraz z nią TCL wprowadzi prawdziwą rewelację – automatyczny system kalibracji i korekcji akustyki AI Sonic, który wykorzystuje mikrofon wbudowany w telefon. Przygotowano aż dwa wejścia HDMI, jedno wyjście (z eARC), jest też wejście optyczne, a nawet złącze USB – do odczytu muzyki z nośników pamięci.

TCL C935U - odsłuch

Wśród pięciu tańszych soundbarów tego testu, TCL C935U jest basowym wodzirejem. Odbiera tę rolę Samsungowi, który tym razem nie miał ochoty na basowe szaleństwa. Pierwsze wrażenie jest piorunujące – jakby obok stał nie jeden, lecz dwa, a może nawet trzy subwoofery.

Subwoofer jest duży i zapowiada bezpardonową walkę z Samsungiem.
Subwoofer jest duży i zapowiada bezpardonową walkę z Samsungiem.

Niskie tony są tak potężne i obfite, że usatysfakcjonują nawet największych basożerców, zrobią show w sklepie i wymasują wszystkich domowników. Nie ma mowy o "rozjechaniu się" konfiguracji.

Przed rozpoczęciem testów przywróciłem ustawienia fabryczne i upewniłem się, że regulacje znajdują się w pozycjach neutralnych. C935U jest w stanie nagłośnić nawet największe salony, czego nie domniemywam, ale to sprawdziłem.

Bas jest dość miękki i tłustawy, można to zinterpretować jako kinowe ciepło i soczystość. A kto mimo to nie polubi takiego stylu, może go "ogarnąć" i zredukować, chociaż wymaga to pewnej staranności i eksperymentów.

Bas nie jest obciążony twardymi dudnieniami, lecz nisko rozciągnięty i dobrze zintegrowany z całym przekazem. Regulacje poziomu w kanale subwoofera nie przyniosły jednak dobrych rezultatów – bas udało się wprawdzie uspokoić, ale wraz z nim osłabła także niższa średnica, a w ślad za tym naturalność, zwłaszcza głosów.

Pilot pozostanie na wyposażeniu C935U również po wprowadzeniu aplikacji mobilnej.
Pilot pozostanie na wyposażeniu C935U również po wprowadzeniu aplikacji mobilnej.

Lepsze efekty przyniosła "ogólna" redukcja niskich częstotliwości i to aż o 3-4 (z możliwych pięciu) stopni. Fabryczne zestrojenie zostało wyraźnie przygotowane pod kątem kina domowego. Na drugim skraju pasma jest już spokojniej, i chociaż wysokie tony też trochę wychodzą ponad średnicę, to nie są od niej oderwane.

W kinie czekają na nas również atrakcje przestrzenne. Może to bardziej zasługa soczewek akustycznych, może procesorów wirtualnych, ale na pewno suma wszystkich wysiłków, a osiągnięte rezultaty są bardzo dobre.

TCL C935U gra z rozmachem, przy tym selektywnie i przejrzyście. W trybie UPMIX sygnały stereofoniczne zyskują na swobodzie, nie zamęczając żadnym dziwactwem.

Specyfikacja techniczna

TCL C935U
Subwoofer Zewnętrzny
Konfiguracja 5.1.2
Wejścia/wyjścia HDMI 2/1
Wejścia cyfrowe Optyczne
Wejścia analogowe Nie
Dekodery surround Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby TrueHD, DTS:X
Asystent głosowy Amazon Alexa, Google Assistant, Apple Siri
Komunikacja Wi-Fi, BT
Pilot Tak
Aplikacja mobilna Tak
Strumieniowanie DTS Play-Fi, Google Chromecast, Spotify Connect, Apple AirPlay 2
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
TCL testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu