B&O PLAY
Beoplay M5

Produkty B&O Play są esencją nowoczesnego lifestylu, chociaż skupiają się tylko w dwóch kategoriach - słuchawek i głośników bezprzewodowych. Wybór, zwłaszcza wśród tych ostatnich, jest coraz większy, podobnie jak rozpiętość cen. Znajdziemy nawet coś za kilkaset złotych, choć przeważają propozycje droższe, zbliżające się (jak model A9) do kwot sześciocyfrowych. 

Nasza ocena
Wykonanie
Skandynawskie wzornictwo - pozornie proste, a nadzwyczaj eleganckie. Wymienne maskownice. Oryginalny system akustyczny True360 (monofoniczny, ale dookólny).
Funkcjonalność
Obsługuje większość systemów strumieniowania, głównie dzięki Google Chromecast. Wi-Fi (dwuzakresowe), LAN oraz Bluetooth. Airplay oraz Spotify Connect. Wejście przewodowe (cyfrowe i analogowe). Firmowe rozwiązanie multiroom.
Brzmienie
Wyeksponowane skraje pasma, zaskakująco obszerny bas i błyszcząca góra. Grając cicho, brzmi kompletnie, poważnie i żywo, podczas gdy konkurenci często wtedy "gasną".
Możesz pobrać ten artykuł w formacie
Artykuł pochodzi z Audio

B&O PLAY Beoplay M5 jest jednym z nowszych modeli, wpisującym się w nowoczesny nurt multiroom (nie wszystkie modele firmy tak działają). Oznacza to streaming oraz komunikację Wi-Fi (choć B&O nie zapomina również o Bluetooth). Niemal każdy z głośników Beoplay to indywidualność o własnym stylu, mieszają się tutaj kształty, kolory i materiały, ciężko wskazać dwa podobne modele. M5 wyróżnia się nie tylko w rodzince Beoplay, ale też wśród konkurentów – i o to przede wszystkim chodzi.

B&O PLAY Beoplay M5 - design i obsługa

Wszystkie produkty B&O Play są dopracowane w najmniejszych szczegółach, wraz z opakowaniem. B&O PLAY Beoplay M5 ma cylindryczną formę z zewnętrznym poszyciem wykonanym z materiału firmy Kvadrat. To już specjalista od "włochatych" maskownic, które coraz częściej wręcz decydują o wyglądzie głośników bezprzewodowych.

Tutaj dostępne są trzy wersje: szara, grafitowa i ciemnozielona. Do każdej dopasowano kolor podstawy i górnej pokrywy. Pomiędzy ramką podstawy a materiałem maskownicy pozostawiono szczelinę, w zagłębieniu której można dostrzec sekcję niskotonową (szczegółowo o konfiguracji za moment).

Z kolei górna "czapka" to ważny element regulacyjny, którym ustalamy głośność; pokrętło można obrócić tylko o niewielki kąt, a gdy zdejmiemy z niego dłoń, wraca do pozycji wyjściowej (głośność oczywiście już nie). Górny dekielek to także sterowanie odtwarzaniem - dając M5 "po głowie", możemy np. zatrzymać utwór.

Włochata maskownica jest rozpięta na plastikowej ramce i tworzy zewnętrzny kokon, który jednak łatwo ściągnąć zdecydowanym ruchem w dół. Maskownica wyskoczy wówczas z plastikowych zatrzasków, a zamiast później zakładać tę samą... możemy zamówić nową - w innym kolorze.

 W zakamarkach szczeliny dostrzeżemy promieniujący w dół przetwornik niskotonowy.

W zakamarkach szczeliny dostrzeżemy promieniujący w dół przetwornik niskotonowy.

B&O PLAY Beoplay M5 - dźwięk 360° 

Przeglądając materiały o Beoplay M5, natrafiłem na określenie "360True Sound", oznaczające dookólną charakterystykę promieniowania. To w przypadku głośnika bezprzewodowego cecha bardzo pożądana. Wprawdzie układ jest dość uproszczony, ale lepsze to niż nic.

W cylindrycznej formie można jednak wskazać front urządzenia, który wyznaczają diody umieszczone w podstawie. Nieco wyżej (i pod maskownicą) znajduje się główna sekcja przetworników - 4-cm średniotonowy i 19-mm kopułka wysokotonowa.

B&O PLAY Beoplay M5 - głośniki

Koncepcję 360 dopełniają dwa kolejne głośniki wysokotonowe, więc w sumie trzy tweetery ustawiono osiami co 120 stopni. Przetwarzanie najniższych częstotliwości to z kolei zadanie dla 12-cm niskotonowego ulokowanego w podstawie (odprowadzeniu fali służy wspomniana szczelina i dyfuzor wewnątrz).

Nie mniej ciekawa jest aranżacja wzmacniaczy - woofer ma dedykowany wzmacniacz o mocy 40 W, kolejne trzy niezależne końcówki, ale już o mocy 30 W, obsługują średniotonowy, tweeter przedni i parę tweeterów "boczno-tylnych". Komunikacja ze światem może odbywać się bezprzewodowo (Wi-Fi 2,4 GHz i 5 GHz oraz Bluetooth), a także przewodowo - w podstawie zainstalowano złącze LAN, jest też wejście audio (analogowe i optyczne - w ramach wspólnego 3,5-mm gniazdka).

B&O PLAY Beoplay M5 - streaming i kofiguracja

B&O PLAY Beoplay M5 obsługuje większość najważniejszych standardów, ma Apple AirPlay, wspomniany Bluetooth, Spotify Connect, a ponadto uniwersalny Chromecast, który pozwala przebierać w najróżniejszych serwisach. Oczywiście bez asysty urządzenia mobilnego się nie obejdzie.

Konfigurację Beoplay M5 najłatwiej przeprowadzić za pomocą aplikacji mobilnej, która pozwala ustawić parametry Wi-Fi, sterować strefami oraz skonfigurować sam głośnik M5. Producent przewidział, w zależności od ulokowania urządzenia, trzy tryby pracy - w wolnej przestrzeni, przy ścianie albo w narożniku.

Koncepcja True360 jest niekonwencjonalna – układ dwudrożny z przodu, dwa dodatkowe tweetery promieniujące do tyłu/na boki, a do tego wooferek na dole.

Koncepcja True360 jest niekonwencjonalna - układ dwudrożny z przodu, dwa dodatkowe tweetery promieniujące do tyłu/na boki, a do tego wooferek na dole.

Odsłuch

Dźwięk płynący z głośnika B&O PLAY Beoplay M5 ma taki charakter, jakby wydobywał się z głośników znacznie większych. Również grające cicho, jako muzyczne tło, M5 przyjemnie i przysadziście mruczą. Bas jest niski i swobodny, nie pokazuje konturów ani nie kopie. Dynamika nie jest więc piorunująca, ale przyzwoita; ostatecznie w połączeniu z nasyceniem niskich częstotliwości dźwięk jest jednak, w potocznym znaczeniu, znacznie mocniejszy niż można by się spodziewać, a do tego przyjemny.

Średnica jest spokojna, niekrzykliwa, z większym animuszem prezentują się wysokie tony, błyszczące i ofensywne, mniej skupione na rozdzielczości i wybrzmieniach, za to dające żywość i obszerność. Rzecz jasna, B&O PLAY Beoplay M5 nie zagra literalnie potężnie, nie ogłuszymy też nim sąsiadów, lecz nawet duży salon "wypełnimy" soczystym dźwiękiem.

- Strumieniowanie: AirPlay, BT, Chromecast, Spotify Connect, sieć Wi-Fi, LAN
- Kodek BT: b.d.
- Asystent głosowy: nie
- Wejścia: Toslink, 1 x analogowe audio
- Zasilanie akumulatorowe: nie

B&O PLAY testy
Ottava SC-C50
TECHNICS
Ottava SC-C50
Głośniki bezprzewodowe

Kiedy kilka lat temu Technics wracał po długiej nieobecności na rynek audio, na pierwszym etapie przypominania o sobie postawił przede wszystkim na sprzęt wysokiej klasy - powiedzmy nawet, że hi-end. Gdy wszyscy już ochłonęli i zrozumieli, z jaką potęgą mają do czynienia, Technics zajął się (jak to zresztą zaplanował) projektami praktyczniejszymi, a więc w cenach przystępniejszych. Wciąż jednak obowiązuje podział na Panasonica i Technicsa, z których ten drugi ma przywilej oznaczać produkty z wyższej półki. Seria Ottava o pomysł na nowoczesne audio, którego podstawową cechą ma być kompletność, bo chociaż urządzenia mają zróżnicowane formy, to wszystkie można podciągnąć pod hasło all-in-one. W każdym zestawie/ urządzeniu jest źródło, wzmacniacz, głośniki - w jednej lub w kilku obudowach.

Music 5
DYNAUDIO
Music 5
Głośniki bezprzewodowe

Popularność głośników bezprzewodowych jest tak ogromna, że skłania do ich produkowania również firmy, które wcześniej z urządzeniami audio nie miały żadnego doświadczenia, a z dźwiękiem o tyle, o ile był to np. dźwięk odkurzacza lub ekspresu do kawy. Jest jednak wiele udanych, grających na różne sposoby. Jednak najpewniejszym sposobem, gdy nie chcemy długo szukać, jest zwrócenie się do jednego z głośnikowych specjalistów. Wiedza z tej dziedziny najlepiej zaprocentuje również tutaj, a jednym z niekwestionowanych autorytetów jest Dynaudio. Rok temu zaprezentowała całą rodzinę Music. Składa się ona z czterech modeli – od najmniejszego, mieszczącego się niemal w dłoni Music 1, aż po giganta Music 7. Testowaliśmy już Music 3, teraz sięgamy na wyższą półkę.

Pulse 2i
BLUESOUND
Pulse 2i
Głośniki bezprzewodowe

Jeszcze zanim idea sieciowych rozwiązań multiroom opanowała całą branżę, Bluesound zajął ważne miejsce na tym rynku nie tylko z produktami, ale też z wizerunkiem marki skupionej na nowej koncepcji. Pomysł szybko rozprzestrzenił się poza "grajki" samego Bluesounda, objął sprzęt Hi-Fi współpracującej marki NAD, a nawet zespoły głośnikowe Dali. Bluesound podszedł do tematu kompleksowo - podjął się stworzenia rozwiniętego systemu, którego głośnik bezprzewodowy byłby tylko i aż elementem, ale samodzielnym, funkcjonującym zarówno w pojedynkę, jak i w całym zespole. Przygodę z tym sprzętem można zaczynać od różnych urządzeń, my zajmujemy się największym głośnikiem nowej serii "Gen2i" - Pulse 2i.

Live Sound & Installation październik 2019

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2019

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista październik 2019

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio październik 2019

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2019

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu