HARMAN/KARDON Citation 500

HARMAN/KARDON
Citation 500

Głośniki bezprzewodowe

Gdy kończymy prace nad recenzją Citation 500, trwają targi IFA, na których cały świat dowiaduje się dopiero o jego istnieniu. Mieliśmy przywilej otrzymać to urządzenie już kilka miesięcy wcześniej, ale musieliśmy przestrzegać embarga informacyjnego. Citation 500 startował do nagrody EISA - i start ten w pełni się udał.

Spotkanie z Citation 500 było pod wieloma względami doświadczeniem wyjątkowym. Dzięki integracji z platformą Google Home, Harman Kardon Citation 500 należy do świata automatycznych aktualizacji, prowadzonych bez zawracania głowy użytkownikowi.

W koncepcję Citation 500 została wpisana wyjątkowa implementacja systemu komend głosowych, daleko wykraczająca poza sterowanie odtwarzaniem muzyki. Od zeszłego sezonu mówi się głośno o ekspansji takich rozwiązań na rynek A/V. Lawina jeszcze nie ruszyła, ale już za chwilę...

Amplitunery A/V, głośniki bezprzewodowe, a nawet pierwsze gramofony zdobywają taką funkcjonalność. Największym graczem wydaje się tutaj system Amazon Alexa, choć to dopiero początek starcia. Harman Kardon to jeden z pierwszych głośników bezprzewodowych zintegrowanych z usługą Google Assistant.

Harman Kardon Citation 500 i Google Assistant

W przeciwieństwie do większości rozwiązań z Amazon Alexa, Harman Kardon Citation 500 jest samowystarczalny - nie potrzebuje do działania żadnej zewnętrznej przystawki. Sam nasłuchuje, odpowiada i realizuje polecenia. W przypadku Amazon Alexa system ogranicza się (na tym etapie) do zestawu komend potrzebnych do sterowania odtwarzaniem. Citation 500 (z Google Assistant) będzie odpowiadał także na zupełnie inne kwestie... na przykład wskaże restaurację w okolicy. Jaki ma to sens?

To już temat na odrębną dyskusję. Citation 500 napędzany "inteligencją" Google może być wszechstronnym, atrakcyjnym, pomocnym, a jednocześnie niebezpiecznym narzędziem - że ciarki przechodzą. Tak czy inaczej, na razie... nie jest, do tej pory nie przemówił w naszym języku i nie udało mi się uruchomić funkcji związanych z tym systemem. Podobnie jak w innych rozwiązaniach z Google Assistant, tak i tutaj znajduje się specjalna funkcja umożliwiająca (przynajmniej teoretycznie...) wyłączenie mikrofonów.

Citation 500 to układ stereo złożony z zestawów dwudrożnych; kopułki wysokotonowe delikatnie skręcono do zewnątrz.

Citation 500 to układ stereo złożony z zestawów dwudrożnych; kopułki wysokotonowe delikatnie skręcono do zewnątrz.

Możemy jednak założyć, że wciąż podstawową rolą głośnika bezprzewodowego jest odtwarzanie muzyki. A do tego żaden asystent nie jest niezbędny. Citation 500 wyposażono w łączność Wi-Fi (2,4 GHz, 5 GHz), Bluetooth, a streaming wspomaga system Chromecast.

Model 500 jest częścią większej rodziny Citation, w skład której wchodzą nie tylko głośniki o różnych rozmiarach, ale także soundbar i subwoofer. Można z nich zbudować system multiroom, poszczególne urządzenia łącząc i przydzielając im różne zadania. Dwa jednakowe głośniki można też złożyć w parkę stereo.

Harman Kardon Citation 500 - obudowa i konstrukcja

Harman Kardon Citation 500 jest ciężki (niemal 8 kg), obudowę zakrywają dwie połówki maskownicy z materiałem firmy Kvadrat, dostępne w dwóch wersjach kolorystycznych - szarej i czarnej (za czym podąża też kolor podstawy i górnej płyty). Na górze znajdują się dwa sensory dotykowe (do regulacji głośności) oraz dwa bardzo czułe mikrofony. Centrum zajmuje spory wyświetlacz dotykowy, podający informacje o odtwarzanym nagraniu i pomagający dobrać się do menu.

Konfiguracja i zdalne sterowanie sprowadza się do aplikacji firmowanej przez Google, dostępnej dla urządzeń mobilnych. Już w pierwszym kroku instrukcja obsługi odsyła nas do... smartfona. Dopiero po zainstalowaniu aplikacji wszystko powinno się niemal automatycznie skonfigurować.

Harman Kardon Citation 500 to konstrukcja stereofoniczna – po zdjęciu przedniej połówki maskownicy widać parę układów dwudrożnych, a w każdym 13-cm nisko- -średniotonowy oraz 25-mm kopułkę wysokotonową (skręconą lekko na zewnątrz). Łączna moc wzmacniaczy ma wynosić aż 200 W, ale w jakiej konfi guracji pracują - tego producent nie opisuje, natomiast wspomina o współpracy z marką StreamUnlimited, która dostarczyła elektronikę cyfrową.

Na wyświetlaczu znajduje się ikonka "przycisku" włączającego mikrofony. Citation 500 nie zareaguje wówczas na żadne polecenia i nie będzie nas podsłuchiwał (załóżmy).

Na wyświetlaczu znajduje się ikonka "przycisku" włączającego mikrofony. Citation 500 nie zareaguje wówczas na żadne polecenia i nie będzie nas podsłuchiwał (załóżmy).

Odsłuch

Harman Kardon Citation 500 gra żywo, bezpośrednio, ekspresyjnie, bez tonalnych komplikacji i zawirowań, równo i odpowiedzialnie. Bardzo dobra jest czytelność, a dynamika rzetelna - niepodrasowana wyeksponowaniem basu ani przerysowaniem wysokich tonów, pozwala jednak na mocne uderzenia i szybkie wybrzmienia. Dźwięk się nie snuje i nie hałasuje, cechuje się porządkiem i przejrzystością.

Średnica jest bliska i wyrazista, bas konkretny – mocny, dość niski, ale przede wszystkim rytmiczny. Nie wpada w tłustość. Citation zręcznie "rozgrywa" nawet trudne partie, bo nie rozpędza się w żadną stronę.

Wysokie tony są lekkie, czyste, gładkie, elegancko pokazują detale, ale i połączenie z "wyższym środkiem" jest płynne, czy wręcz zdecydowane, dzięki czemu dźwięk jest spójny i komunikatywny. Chociaż Citation 500 nie jest duży, to w niewielkiej odległości kreuje dobrą stereofonię. Do tego potrafi zagrać głośno.

- Strumieniowanie: Chromecast, BT
- Sieć: Wi-Fi
- Kodek BT: b.d.
- Asystent głosowy: Google Assistant
- Wejścia: nie
- Zasilanie akumulatorowe: nie

Podstawowe dane

Nasza ocena

  • Wykonanie: Piękny, nowoczesny i solidny. Wygląd definiuje stylowa "wełno-maskownica" marki Kvadrat (wymienne). Konfi guracja stereo z dwoma dwudrożnymi układami przetworników. Duży, kolorowy wyświetlacz, zaawansowana elektronika StreamUnlimited.
  • Funkcjonalność: Wi-Fi (dwuzakresowe), BT, aplikacja sterująca Google Chromecast gwarantuje uniwersalny multiroom i wygodny dostęp do serwisów streamingowych. Pełna integracja (bez potrzeby zestawienia z zewnętrznymi urządzeniami) asystenta głosowego (choć na razie... nie komunikuje się w języku polskim).
  • Brzmienie: Wszechstronne, tonalnie zrównoważone, o dużym potencjale. Żywe i przejrzyste. Nawet stereofonia relatywnie udana. Zdolny zagrać głośno i dynamicznie.
TECHNICS Ottava SC-C50

TECHNICS
Ottava SC-C50

Cena: 3 400 zł

DYNAUDIO Music 5

DYNAUDIO
Music 5

Cena: 3 400 zł

BLUESOUND Pulse 2i

BLUESOUND
Pulse 2i

Cena: 3 900 zł

YAMAHA MusicCast 50

YAMAHA
MusicCast 50

Cena: 2 400 zł

Zobacz także
Audio - wrzesień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Nagrody EISA zdobywają coraz większe znaczenie, jako że nasze grono poszerza się o ekspertów z całego świata, a nie tylko z Europy. W tym roku przedstawiamy ponad 30 nagród dla urządzeń stereo i wielokanałowych, high-endowych i budżetowych. Kolumny, słuchawki, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

B&O PLAY
Beoplay M5

B&O PLAY Beoplay M5

Produkty B&O Play są esencją nowoczesnego lifestylu, chociaż skupiają się tylko w dwóch kategoriach - słuchawek i gł...