PANASONIC
SC-PM86D

SC-PM86D to minizestaw stereo, wykraczający poza konwencję obecnością odtwarzacza DVD w miejsce CD, co zresztą nie jest krokiem rewolucyjnym, a także możliwością podłączenia urządzeń przenośnych, co również jest znakiem czasu w tego typu systemach.

Nasza ocena

Wykonanie
Niezbyt wyrafinowana stylistyka, przeciętne wykonanie, bardzo tradycyjne monitorki. W wyglądzie niczym się nie wyróżnia.
Laboratorium
Dużo możliwości funkcjonalnych, łatwa obsługa. Skaler do 1080p i HDMI przygotowane do takiego sygnału, czytnik radzący sobie m.in. z DivX.
Brzmienie
Jasne, bezpośrednie, wykonturowane wyeksponowanymi skrajami pasma. Bas trochę bałaganiarski, ale dobrze równoważy równie zadziorną górę.
Artykuł pochodzi z Audio

Jednostka centralna ma postać wieżyczki, zespoły głośnikowe to skrzyneczki o przeciętnych gabarytach. Wszystko razem jest czarne i smutne, schludne ale banalne.

Niewielka klapka pod wyświetlaczem skrywa wyjście słuchawkowe, wejście minijack dla przenośnego urządzenia MP3, port USB oraz przełączanie i przewijanie ścieżek.

Pozostałe funkcje napędu są dostępne na odkrytej części frontu, taka niekonsekwencja jest nieco dziwna i nie do końca ergonomiczna. Cieniutka szuflada wyskakuje spod krótkiej zasłonki.

Na tylnym panelu pomieszanie "parku jurajskiego" z "gwiezdnymi wojnami", ale to całkiem praktyczne. Z jednej strony jest SCART i analogowe wejścia audio na RCA, z drugiej wyjście HDMI, na którym może pojawić się sygnał 1080p, upskalowany do tej rozdzielczości z płyt DVD.

Tylny panel przynosi jeszcze cyfrowe, koaksjalne wyjście audio oraz port dla stacji dokującej iPoda. Stację taką można dokupić, ale musi to być urządzenie Panasonica. Tak czy inaczej, niepozorny mikrosystemik Panasonica jest wyposażony bardzo wszechstronnie i nowocześnie.

Menu ma prostą grafikę, chociaż ustawień jest całkiem sporo. Znajdujemy na przykład remasterowanie dźwięku, dopasowanie rodzaju wyświetlania do monitora (LCD, CTR, plazma i inne) oraz narzędzia do synchronizacji obrazu z dźwiękiem (automatyczne i ręczne).

Bas i średnie częstotliwości przetwarza głośnik szesnastocentymetrowy, wspomagany układem bas-refleks (otwór na tylnej ściance) wysokie tony pięciocentymetrowy stożkowy papierzak.

Odsłuch

System Panasonic SC-PM86D gra jasno i dość wyraziście, dźwięk nie jest krystalicznie przejrzysty, jednak bardzo komunikatywny i otwarty, bezproblemowy, nieskonfudowany typem zastosowanego przetwornika wysokotonowego.

Bez żadnych regulacji barwy zauważamy, że na pierwszy plan wysuwają się skraje pasma. Zakres basowy nie sięga bardzo nisko, nawet nie próbuje tego udawać, jednak wyżej nabiera rumieńców, a jego aktywność czasami prowadzi do bałaganu. Na chłodno analizując, nie można wystawić mu wysokiej oceny, a jednak w całej brzmieniowej kompozycji znajduje on sobie właściwe miejsce.

Wysokie tony są w sumie podobne - bardzo ekspresyjne, jednak niewystarczająco dokładne, by oddać wszystkie niuanse. Średnica dysponuje nawet dość czytelnym arsenałem, ale jest nieco zbyt cicha i wycofana.

System Panasonic SC-PM86D prezentuje dobrą przestrzenność oraz podstawy dynamiki. Trzeba przyznać, że jest uniwersalny - z podobnymi wrażeniami słuchamy muzyki, jak również oglądamy film.

Specyfikacja techniczna

PANASONIC SC-PM86D
Skład ADVD
Przedwzmacniacz gramofonowy Nie
Wyjście słuchawkowe Tak
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
PANASONIC testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio kwiecień 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu