EDIFIER
iF360

Po stacji muzyczno-dokującej Luna-5 (test "Audio" 2/2012) to kolejne oryginalne urządzenie z Chin (gdyby ktoś miał jakieś opory, to proponuję obejrzeć tabliczki znamionowe pozostałych urządzeń w teście).

Nasza ocena
Wykonanie
Efektowny i nowoczesny "przedmiot użytkowy".
Laboratorium
Budzik, radio FM, CD, USB, iPod, karta SD + wejście audio, brak Bluetooth.
Brzmienie
Dość dynamiczne, swobodne, choć bez sięgania wysokich głośności.
Możesz pobrać ten artykuł w formacie
Artykuł pochodzi z Audio

Czerń korpusu wygląda niczym lakier fortepianowy, choć oczywiście jest to tworzywo - ale dobrej jakości. Ciemne błyskotki mają jednak to do siebie, że widać na nich każdy pyłek kurzu, a to oznacza (przynajmniej w niektórych domach) nadmierne zainteresowanie kobiet w ich usuwaniu; jak będzie wyglądała powierzchnia po pięćdziesiątym przetarciu przypadkową ściereczką, można się domyślać - będzie więcej rys niż kurzu. To, niestety, zmora panującej mody. Ja tu gadu, gadu o lakierowaniu, a danie główne stygnie - Edifier iF360 to przede wszystkim radio FM, stacja dokująca do iPoda/iPhona i odtwarzacz CD z wbudowanymi głośnikami. Jednym słowem - komplecik.

Samo gniazdo dokujące ukryto pod klapką, która jest punktem podparcia dla włożonego grajka, gdy jest otwarta. Przyciski sterujące odtwarzaczem (dotykowe, podświetlane na czerwono) umieszczono na górnej powierzchni obudowy. Regulacja głośności została zrealizowana w duchu słynnego Applowskiego Click Wheela (nawigacyjne kółko dotykowe w różnych modelach iPodów) z tą jednakże różnicą, że tu jest sam "Wheel" - bez "Click". Część centralną przedniego panelu zajmuje duży, czytelny wyświetlacz matrycowy w kolorze turkusowym, poniżej którego znajduje się szczelina napędu CD.

Z tyłu są: wejście dla zewnętrznej anteny, port USB, port kart SD (a to ciekawostka), wyjście wideo i wejście audio mini-jack. Po bokach widać efektowne, wyprofilowane wyloty bas-refleksów.

Edifier iF360 wyposażono w pilota (normalnych rozmiarów, czyli dużego), 9 korytek adaptacyjnych dla różnych modeli iPodów/ iPhonów, zasilacz "laptopowy", instrukcję polskojęzyczną, antenę FM oraz przewód-przejściówkę audio minijack - 2 x RCA. Szczególnie ciekawy jest przewód, pozwalający podłączać "duże" zewnętrzne urządzenia bez konieczności latania po mieście w poszukiwaniu kabelka.

Antena to też unikat - przez całe lata producenci dołączali standardowo cieniutkie druciki, Edifier dostarcza kawał porządnego drutu w izolacji PCV, z jednej strony zakończony mini-jackiem, a z drugiej - firmowo wykończoną "pętelką", która pozwala na zahaczenie jej na jakimś gwoździu. Eureka! W końcu ktoś zauważył problem i go rozwiązał.

Edifier iF360 pod względem mnogości przyjmowanych źródeł sygnału jest niezły - iPod, CD, radio FM, wejście Aux, karta SD, USB (obydwa przyjmują mp3 i wma). Niewątpliwie karta SD jest w tym zestawie najbardziej egzotycznym pomysłem, ale już możliwość korzystania z pendriva to jest coś, czego nie miała np. żadna z ostatnio testowanych ("Audio" 2/2012) iPodowych stacji dokujących (trofea wydłubane w sieci przez koleżankę z sąsiedniego biurka można odsłuchać nawet bez zgrywania na odtwarzacz).

Od strony muzycznej przygrywają nam dwa ustawione lekko na zewnątrz 8-cm głośniki szerokopasmowe, napędzane wzmacniaczem 2 x 30 W. Całość jest ekranowana magnetycznie, więc można ją postawić przy komputerze. Spora moc wzmacniacza ma dwie konsekwencje dla przekazu audio: przy normalnym graniu dźwięk jest "duży" i mam na myśli "dużość" (bo przecież nie wielkość...) w kontekście tego typu urządzeń, dość dynamiczny, swobodny, otaczający; przy wysokich poziomach głośności pojawia się lekki szum i brzęczenie, jakby tych watów było jednak dla małych głośniczków o kilka za dużo.

Ogólnie dźwięk jest klarowny, niezmulony (Erick Clapton w "Tears in Haeven" miał nawet swoją lekką chrypkę). Pojawiały się też różne dzwoneczki w tle, co dobrze świadczy o możliwościach wysokotonowych.

Waldemar (Pegaz) Nowak

Parametry
EDIFIER iF360
Produkowany Tak
Przedwzmacniacz gramofonowy Tak
Moc8 [W] 0
Moc4 [W] 0
Wyjście słuchawkowe Tak
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
EDIFIER testy
L100 Classic
JBL
L100 Classic
Zespoły głośnikowe

Nie ma co ukrywać - wreszcie dotarliśmy do sedna tego testu. Bez L100 Classic byłby on jak występy artystów wspierających, podczas gdy główna gwiazda koncertu nie dojechała... na co w pewnym momencie nawet się zanosiło. Na szczęście wpadła na scenę w ostatniej chwili, aby pokazać, kto tutaj rządzi.

4307
JBL
4307
Zespoły głośnikowe

W symbolu zmienia się tylko ostatnia cyfra, licznik przeskakuje z 6 na 7, ale konstrukcja jest wyraźnie większa i pod wieloma względami zupełnie inna. Z 4306 wciąż łączy ją kilka charakterystycznych, firmowych elementów, jednak wpisanie obydwu do jednej serii możliwe było tylko w ramach tych specyficznych założeń, jakie przyświecały tworzeniu całej rodziny "tradycyjnych" monitorów JBL-a.

4306
JBL
4306
Zespoły głośnikowe

Najmniejsza z testowanych konstrukcji, i jednocześnie w całej kategorii "bookshelf" JBL-a, ma swoją specyfikę, zarazem bardzo wyraźnie nawiązującą do ważnego punktu technicznego programu firmy. Tym elementem jest tutaj przetwornik "kompresyjny".

Live Sound & Installation wrzesień 2019

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2019

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista wrzesień 2019

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio wrzesień 2019

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2019

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu