EDIFIER LUNA 5

EDIFIER
LUNA 5

Stacje dokujące

Gdy pojawia się na rynku nowa marka, przypomina to trochę strzelanie w ciemnym pokoju - firma nie wie, jak zostanie odebrana na rynku, a kupujący nie wie, co sądzić o nieznanych produktach. Taki stan zawieszenia trwa dopóty, dopóki któraś ze stron nie wykona istotnego ruchu.

Znalazłem się w podobnej sytuacji, przystępując do testowania produktów, które zobaczyłem pierwszy raz na oczy na Audio Show. Nazwa taka jakby francuska… ale nie będzie chyba niespodzianką, gdy się okaże, że Edifier Technology Company Ltd. to firma "międzynarodowa" z główną siedzibą w Chinach. Wszystko robią sami - projektują, wytwarzają podzespoły, tłoczą plastiki, zadrukowują potrzebne tkaniny, rzeźbią drewniane obudowy, montują, prowadzą globalny marketing i sprzedaż.

Wzornictwo Edifeir Luna 5 absolutnie kosmiczne (nazwa zobowiązuje), materiały - pierwsza klasa (trafił się nawet kawał prawdziwego aluminium), wykonanie - znakomite. Przez dłuższą chwilę przyglądałem się temu, co wygląda trochę jak pierwszy balon braci Montgolfier (kulista czasza, na szczęście mocno spłaszczona, a pod nią okrągła gondola), zastanawiając się, do jakiego wnętrza pasowałby taki obiekt.

Edifeir Luna 5 jest tak nietypowy, a jednocześnie wykonany z porządnych materiałów, że wtopi się zarówno we współczesnej, jak i w zabytkowej przestrzeni. Dostępne kolory - czarny i biały. Dalsze rozważania pozostawiam kwestii indywidualnego gustu - dodam tylko, że Edifier Luna5 dostała nagrodę "Red Dot" za design.

W komplecie otrzymujemy: zasilacz, 9 "miseczek" (adapterów) do różnych modeli urządzeń firmy Apple, przejściówki z 2,5 na 3,5 mm i z RCA na 3,5 mm, oraz pilot. Ten jest duży i ciężki - i dobrze. W tym momencie mam na stole siedem różnych pilotów, ale tylko ten od Edifeir Luna 5 jestem w stanie znaleźć bez wahania. Nie wpadnie przypadkiem za oparcie fotela.

Sterować możemy również za pomocą dotykowych przełączników (podświetlanych na czerwono), umieszczonych na górnej płaszczyźnie podstawy. Wejście audio, z przodu pod gumową zaślepką, pozwala na używanie innych źródeł z komputerem PC włącznie (ponieważ całość jest ekranowana magnetycznie).

Jako bonus dostajemy wbudowany tuner FM, który odstaje jakością od reszty urządzenia - jego obsługę trudno nazwać intuicyjną, a wbudowana antena jest zbyt słaba. A wystarczyłoby wyprowadzić gniazdko antenowe również na zewnątrz. Z drugiej strony to jednak dodatek, a biorąc pod uwagę cenę - jakby gratisowy.

Tor audio składa się z pięciu głośników: dwóch miniaturowych zespołów dwudrożnych (napędzanych wzmacniaczem 2 x 10 W) wspieranych subwooferem (głośnik 15-cm z 32-watowym wzmacniaczem).

Odsłuch

Wszystkie zastosowane pomysły na rozsprzęgnięcie różnych elementów obudowy sprawdzają się, w praktyce nic nie dzwoni i nawet przy maksymalnych poziomach, gdy obudowa głośnika drży jak osika, podstawka dokująca zachowuje się spokojnie. Potrafi również grać bardzo cicho.

Zastosowanie osobnego głośnika niskotonowego wspomaganego bas-refleksem pozwala uzyskiwać fajny, muzykalny bas, chętny do współpracy z różnymi gatunkami muzyki. Jednak jest to subwoofer bardziej z nazwy niż z możliwości - nie zdominuje reszty pasma, co zresztą tylko mu się chwali. Jako towarzysz poranka przy kawie, Edifier Luna5 jest w sam raz. Dodatkowo, z poziomu pilota, możemy osobno regulować tony wysokie i niskie - jak w typowej miniwieży

Waldemar (Pegaz) Nowak

Parametry

EDIFIER LUNA 5

  • Produkowany Tak
  • Stacja dokująca dla iPoda Nie
  • USB Tak
  • Bluetooth nie

Podstawowe dane

  • 1 100 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Atrakcyjne materiały i przykuwające uwagę klawisze sterowania.
  • Funkcjonalność: Wbudowane radio FM, duży wygodny pilot, współpraca tylko z Apple (brak Bluetooth).
  • Brzmienie: Patrząc na wielkość obudowy, spodziewalibyśmy się czegoś więcej, ale biorąc pod uwagę cenę, powinniśmy być zadowoleni.
BOWERS & WILKINS Z2

BOWERS & WILKINS
Z2

Cena: 1 800 zł

DENON DSD500 Cocoon Home

DENON
DSD500 Cocoon Home

Cena: 2 200 zł

JBL OnBeat Venue

JBL
OnBeat Venue

Cena: 900 zł

MARANTZ MS7000 Consolette

MARANTZ
MS7000 Consolette

Cena: 3 500 zł

Zobacz także
Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj