EDIFIER
LUNA 5

Gdy pojawia się na rynku nowa marka, przypomina to trochę strzelanie w ciemnym pokoju - firma nie wie, jak zostanie odebrana na rynku, a kupujący nie wie, co sądzić o nieznanych produktach. Taki stan zawieszenia trwa dopóty, dopóki któraś ze stron nie wykona istotnego ruchu.

Nasza ocena
Wykonanie
Atrakcyjne materiały i przykuwające uwagę klawisze sterowania.
Funkcjonalność
Wbudowane radio FM, duży wygodny pilot, współpraca tylko z Apple (brak Bluetooth).
Brzmienie
Patrząc na wielkość obudowy, spodziewalibyśmy się czegoś więcej, ale biorąc pod uwagę cenę, powinniśmy być zadowoleni.
Możesz pobrać ten artykuł w formacie

Znalazłem się w podobnej sytuacji, przystępując do testowania produktów, które zobaczyłem pierwszy raz na oczy na Audio Show. Nazwa taka jakby francuska… ale nie będzie chyba niespodzianką, gdy się okaże, że Edifier Technology Company Ltd. to firma "międzynarodowa" z główną siedzibą w Chinach. Wszystko robią sami - projektują, wytwarzają podzespoły, tłoczą plastiki, zadrukowują potrzebne tkaniny, rzeźbią drewniane obudowy, montują, prowadzą globalny marketing i sprzedaż.

Wzornictwo Edifeir Luna 5 absolutnie kosmiczne (nazwa zobowiązuje), materiały - pierwsza klasa (trafił się nawet kawał prawdziwego aluminium), wykonanie - znakomite. Przez dłuższą chwilę przyglądałem się temu, co wygląda trochę jak pierwszy balon braci Montgolfier (kulista czasza, na szczęście mocno spłaszczona, a pod nią okrągła gondola), zastanawiając się, do jakiego wnętrza pasowałby taki obiekt.

Edifeir Luna 5 jest tak nietypowy, a jednocześnie wykonany z porządnych materiałów, że wtopi się zarówno we współczesnej, jak i w zabytkowej przestrzeni. Dostępne kolory - czarny i biały. Dalsze rozważania pozostawiam kwestii indywidualnego gustu - dodam tylko, że Edifier Luna5 dostała nagrodę "Red Dot" za design.

W komplecie otrzymujemy: zasilacz, 9 "miseczek" (adapterów) do różnych modeli urządzeń firmy Apple, przejściówki z 2,5 na 3,5 mm i z RCA na 3,5 mm, oraz pilot. Ten jest duży i ciężki - i dobrze. W tym momencie mam na stole siedem różnych pilotów, ale tylko ten od Edifeir Luna 5 jestem w stanie znaleźć bez wahania. Nie wpadnie przypadkiem za oparcie fotela.

Sterować możemy również za pomocą dotykowych przełączników (podświetlanych na czerwono), umieszczonych na górnej płaszczyźnie podstawy. Wejście audio, z przodu pod gumową zaślepką, pozwala na używanie innych źródeł z komputerem PC włącznie (ponieważ całość jest ekranowana magnetycznie).

Jako bonus dostajemy wbudowany tuner FM, który odstaje jakością od reszty urządzenia - jego obsługę trudno nazwać intuicyjną, a wbudowana antena jest zbyt słaba. A wystarczyłoby wyprowadzić gniazdko antenowe również na zewnątrz. Z drugiej strony to jednak dodatek, a biorąc pod uwagę cenę - jakby gratisowy.

Tor audio składa się z pięciu głośników: dwóch miniaturowych zespołów dwudrożnych (napędzanych wzmacniaczem 2 x 10 W) wspieranych subwooferem (głośnik 15-cm z 32-watowym wzmacniaczem).

Odsłuch

Wszystkie zastosowane pomysły na rozsprzęgnięcie różnych elementów obudowy sprawdzają się, w praktyce nic nie dzwoni i nawet przy maksymalnych poziomach, gdy obudowa głośnika drży jak osika, podstawka dokująca zachowuje się spokojnie. Potrafi również grać bardzo cicho.

Zastosowanie osobnego głośnika niskotonowego wspomaganego bas-refleksem pozwala uzyskiwać fajny, muzykalny bas, chętny do współpracy z różnymi gatunkami muzyki. Jednak jest to subwoofer bardziej z nazwy niż z możliwości - nie zdominuje reszty pasma, co zresztą tylko mu się chwali. Jako towarzysz poranka przy kawie, Edifier Luna5 jest w sam raz. Dodatkowo, z poziomu pilota, możemy osobno regulować tony wysokie i niskie - jak w typowej miniwieży

Waldemar (Pegaz) Nowak

Parametry
EDIFIER LUNA 5
Produkowany Tak
Stacja dokująca dla iPoda Nie
USB Tak
Wi-Fi
Bluetooth nie
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
EDIFIER testy
HA-P90SD
TEAC
HA-P90SD
Odtwarzacze przenośne

W ciągu ostatnich kilku lat Teac wyraźnie się zaktywizował, eksplorując zarówno tradycyjne (gramofony), jak i nowe kierunki Hi-Fi. Dużo jest urządzeń niekonwencjonalnych, wręcz eksperymentujących z akceptacją i potrzebami klientów, ale opartych na niekwestionowanym znaczeniu plików. Model HA-P90SD trafił do sprzedaży mniej więcej rok temu, lecz wciąż jest jedynym źródłem mobilnym w ofercie Teaca. "90" jest również wyraźnie najtańszym urządzeniem w tym zestawieniu, a jednak pod pewnymi względami zostawia konkurentów z tyłu.

XPD-100R
PIONEER
XPD-100R
Odtwarzacze przenośne

Pierwsze sygnały o mobilnym sprzęcie audio Pioneera docierały do nas w połowie zeszłego roku. Latem widziałem prototyp urządzenia, które w oficjalniej (polskiej) sprzedaży pojawiło się dopiero w styczniu. Mamy więc absolutną nowość, co znajduje potwierdzenie nie tylko w samych datach, ale także kilku rozwiązaniach, jakie wyróżniają XDP-100R.

HM-802u
HiFiMAN
HM-802u
Odtwarzacze przenośne

W ciągu zaledwie kilku lat firma HiFi- MAN stała się jedną z bardziej rozpoznawalnych marek audio. Sukces ten jest splotem wielu czynników, a najważniejsze z nich to innowacyjność i wytrwałość w specjalizacji, którą niemal nikt wcześniej się nie zajmował. Sławę Hi- FiMAN-owi przyniosły dwie kategorie produktów, na których wciąż się koncentruje - słuchawki planarne oraz przenośne odtwarzacze plików.

Live Sound & Installation wrzesień 2019

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2019

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista wrzesień 2019

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio wrzesień 2019

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2019

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu