TECHNICS
ST-C700 + SU-C700 + SB-C700

Technics wraca do nas po dłuższej nieobecności na rynku Hi-Fi, w czasach nie tylko nowych rozwiązań technicznych i funkcjonalnych, ale także zupełnie innego marketingu, adresowanego do klienta ulepionego już z innej gliny - niezainteresowanego parametrami.

Nasza ocena

Wykonanie

ST-C700

Charakterystyczne wymiary i wzornictwo sprawiają, że wygląda najlepiej w towarzystwie wzmacniacza SU-C700, ale pod względem funkcjonalnym to uniwersalne urządzenie źródłowe.

SU-C700

Kusi pięknymi wskaźnikami wychyłowymi, układ oparty na impulsowych końcówkach mocy, sygnały z wejść analogowych są konwertowane na cyfrowe.

SB-C700

Proporcjonalna, ciekawa i solidna bryła obudowy, wykończenie na wysoki połysk. Koncentryczny układ dwudrożny na bazie oryginalnej techniki Technicsa.

Funkcjonalność

ST-C700

Źródło sieciowe, tuner analogowy i USB-DAC w jednym obsługuje DLNA, AirPlay, ma też Bluetooth z modułem zbliżeniowym NFC. Czyta właściwie każdy rodzaj plików, PCM 32/192 oraz DSD128.

SU-C700

Prosta, a jednocześnie bardzo wygodna obsługa z praktycznym minimalizmem funkcji, zintegrowany przetwornik C/A z wejściem USB.

Laboratorium

SU-C700

Przy 4 omach mocno zawężone pasmo przenoszenia, zawsze wysoki poziom zniekształceń i szumów. Umiarkowana moc (2 x 50 W/8 ohm, 2 x 91 W/4 ohm).

SB-C700

Charakterystyka zrównoważona, z lekkim wyeksponowaniem skrajów pasma; doskonałe rozpraszanie. Czułość 85 dB, impedancja 4 ohm.

Brzmienie

ST-C700

Rozdzielcze, równe, kompetentne brzmienie, zdolne sprostać wymaganiom najlepszych systemów.

SU-C700

Zrównoważone, wolne od podbarwień, zmiękczone i trochę przymatowione.

SB-C700

Żywe, rytmiczne, detaliczne, dokładne rysowanie sceny. "Nie udają" większych kolumn, ale pokazują w pełni zalety małego monitora.

Artykuł pochodzi z Audio

Mimo to sentyment oraz wspomnienia dały mi odrobinę nadziei, że będzie jak dawniej, i producent poinformuje mnie znowu, właśnie za pomocą parametrów, wyższości Technicsa nad resztą świata. Kazał mi jednak za to zapłacić chwilą zwątpienia. Na stronie internetowej Technicsa umieszczono co prawda mnóstwo opisów i nazw różnych systemów, ale bez informacji o mocy wyjściowej wzmacniacza! Znalazłem ją jednak na końcu instrukcji obsługi, także wiele innych liczb... Poczułem przyjemny niepokój, jak 30 lat temu, otoczony przez waty, kiloherze i decybele.

Odtwarzacz ST-C700

Cena: 4000 zł

Kompozycja systemu 700 jest nietypowa. W chwili premiery rynkowej w skład tej serii wchodziły podstawkowe zespoły głośnikowe, wzmacniacz oraz odtwarzacz sieciowy; nie było odtwarzacza CD. Można wprawdzie zakładać, a nawet dowodzić, że płyty tracą na znaczeniu, ale pochopne byłoby stwierdzenie, że nikogo już nie interesują... Może była to taktyka, może wahanie - ostatecznie Technics zapowiedział wprowadzenie odtwarzacza CD SL-C700. Tymczasem testujemy jednak to, co jest dostępne. Zarówno odtwarzacz (sieciowy), jak i wzmacniacz są wyposażone w przetworniki C/A, wejścia cyfrowe (niektóre są zdublowane).

Odtwarzacz ma też wyjścia analogowe, chociaż producent rekomenduje cyfrowe połączenie obydwu komponentów. Można się w tym trochę pogubić. Aby odnaleźć myśl przewodnią i logikę, jaka kierowała projektantami, trzeba się wgryźć we wszystkie rozwiązania. Pewny jest zamiar bogatego wyposażenia każdego z urządzeń, które ponadto wyglądają razem znakomicie.

Technics ST-C700 ma kompaktową, zwartą formę. Matryca wyświetlacza nie jest duża i niektórych informacji nie udaje się (w całości) zmieścić, ale do animacji przewijania (np. tytułów utworów) zdążyliśmy się już przyzwyczaić, więc nie jest to duży problem. Aby nie zakłócać gładkości szklanego frontu, Technics zastosował sensory dotykowe zamiast tradycyjnych przycisków. Działają znakomicie (a to nie jest oczywiste w przypadku takiego rozwiązania).

Odtwarzacz Technics ST-C700

Odtwarzacz Technics ST-C700.

Pewność każdej komendy potwierdza krótki sygnał dźwiękowy. Ponadto nie ograniczają się one do obsługi typowych funkcji odtwarzania (chociaż tak są opisane) - służą także nawigacji po menu. Oczywiście jest również pilot lub aplikacja sterująca dla urządzeń dotykowych (opracowana dla sprzętu z systemem Android i Apple iOS). Frontowe gniazdo USB można wykorzystać do podłączenia iPhone`a lub innego urządzenia Apple; tą drogą podamy też pliki audio z podręcznego nośnika.

Na tylnej ściance umieszczono wyjścia analogowe, jednak do współpracy z SU-C700 producent rekomenduje wykorzystanie wyjścia cyfrowego (współosiowego). Mamy także wyjście optyczne oraz drugie wejście USB, dzięki któremu odtwarzacz może pełnić rolę USB-DAC-a. Połączenie z siecią komputerową jest realizowane poprzez przewodowy standard LAN. Technics nie ma wprawdzie Wi-Fi, ale moduł Bluetooth. Miłym dodatkiem jest gniazdo anteny analogowej i tuner FM/ DAB - działa bardzo dobrze.

Możliwości sieciowe koncentrują się na komunikacji DLNA oraz AirPlay. Pomiędzy różnymi źródłami i wejściami występują drobne różnice w obsługiwanych standardach i parametrach plików. Największe możliwości daje port USB umieszczony z tyłu, pozwalając na przesłanie nawet PCM 32/192 oraz DSD128.

Sieć LAN oraz umieszczony z przodu port USB akceptują pliki PCM (FLAC, AIFF, WAV) 24/192 oraz DSD128. Umiejętności Technicsa w tym zekresie okazują się tak duże, że wąskim gardłem staje się... rekomendowany przez samego producenta sposób połączenia odtwarzacza ze wzmacniaczem poprzez cyfrowe złącze współosiowe - w ten sposób nie można bowiem przesłać plików PCM o rozdzielczości przekraczającej 24 bity, o DSD nawet nie wspominając.

 ST-C700 nie jest tylko "zwykłym" źródłem sieciowym - ma sporo wartościowych dodatków.

ST-C700 nie jest tylko "zwykłym" źródłem sieciowym - ma sporo wartościowych dodatków.

Możemy jednak zignorować wskazówki producenta - wyjścia analogowe czekają w pogotowiu. Będąc przy plikach, warto także podkreślić aplikację, którą Technics przygotował dla komputerów (dostępne są wersje dla PC oraz Apple Mac). Można zapytać: po co komu odtwarzacz w komputerze, skoro sam Technics ST-C700 jest takim właśnie odtwarzaczem... Powodów może być kilka, mniej lub bardziej poważnych, a do tych ostatnich należy np. obsługa plików o rozdzielczości 32 bitów, z czym sam Technics - bez asysty komputera (sygnał podawany przez złącze USB-B) - sobie nie poradzi.

Poradzi sobie jednak sam przetwornik C/A, w który wyposażono odtwarzacz ST-C700. Jest nim Burr Brown PCM1795 obsługujący strumień PCM 32/192 oraz DSD. Układ ten ma też sporo ciekawych funkcji dodatkowych, jak regulacja poziomu (realizowana cyfrowo), jednak Technics jej nie uruchomił. Zanim dane popłyną do DAC-a, dekodowaniem plików zajmuje się procesor Analog Devices z rodziny Sharc - spotykany często w urządzeniach wielokanałowych.

W architekturze wewnętrznej wyraźnie zaznaczono podział na zasilacz i sekcję audio, skupioną na dużej płytce drukowanej, do której "dołożono" niezależne, małe moduły sieciowe (dla portu LAN) i analogowy tuner FM/DAB.

Rozległa płyta główna zawiera niemal wszystkie układy odtwarzacza

Rozległa płyta główna zawiera niemal wszystkie układy odtwarzacza.

Wzmacniacz SU-C700

Cena: 6000 zł

Trudno nie polubić małego Technicsa - jest niewielki, elegancki, nowoczesny, ale odwołuje się też do tradycji, i to w bardzo "apetyczny" sposób: za pomocą wskaźników wychyłowych, "zatopionych" pod szklaną płytą w dolnej części frontu; górną wyposażono w przyciski i pokrętła, właściwie dobrze znane, ale oryginalne w formie.

Wyłącznik zasilania - jak w odtwarzaczu - to mały hebelek, jest też złocone gniazdo słuchawkowe oraz umieszczony po przeciwnej stronie selektor źródeł. Dopiero gdy włączymy zasilanie, a na froncie pojawi się śnieżnobiała barwa podświetlenia wskaźników, dostrzeżemy także świetlne symbole wejść, sygnalizujące wybór aktywnego źródła.

Mamy tutaj kolejną ciekawostkę. Otóż wskazania podzielono wprawdzie dość typowo: na sekcję watów i decybeli, zaznaczając nawet, że wszystko odnosi się do obciążenia 8-omowego, jednak poziom 0 dB (oznaczający zwykle moc znamionową) odpowiada tutaj 100 W, podczas gdy (zgodnie ze specyfikacją) wzmacniacz ma tylko 45 W.

Wzmacniacz SU-C700

Wzmacniacz Technics SU-C700.

Pokrętło wzmocnienia jest duże i w oryginalny sposób osadzone w tunelu częściowo wychodzącym ponad płaszczyznę górnej ścianki. Smaczkiem jest także podziałka (pokrętło działa w analogowy sposób) naniesiona na pierścieniu, tuż przy krawędzi górnej ścianki.

Indywidualizmu dodają także dwa otwory z maskującą perforacją, w tylnej części górnej pokrywy; Technics SU-C700 jest wzmacniaczem impulsowym i nie nagrzewa się właściwie wcale, ale wentylacja na pewno mu nie zaszkodzi chociaż element ten wygląda na dekorację.

Zastanawia brak jakichkolwiek oznaczeń modelu na przedniej ściance; znajdziemy tylko napis "Stereo Integrated Amplifier", symbol Technics SU-C700 znajduje się na tabliczce z tyłu. Wysoka obudowa zapewnia sporo miejsca na tylnej ściance, liczba wejść nie jest bardzo duża, ich rodzaje świadczą o wyraźnie cyfrowych preferencjach urządzenia.

Mamy do dyspozycji zaledwie jedno analogowe wejście liniowe i jedno dla gramofonu (MM). Pozostałe to wejścia cyfrowe: aż trzy współosiowe, jedno optyczne i jedno USB, oznaczone jako PC. Nazwa może być myląca, to typowe wejście USB DAC, do którego podłączymy komputer - nie tylko PC, ale również Apple. Ponadto w tym ostatnim przypadku nie trzeba instalować żadnych dodatkowych sterowników, które są wymagane dla komputerów z systemem Windows.

Różnorodność wejść jest dość duża, ale przeważają te, które akceptują sygnały cyfrowe.

Różnorodność wejść jest dość duża, ale przeważają te, które akceptują sygnały cyfrowe.

USB przyjmuje sygnały PCM o rozdzielczości 32 bitów i częstotliwości 384 kHz, a także DSD w odmianie DSD128. Do wejść współosiowych możemy podać PCM 24/192, a w przypadku złącza optycznego maksymalną częstotliwość próbkowania ograniczono do 96 kHz.

Różnorodność wejść sprawia, że o tym wzmacniaczu wcale nie trzeba myśleć przez pryzmat pozostałych firmowych urządzeń, ponieważ integra może być częścią dowolnego systemu lub stanowić jednostkę niemal samowystarczalną - trzeba podłączyć tylko kolumny (lub słuchawki).

Podobnie jak w droższym systemie R1, Technics zastosował system LAPC, zadaniem którego jest optymalizacja końcówek mocy do konkretnych obciążeń - pożądana w przypadku układów impulsowych, z którymi mamy tutaj do czynienia. System LAPC można włączyć lub wyłączyć, jego dostrojenie opiera się na przeprowadzeniu specjalnej procedury, podczas której badane jest obciążenie (impedancja podłączonych zespołów głośnikowych).

Wnętrze wzmacniacza wygląda zupełnie inaczej niż odtwarzacza – tutaj starannie poukładano wiele mniejszych modułów.

Wnętrze wzmacniacza wygląda zupełnie inaczej niż odtwarzacza – tutaj starannie poukładano wiele mniejszych modułów.

Aby zmieścić skomplikowany układ, przygotowano szereg płytek. Chociaż ich rozmiary są zróżnicowane, to wszystko ułożono i połączono (zworami i taśmami) w ładnym porządku. Końcówki mocy znajdujące się mniej więcej w centrum obudowy zajmują niewielki moduł z małym radiatorem, układ pracuje w klasie D z modulacją szerokości impulsu PWM. Potencjometr regulujący wzmocnienie to czarny Alps pełniący tutaj rolę dekodera położenia pokrętła i wysyłający dalej sygnały sterujące. Zasilacz bazuje na rdzeniowym transformatorze.

W większości wzmacniaczy płytka z wejściami cyfrowymi jest dodatkowym modułem - tutaj jednak role się odwracają - to niewielki moduł z wejściami analogowymi (przedwzmacniacz gramofonowy jest odseparowany wraz z ekranującą puszką) odsunięto od reszty układów cyfrowych. Sygnały analogowe (po wstępnej obróbce) są konwertowane na cyfrowe w układzie Burr Brown PCM1804 (24 bit/192 kHz) i przesyłane do modułu z wejściami cyfrowymi. Producent podkreśla, że dalsza obróbka sygnału (aż po końcówki mocy) odbywa się w domenie cyfrowej.

Zespoły głośnikowe SB-C700

Cena: 6000 zł

W numerze 10/2015, w ramach testu systemu R1, przedstawiliśmy kolumny Technics SB-R1. Duże, luksusowe, kosztujące prawie 100 tys. zł. Po wielu latach rozbratu japońskiej firmy z poważnym Hi-Fi, są one zaskoczeniem dla wielu audiofilów, zwłaszcza młodszej generacji.

Technics może jednak odwołać się do swoich bogatych doświadczeń i dawnych projektów również na tym polu. Małe, średnie i duże, a nawet bardzo duże kolumny nie są w działaniach firmy czymś nowym. Są w historii firmy behemoty nawet większe od R1 - i moje pierwsze wspomnienia kierują się właśnie ku dużym konstrukcjom Technicsa. Nie ma jednak żadnego gatunku sprzętowego, jakim by się Technics w przeszłości nie zajmował (o ile w ogóle taki już istniał), nie ma więc żadnego problemu, aby odnaleźć w archiwach (czyli w google...) informacje i zdjęcia o wielu małych konstrukcjach głośnikowych, nie tylko tanich.

Zespoły głośnikowe Technics SB-C700

Zespoły głośnikowe Technics SB-C700.

O ile więc SB-R1 jest "większym bratem" SB-C700, to za ich dalekiego przodka można uznać model SB-RX50, sprzed dokładnie 30 lat... Obejrzyjcie, a wielu bardzo się zdziwi. Już wtedy Technics był za pan brat nie tylko z płaskimi membranami (stosowanymi w wielu innych konstrukcjach, będących w pewnym okresie wręcz znakiem rozpoznawczym firmy), ale i z układami koncentrycznymi. Kto sądziłby więc, że Technics wkracza dopiero teraz na rynek z rozwiązaniem naśladującym znacznie wcześniejsze patenty konkurencji, popełniłby wielki błąd... Dla wielu sensacją będzie fakt, że "koncentryk" Technicsa jest... starszy od słynnego Uni-Q KEF-a, który pojawił się dwa lata później - w roku 1988.

Poza tym realizacje układu koncentrycznego wyraźnie się różnią; u KEF-a cewki znajdują się w jednej płaszczyźnie, a charakterystyki kierunkowe wysokotonowego są modyfikowane na skutek przejścia przez stożek membrany nisko-średniotonowej (przez co zbliżają się do jej charakterystyk), natomiast w układzie Technicsa cewka wysokotonowego znajduje się bliżej - w płaszczyźnie samej membrany nisko-średniotonowej, a dokładniej: jej zewnętrznej części, bowiem cewka nisko-średniotonowego znajduje się znacznie głębiej, prowadząc niewidoczną z zewnątrz, stożkową cześć membrany. W takiej aranżacji głośnik wysokotonowy pracuje mniej więcej jak na normalnej, płaskiej ściance, jego charakterystyki kierunkowe nie są zawężane, fale biegnące "na boki" mogą jednak napotkać drobne przeszkody (fałdy zawieszeń membrany nisko-średniotonowej).

Tunel bas-reflex ma kształt "paraboliczny, jest wyprofilowany nie tylko na samych końcach, ale na całej długości.

Tunel bas-reflex ma kształt "paraboliczny, jest wyprofilowany nie tylko na samych końcach, ale na całej długości.

Układ koncentryczny z Technicsa SB-C700 wygląda bardzo podobnie jak zastosowany w SB-R1 (ale tamże tylko w roli sekcji nisko-średniotonowej). Jedyną widoczną z zewnątrz różnicą jest brak siateczki chroniącej przed aluminiową kopułką wysokotonową, która jednak w SB-R1 wydawała się "nadmiarowa" (przed kopułką znajduje się też trójramienny dyfuzor, a cały front obudowy może zostać zasłonięty typową maskownicą). Widoczna z zewnątrz płaska część membrany została wykonana z dwóch warstw plecionki z włókna węglowego, połączonych aluminiowym "plastrem miodu".

Cała konstrukcja prezentuje się nowocześnie i ciekawie; wystarczyło "wygiąć" boczne ścianki, potem ściąć przednie krawędzie, wysunąć obrys głośnika nieco poza lico frontu, aby uzyskać oryginalny efekt końcowy. Całość polakierowano na wysoki połysk, dostępne są wersje czarna i biała. Boczne ścianki nie są jednak wcale wygięte (stąd wcześniej cudzysłów), ale "tylko" wyprofilowane na zewnątrz - od wewnątrz są płaskie. W połowie wysokości ścianki boczne są więc grubsze (42 mm) i lepiej absorbują wibracje.

Laboratorium
Technics ST-C700:
Technics ST-C700:
Laboratorium Technics ST-C700

Laboratorium ST-C700

Deklarowana przez producenta moc wzmacniacza wynosi 45 W przy 8 Ω oraz 70 W przy 4 Ω . Jak na konstrukcję opartą na układach impulsowych, nie są to wartości imponujące, ale patrząc na sprawę praktycznie, powinny wystarczyć; w dodatku pomiary ujawniły nieco wyższy potencjał, a mianowicie 50 W przy 8 Ω i dokładnie dwa razy więcej - 100 W przy 4 Ω . Jednoczesne wysterowanie obydwu kana - łów daje 2 x 50 W przy 8 Ω i 2 x 91 W przy 4 Ω.

Czułość jest idealnie zgodna ze standardem – 0,2 V. Poziom szumów jest w pomiarze bardzo wysoki (S/N = 60 dB) i chociaż konstrukcję impulsową wypada ocenić pod tym względem ulgowo (jest to szum wysokoczęstotliwościowy, powyżej granicy pasma akustycznego), to trudno taki wynik chwalić; wraz z umiarkowaną mocą, dynamika dociera tylko do 76 dB.

Pasmo przenoszenia (rys.1) nie zdradza wzbudzenia częstego przy konstrukcjach impulsowych, ale wykazuje inne "dolegliwości": o ile przy 8 Ω wszystko wygląda dobrze (-0,6 dB przy 10 Hz, -3 dB dopiero przy ok. 70 kHz), to obciążenie 4-omowe powoduje wyraźny spadek już powyżej 10 kHz, -3 dB pojawia się już przy 31 kHz. Dość dziwna jest optymalizacja układu do pracy z obciążeniem 8-omowym, gdy systemowe głośniki SB-C700 są 4-omowe.

Pomiar zniekształceń w funkcji mocy wyjściowej (rys. 3) pokazu -je, że o ile charakterystyka dla obciążenia 8-omowego prezentuje się typowo (dla wzmacniacza tranzystorowego), to dla 4-omowego zniekształcenia zaczynają rosnąć wcześniej, ale ostatecznie próg 1% THD+N leży przy mocy dwa razy wyższej.

Wszystkie przedstawione pomiary zostały wykonane przy odłączonym układzie LAPC; jego uruchamianie nie spowodowało istotnych, godnych pokazania i omówienia zmian (w odróżnieniu od wyraźnych efektów jego działania w testowanym już systemie R1).

Może Cię zainteresować
TECHNICS testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu