ROTEL RT-09

ROTEL
RT-09

Odtwarzacze plików audio

Ze względu na swą pierwotną rolę Rotel RT-09 to tuner multimedialny – internetowy, FM i DAB. Ponieważ urządzenie odtwarza większość stosowanych w audio plików, jak: MP3, WMA (tylko stratne), Org Vorbis, AIFF, WAV, AAC i AAC+ (niestety FLAC już nie), można też mówić o nim jako o odtwarzaczu plików. No i mamy jeszcze wejścia cyfrowe, dlatego Rotel RT-09 może pracować jako przetwornik C/A. A jeśli weźmiemy pod uwagę zaangażowanie w budowę oraz dźwięk, to się okaże, że to kluczowy atut tego urządzenia.

Interfejs

O ile Marantz przypomina odtwarzacz CD, to Rotel RT-09 raczej klasyczny tuner. Dostajemy też do dyspozycji wejście USB oraz przyciski „stop” i „start”. Do Rotela możemy podłączyć urządzenia z serii iPod, których zawartość zostanie zdekodowana i zamieniona na sygnał analogowy wewnątrz urządzenia. Możemy też połączyć się z serwerem UPnP, a potem odtworzyć z niego zgromadzone pliki.

Rotel RT-09 komunikuje się też z serwisami streamingowymi, takimi jak SiriusXM, Pandora, AUPEO, Live365, a specjalnie do obsługi tego typu urządzeń uruchomił (nie sam, o czym zaraz) stronę internetową www. rotelradio.com. Pomogła mu w tym firma Reciva, która dostarczyła "serce" do testowanego przeze mnie urządzenia..

Na środku przedniej ścianki Rotela RT-09 umieszczono duży, czterolinijkowy wyświetlacz dot-matrix w jasnoniebieskim kolorze, a po jego lewej stronie przyciski bezpośredniego dostępu - jednak nie do utworów, a do presetów radia. Jest tam jeszcze wyłącznik sieciowy oraz gniazdo USB typu A (płaskie), do którego możemy podłączyć iPoda lub pendrajw.

Po prawej stronie znajdziemy przyciski spotykane w odtwarzaczach CD i odtwarzaczach plików, a także gałkę zintegrowaną z przyciskiem, za pomocą której nawigujemy po menu i akceptujemy wybory. Przyciski są także pod wyświetlaczem – służą do wyboru aktywnego źródła (konkretnego radia, USB, sieci ethernetowej).

Łącza

Z tyłu pojawiają się dwa gniazda antenowe - wpinane dla radia FM i zakręcane dla radia DAB. Dalej widać gniazdo USB typu A. Zwykle służy ono dla transferu danych z dysku zewnętrznego, jednak tutaj jest przeznaczone do czegoś innego – do wpięcia zewnętrznego adaptera Wi-Fi. Specjalny transmiter/ odbiornik ("dongle") znajduje się na wyposażeniu.

Rotel RT-09 łączy się z siecią domową nie tylko bezprzewodowo - znajdziemy również specjalną przejściówkę z USB na Ethernet, co oznacza, że możemy podłączyć urządzenie do sieci LAN. Widać też gniazdo Ethernet dla kabla CAT-5, służące jednak tylko technikom do podłączenia komputera, a nie do kablowego połączenia z siecią.

Gniazda związane bezpośrednio z dźwiękiem to stereofoniczne wyjście analogowe oraz dwa wejścia cyfrowe - elektryczne RCA i optyczne TOSLINK. Obok są jeszcze gniazda służące do sterowania urządzeniem z zewnątrz za pomocą kabla oraz gniazdo sieciowe IEC.

Pnącza

W środku najważniejsza w Rotelu RT-09 jest sekcja DAC. Zwykle odtwarzacze plików sekcją cyfrową stoją, kodekami itp., a sam przetwornik składany jest na "ołtarzu oszczędności". W Rotelu RT-09 na odwrót - nie ma w nim nawet wyjść cyfrowych (są tylko wejścia cyfrowe) - bo i po co, skoro wewnątrz jest tak dobry przetwornik C/A.

Za wejściem cyfrowym znajduje się transformator dopasowujący, eliminujący niedopasowanie impedancyjne łącza S/PDIF i wtyków RCA, które z zasady nie spełniają wymogu impedancji - to nie są wtyki (czy gniazda) 75 omów. Z transformatora sygnał biegnie do odbiornika cyfrowego, układu AKM AK4114 obsługującego sygnały od 16 do 24 bitów i od 32 kHz, poprzez 44,1 kHz, 48 kHz, 88,2 kHz, 96 kHz, 176,4kHz aż do 192 kHz.

Z odbiornika trafiamy do przetwornika Wolfson Microelectronics WM8740. To znowu układ 24-bitowy, 192 kHz, o wysokiej dynamice 117 dB i niskich zniekształceniach. Mimo tego potencjału urządzenie nie akceptuje plików o częstotliwościach wyższych niż 48 kHz ani plików 24-bitowych. Szkoda, wielka szkoda.

Jest to o tyle frapujące, że odpowiedzialny za to moduł, przygotowany przez firmę Reciva, oparty na mikroprocesorze Samsunga, jest identyczny jak ten w odtwarzaczu Cambridge Audio NP30. Urządzenia różnią się jednak oprogramowaniem - tutaj jest ono ukierunkowane na radio internetowe. Co więcej - ten sam układ dekoduje radio FM i DAB, czego w CA nie mieliśmy.

Zasilacz jest klasyczny, liniowy, z dużym transformatorem; wychodzą z niego trzy uzwojenia wtórne, a na płytce głównej mamy cztery mostki prostownicze oraz wiele układów stabilizujących i sporo kondensatorów tłumiących tętnienia sieci. Widać wyraźnie, że osobno zasilany jest DAC, odtwarzacz/tuner, sterowanie i najprawdopodobniej sekcja analogowa przetwornika. Solidna robota.

Brzmienie

Już po kilku utworach z paru stacji radiowych, zarówno z FM, jak i z internetu (DAB-u w Polsce nie ma), wiadomo, że Rotel RT-09 gra z każdym z tych mediów w zbliżony sposób, choć nieźle słychać zmianę prędkości przepływu, tak istotną w przypadku radia internetowego. Jej zmniejszenie zawsze odbija się przede wszystkim na dynamice i rozdzielczości oraz na pogorszeniu wysokich tonów. Niezależnie od tego, z Rotela, nawet z materiałem mp3, muzyka płynie żywo.

Wpływa na to wzmocnienie skrajów pasma; mamy więc mocny i dynamiczny średni bas oraz wyraźne wysokie tony. Wiadomo, że to lekkie "konturowanie", ale w przypadku tego typu źródła sygnału - całkiem pożyteczne. Z muzyką graną z pendrajwa (PCM 16/44,1) wszystko wydaje się dokładniejsze, nawet bardziej zwarte. Dźwięk nie jest jednoznacznie jasny ani też ciepły. Czasami poszczególne jego elementy wypadają tak, że zdają się potwierdzać którąś z tych skłonności, jednak wszystkie razem dają swego rodzaju dobrze zrównoważoną mieszankę.

Kiedy uderzają blachy, to niezależnie - czy są generowane elektronicznie, czy są naturalne - mają wyraźny obrys, niezłe wypełnienie i nie są cienkie. Mają jednak pewną cechę, którą kojarzymy zwykle z ciepłem - są słodkie. Atak jest delikatnie zaokrąglony; to nie jest ultraszybkie uderzenie, cięcie; nie jest też aż tak rozdzielcze, jak z innymi przetwornikami DAC za te pieniądze (o czym zaraz). Bas gra zdecydowanie, z imponującą rytmicznością; dzięki temu całe brzmienie nabiera wigoru i polotu.

Rotel RT-09 to urządzenie składające się - tak to można już teraz podsumować - z dwóch urządzeń: odtwarzacza/ radia oraz DAC-a. Dużą część odsłuchów przeprowadziłem z zewnętrznym odtwarzaczem plików oraz z laptopem, z którego sygnał wysyłałem za pomocą konwertera USB-S/PDIF. Tak, jak przypuszczałem, urządzenie rozpoznaje na wejściach cyfrowych - koaksjalnym i optycznym - sygnał aż do 192 kHz.

Dźwięk, jaki wówczas otrzymujemy, jest jednak zasadniczo inny od tego z odtwarzacza plików i radia. Jest mniej rytmiczny, bas nie jest już tak mocny, ale zarazem wszystko wydaje się bardziej naturalne, słynniejsze. Dotyczy to zarówno plików 16/44,1, jak i wysokiej rozdzielczości. Bierze się to głównie ze znacznie lepiej odtwarzanej przestrzeni, szczególnie z 24-bitowymi plikami.

Wreszcie słychać studio, pogłos. Wydaje się też, że pasmo jest lepiej wyrównane. Trochę brakuje impetu niskich rejestrów, dostajemy w zamian intensywną scenę dźwiękową i lepiej artykułowaną średnicę. Całość jest też bardziej rozdzielcza.

W Rotelu RT-09 wyraźnie postawiono na dwie funkcje - odtwarzacza plików/radia internetowego/ FM oraz DAC-a. Myślę, że - wbrew jego nazwie - Rotel RT-09 to przede wszystkim bardzo fajny przetwornik cyfrowo-analogowy, a dopiero potem odtwarzacz/radio. Ponieważ nie mamy możliwości grania plików FLAC, a pozostałe tylko w formacie 16 bitów i 44,1 kHz, właściwy odtwarzacz jest w swojej funkcjonalności ograniczony.

Wojciech Pacuła

Parametry

ROTEL RT-09

  • Produkowany Tak
  • Wewnętrzny napęd Tak

Podstawowe dane

  • 3 440 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Wzornictwo Rotela z wystarczającą liczbą przycisków. Wewnątrz bardzo dobra sekcja DAC-a.
  • Laboratorium: Sposób obsługi trochę zaskakujący, odtwarzacz ograniczony, tuner bardzo dobry.
  • Brzmienie: Dynamika i mocne skraje pasma. Spokojniejsze, ale lepiej wyrównane w roli przetwornika C/A dla różnych źródeł cyfrowych.
PLATO Class A

PLATO
Class A

Cena: 25 000 zł

MARANTZ NA6005

MARANTZ
NA6005

Cena: 2 500 zł

DENON DNP-730AE

DENON
DNP-730AE

Cena: 2 000 zł

NAIM Unitiqute 2

NAIM
Unitiqute 2

Cena: 6 090 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Test porównawczy wzmacniaczy stereofonicznych w zakresie 2200-2800 zł pokazuje, jak bardzo się zmieniły, jak wiele dodatkowych funkcji można dzisiaj znaleźć w nawet niedrogich modelach.   Kilka kolejnych testów, już indywidualnych, wprowadza nie tylko nowe produkty, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

POLK AUDIO
Signa S1

POLK AUDIO Signa S1

Soundbary stały się jedną z najważniejszych kategorii sprzętu A/V. Zdobyły w kinie domowym większą popularność niż wielo...

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio