product

GOLDENOTE
Phono 2

Maurizio Aterini zaczynał od marki Bluenote, ale po konflikcie prawnym ze znaną wytwórnią płytową musiał zmienić jej nazwę. Przy okazji rozdzielił ofertę na dwie linie - pod marką Blacknote oferuje teraz urządzenia cyfrowe, takie jak odtwarzacze SACD, przetworniki C/A oraz wzmacniacze, a w ramach Goldenote produkty "analogowe" - gramofony, ramiona, wkładki i przedwzmacniacze gramofonowe.

Nasza ocena
Wykonanie
Znakomity zasilacz, który można zdublować opcjonalnym PSU. Dość prosty układ wzmacniający na scalakach.
Funkcjonalność
Ograniczona - bez regulacji obciążenia wkładki, ale tę można ustalić z producentem.
Brzmienie
Pełne i gładkie, potrafi dodać ciepła i zachować czystość.
Możesz pobrać ten artykuł w formacie
Artykuł pochodzi z Audio

Z zewnątrz Goldenote Phono 2 wygląda jak wyrośnięty na drożdżach Questar firmy Heed Audio - głębokość jest podobna, ale wysokość i szerokość - o połowę większe. Także tutaj front wykonano z czarnego akrylu - naklejono na nim logo firmy oraz nazwę modelu. Goldenote Phono 2 jest przedwzmacniaczem MM/MC, ale korekcję wybieramy małymi zworami wewnątrz. Fabrycznie urządzenie przygotowane jest do obciążenia 470 omów.

Z tyłu widać dwie pary szeroko rozstawionych gniazd RCA (wejście i wyjście), a pomiędzy nimi zacisk uziemienia. Nieco z boku znajduje się mechaniczny wyłącznik sieciowy, wykręcany bezpiecznik i gniazdo sieciowe IEC. Pomiędzy sekcją sygnałową i zasilającą widać jeszcze jedno gniazdo - zakręcany DIN z czterema pinami, służący do podłączenia opcjonalnego, zewnętrznego zasilacza PSU.

Przeważającą część wnętrza Goldenote Phono 2 zajmuje zasilacz. Patent Inductive-Phono polega na zastosowaniu klasycznego zasilacza typu Pi z dławikiem pomiędzy dwoma pojemnościami. Tak naprawdę dławiki są dwa i tworzą osobne zasilacze dla lewego i prawego kanału, korzystające ze wspólnego, przykręconego do przedniej ścianki transformatora toroidalnego Talema.

Pozostała część zasilacza, tj. scalone stabilizatory napięcia, znalazły się na płytce z układem wzmacniającym. Ten oparto na czterech układach scalonych (po dwa na kanał) OP37G Analog Devices.

Odsłuch

Włoski przedwzmacniacz Goldenote Phono 2 wymaga chwili uwagi przy instalacji. Chodzi o odpowiednie ułożenie kabli zasilających oraz interkonektów, aby usunąć lub przynajmniej zminimalizować przydźwięk. Myślę, że nie do końca sprawdza się ich bardzo bliskie położenie na tylnej ściance. Dla wielu użytkowników może to być frustrujące.

Kiedy już się to uda, otrzymamy dźwięk, który może zadowolić zarówno zwolenników "analogu" - z jego domniemaną miękkością i ociepleniem, jak i "cyfry" - z jej przecenianą czystością. Nasycony "dolny środek" gwarantuje pełne brzmienie głosów, mimo to nie są one (zbyt) bliskie, zachowują klarowność i artykulację.

Parametry
GOLDENOTE Phono 2
Produkowany Tak
Typ MM/MC
Zmiana wzmocnienia [W] nie
Zmiana imp. wejściowej nie
Zmiana poj. wejściowe nie
Filtr subsoniczny nie
Zdalne sterowanie nie
Zewnętrzny zasilacz opcja
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
GOLDENOTE testy
REGA Fono MC
Fono MC

Gdyby ktoś niezorientowany w annałach dziejów Hi-Fi spojrzał na całą ofertę Regi, mógłby odnieść wrażenie, że to typowy, wszechstronny producent "elektroniki", który oprócz wzmacniaczy, kolumn czy źródeł cyfrowych, jakby od niechcenia zajmuje się również gramofonami. Jednak znając historię firmy, trudno uwolnić się od świadomości, że analog był, jest i chyba będzie najważniejszy. A dopóki są gramofony, muszą też być przedwzmacniacze gramofonowe.

MUSICAL FIDELITY LX2-LPS
LX2-LPS

Musical Fidelity odświeżył, a nawet rozwinął w ciągu zaledwie kilku miesięcy całą linię przedwzmacniaczy gramofonowych. Najnowsze propozycje to referencyjny Nu-Vista oraz M6 Vinyl (należący do serii M6). Z kolei najtańszym modelem stał się wprowadzony wczesną wiosną LX2-LPS. Ze starszych konstrukcji został jeszcze przedstawiciel serii MX (która zapewne niebawem też się doczeka wymiany), a gdzieniegdzie można jeszcze trafić na niskobudżetowy V90-LPS, oficjalnie już z oferty wycofywany.

PRO-JECT Phono-Box DS2
Phono-Box DS2

Oferta Pro-Jecta to nieprzebrane bogactwo urządzeń i dodatków związanych z płytą winylową. Oprócz samych gramofonów, których są dziesiątki, znajdziemy zarówno wszystkie niezbędne, jak i zbędne akcesoria. Wagi, szczoteczki, płyny... Oczywiście są też przedwzmacniacze gramofonowe – te na pewno są potrzebne - w liczbie kilkunastu modeli! Za najtańszy zapłacimy niespełna 300 zł, cena najdroższego nie przekracza 4000 zł, więc można przyjąć, że wybrany do tego testu Phono Box DS2 plasuje się w połowie hierarchii, a jednocześnie jest najdroższym urządzeniem w tej konfrontacji.

Live Sound & Installation wrzesień 2019

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2019

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista październik 2019

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio październik 2019

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2019

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu