B.M.C.
Phono MCCI

B.M.C. - to młoda niemiecka firma. Powstała 30 stycznia 2009 roku, a zadebiutowała niecałe pół roku później podczas wystawy High End 2010. Od razu została też zauważona, nie wzięła się bowiem znikąd.

Nasza ocena

Wykonanie
Efektowna i mocna obudowa, w rozbudowanym układzie wiele innowacji.
Funkcjonalność
Nie ma prawie żadnych regulacji (tylko gain wewnątrz urządzenia), układ działa "inteligentnie".
Brzmienie
Ciepłe, miękkie, lampowe. Duże źródła pozorne, zakłócenia przytłumione.
Artykuł pochodzi z Audio

Choć nie widać tego na pierwszy rzut oka, wszystkie urządzenia BMC, w tym B.M.C. Phono MCCI, dzielą to samo DNA - moduły CCTech, duże czerwone kości, widoczne zwykle na zdjęciach CEC-a. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o moduł Current Injection Technolgy (CI).

Producent o tym rozwiązaniu pisze tak: "Current Injection Technolgy pozwala na skrócenie ściezki sygnału, poprawiając tym samym dźwięk i wyniki pomiarów." I dalej: "Current Injection zastępuje klasyczny wzmacniacz napięciowy, w jego miejsce wstawiając wzmacniacz bez sprzężenia zwrotnego."

W przypadku przedwzmacniacza gramofonowego oznacza to, że nie trzeba się martwić o dostosowanie obciążenia wkładki  układ ma się obejść bez tego, pracując zawsze z optymalnymi parametrami, niezależnie od zastosowanej wkładki. Urządzenie zostało wykonane z perfekcyjnie dopasowanych, bardzo grubych, aluminiowych płyt.

B.M.C Phono MCCI - przyłącza

Z przodu mamy bardzo dużą gałkę, która jest tu wyłącznikiem sieciowym. Po jej bokach widać lustrzane powierzchnie - to jedyny element, który mi się nie podoba. Na przedniej ściance jest jeszcze przycisk pozwalający przygasić napisy i drugi, włączający "mute". Obudowę tej klasy, za te pieniądze, potrafią zrobić tylko w... Chinach.

Tył B.M.C Phono MCCI jest dość zaskakujący. Mamy tam wyjścia zbalansowane XLR i niezbalansowane RCA, ale wejście jest tylko zbalansowane XLR.

Projektanci BMC twierdzą, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać budowę wkładki gramofonowej, wysyłającej prawdziwie zbalansowany sygnał (z masą ramienia jako punktem referencyjnym) i taki sygnał wzmacniać.

Firma Van den Hul przygotowuje odpowiednie kable połączeniowe (2 x XLR-DIN) i takich używałem. Można jednak wykorzystać też, załączone w komplecie, przejściówki RCA-XLR.

Odsłuch

To bezwstydnie ciepły dźwięk. W jego brzmieniu najważniejsza jest średnica. Głosy wokalistów i wokalistek, zarówno Sinatry z 1945 roku, jak i Kate Bush z 2011 roku, brzmiały niebywale zmysłowo. Były z przodu, a wszystko dookoła je dopełniało.

Kiedy puścimy coś z dużą zawartością wysokich tonów, chociażby "Epitafium" z płyty "Katharsis" Czesława Niemena, góra wydaje się nietknięta, bo blacha uderza, jest długi pogłos itp.

Wyraźną przewagę ma jednak zakres poniżej 1 kHz, odpowiadający za ciepło i za wolumen. Nie ma więc jazgotu,  krzykliwości czy trzasków. Nawet zjechana do granic możliwości, kupiona w roku wydania, płyta "Papa Dance" zagrała odlotowo!

Bas jest miękki i duży. Jego definicja nie jest najlepsza i trzeba uważać ze zbyt powolnymi kolumnami.

To jednak pre, o jaki modli się wielu miłośników analogu. Z brzmieniem ostentacyjnie kształtowanym "na słuch", a nie normy hi-fi. To bardzo fizjologiczne, wcale nie neutralne brzmienie.

Wojciech Pacuła

Specyfikacja techniczna

B.M.C. Phono MCCI
Typ MM/MC
Zmiana wzmocnienia [W] auto
Zmiana imp. wejściowej auto
Zmiana poj. wejściowe auto
Filtr subsoniczny nie
Zdalne sterowanie nie
Zewnętrzny zasilacz nie
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Może Cię zainteresować
B.M.C. testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta lipiec 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu