HEED AUDIO
Questar

Model Questar można zamówić w dwóch wersjach - dla wkładek MM albo MC; nie ma wersji uniwersalnej. Obydwie mają identyczną obudowę - długą, z maleńką ścianką przednią z płytki czarnego akrylu. Nie ma na niej nic poza dwoma napisami oraz diodą LED sygnalizującą włączone zasilanie. Z tyłu też jest niewiele - para wejść i wyjść (umieszczonych trochę zbyt blisko siebie), zacisk uziemienia oraz gniazdo dla zewnętrznego zasilacza.

Nasza ocena

Wykonanie
Solidna obudowa, przyjemny, czysty układ elektroniczny. Zewnętrzny zasilacz.
Funkcjonalność
Tylko dla jedenego, wybranego typu wkładek. Możliwość wymiany zasilacza na lepszy.
Brzmienie
Bez dynamicznego basu i detalicznej góry, ale ładnie poukładane
Artykuł pochodzi z Audio

Obudowę Heed Audio Questar wykonano z grubych, stalowych blach - materiały firmowe mówią o konieczności ekranowania układu przed promieniowaniem RFI/EMI. Stalowy jest także front, do którego została przykręcona akrylowa płytka. Cały układ zmontowano na niewielkiej płytce drukowanej, zajmującej połowę długości obudowy.

We wzmacnianiu biorą udział tylko tranzystory. Wejście przedwzmacniacza, w wersji MM, dostarczonej do testu, jest optymalizowane dla wkładek o napięciu wyjściowym 0,3-0,6 mV i obciążeniu 100 omów.

Zasilanie jest dostarczane z zewnątrz - 30 V DC niezależnie dla obydwu kanałów. Zasilacz S-PSU można ewentualnie zamienić na lepszy - Q-PSU - w takiej samej obudowie jak Questar. Ale to wydatek porównywalny z ceną samego pre...

Odsłuch

Jeśli powiedziałbym, że małe węgierskie pudełeczko zaskakuje, że przy pierwszych dźwiękach wypadnie nam z ręki filiżanka, że otrzemy ukradkiem łzę, że padniemy na kanapę zemdleni - skłamałbym.

Dźwięk Heed Audio Questar jest nieco zdystansowany, budowany za linią kolumn, chociaż skupiony głównie na środku pasma. Głosy są ładne, niezależnie od tego, czy pochodzą ze starych nagrań (różne "transfery"), czy z nowych.

Z elektroniką, jak z maksi singla "Wrong" Depeche Mode (33 rpm) czy z reedycji "Electric Cafe" Kraftwerku (180 g) też nie będzie źle - to nie jest przedwzmacniacz "wykluczający". Jednak brak niskiego zejścia i wycofanie góry będą wówczas bardziej odczuwalne.

Z mniejszymi składami czarne pudełeczko zagra swobodniejszym, a przede wszystkim bardziej wciągającym dźwiękiem. Przestrzeń nie będzie zbyt duża, przynajmniej jak na winyl, ale ładnie poukładana. Oszczędny w środkach wyrazu, powściągliwy w emocjach, przyzwoity.

Wojciech Pacuła

Specyfikacja techniczna

HEED AUDIO Questar
Typ MC
Zmiana wzmocnienia [W] nie
Zmiana imp. wejściowej nie
Zmiana poj. wejściowe nie
Filtr subsoniczny nie
Zdalne sterowanie nie
Zewnętrzny zasilacz tak
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
HEED AUDIO testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu