ULTRASONE PRO 2900

ULTRASONE
PRO 2900

Słuchawki

Ultrasone, jako jeden z nielicznych producentów słuchawek, nie wszedł jeszcze w świat "iZabawek", ale brak pilota sterującego i mikrofonu nie przekreśla możliwości podłączenia do przenośnego grajka. W ofercie Ultrasone panuje może nieco staromodny, lecz wciąż skuteczny podział na słuchawki DJ, Hi-Fi, Pro oraz wyjątkowo starannie selekcjonowane (także pod względem ceny) modele Signature i topowe Ultrasone Edition. Chociaż zdecydowana większość jest konstrukcjami zamkniętymi, to kilka jest otwartych - takie są właśnie flagowe Edition 10 oraz testowane Pro 2900.

Prezentowane słuchawki narodziły się z innego, długo już oferowanego modelu Pro 900, który zdążył zaskarbić sobie sporą sympatię użytkowników. Ultrasone Pro 2900 nie są jednak jego kosmetyczną modyfikacją, a czymś zupełnie nowym (Pro 900 są zamknięte). Przed rozpoczęciem testu zastanawiałem się, który z modeli wypożyczyć (są w podobnej cenie), ostatecznie ustaliłem z dystrybutorem, że "rzucę" uchem na obydwa... i już wiadomo, które wybrałem. A dlaczego? - można przeczytać niżej.

Ultrasone Pro 2900 - wykonanie i ergonomia

Spakowane w sztywny karton prężą się składanymi przegubami, przekonując, że równie dobrze dopasują się do kształtów głowy. Ultrasone Pro 2900 dobrze leżą i nie uciskają zbyt mocno, trzymając się jednocześnie w ustalonym miejscu. Większość elementów jest wykonana z grubego, dobrej jakości tworzywa, oprócz srebrnych, tylnych płytek muszli nie ma tu nic ozdobnego - Ultrasone podchodzi do estetyki raczej ostrożnie i konserwatywnie. Klasyczny jest także pałąk z wsuwanymi, służącymi do regulacji mechanizmami oraz dwoma przegubami.

Regulacje pracują sztywno, choć nie topornie, wraz z szerokim pałąkiem wyglądają muskularnie. W tym samym stylu są też okrągłe nauszniki. Tylną wentylację zapewnia szereg ułożonych promieniście nacięć. Komfort zapewnia miękka wkładka w centralnej części pałąka oraz mięciusieńkie, welurowe poduszeczki. Materiał jest wyjątkowo milusi i bardzo delikatny.

Czy nie nazbyt i czy nie zetrze się za szybko? Nawet jeżeli tak, to w pudełku znajdziemy drugi komplet. Jest też podróżne etui z rączką. Przewód sygnałowy należy wkręcić w gniazdo umieszczone w jednej z muszli; w zestawie są dwa kable - do sprzętu przenośnego i domowego. Ten pierwszy jest krótki (1,5 m) i elastyczny, zakończony wtykiem 3,5 mm, drugi ma końcówkę 6,3 mm i środkową sekcję w formie rozciągliwej "sprężyny", maksymalna użyteczna długość wynosi 3 m. W ten sposób nie będą już potrzebne jakiekolwiek przejściówki. Impedancja wynosi 40 omów, jest więc przyjazna także dla sprzętu przenośnego.

Odsłuch

Miałem możliwość przyjrzenia się i porównania dwóch bliźniaczych konstrukcji - zamkniętych Pro 900 i otwartych Ultrasone Pro 2900. Oczywiście na tej podstawie nie można jeszcze ogłaszać przewagi jednej techniki nad drugą. Chociaż charakter brzmienia w obydwu modelach jest dość zbliżony, to ja stawiam na wersję otwartą. Gra w mojej ocenie czyściej, z większą dynamiką i polotem. Wersja zamknięta brzmi poważniej, co lepiej pasowało do niektórych nagrań, ale często ograniczało "entuzjazm".

Z kolei Ultrasone Pro 2900 wcale nie są ułomne w zakresie niskotonowym, bas ma siłę i wyrabia się również w tych utworach, które są wymagające pod względem potęgi. Jest przy tym dynamiczny i dość dokładny, lecz bez cyzelowania i wpadania w utwardzoną konturowość.

Muzyka nie jest też nigdy oddana na pastwę brutalnych dźwięków, które Ultrasone Pro 2900 lekko zaokrągla i zmiękcza. Dźwięk jest skoczny i zrywny, Ultrasone potrafią pogodzić znakomitą spójność i detaliczność, a także przedstawić panoramę stereofoniczną oraz obszerną przestrzeń. Dla słuchawek to zadanie wyjątkowo trudne czy wręcz nieosiągalne, stąd sukcesy, jakie mają 2900 Pro na tym polu, są godne odnotowania.

Parametry

ULTRASONE PRO 2900

  • Produkowany Tak
  • Typ Otwarte
  • Poduszka Nauszne
  • Masa 295
  • Impedancja (Ω)* 40
  • Ergonomia Nie najlżejsze, ale dobrze przylegające. W komplecie dwa odłączane kable, dla grajków przenośnych i sprzętu stacjonarnego, zapasowe, welurowe nauszniki i eleganckie etui.
  • * W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona

Podstawowe dane

  • 1 500 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Tradycyjne Ultrasone bazujące na wysokiej jakości materiałach.
  • Brzmienie: Wyrównane, otwarte, żywe, przestrzenne.
NAD Viso HP70

NAD
Viso HP70

Cena: 1 730 zł

KEF Space One Wireless

KEF
Space One Wireless

Cena: 1 730 zł

B&O PLAY H8i

B&O PLAY
H8i

Cena: 1 730 zł

SENNHEISER HD4.40BT

SENNHEISER
HD4.40BT

Cena: 440 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

SENNHEISER
HD820

SENNHEISER HD820

Minęła już niemal dekada od premiery modelu HD800, który był rozwinięciem słynnych HD600 (wciąż pozostających w ofercie!...