Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
 

CREATIVE WP-450

CREATIVE WP-450

Słuchawek Creative WP-450 używałem zarówno do komputera, jak i do smartfona -  tym drugim przypadku są niezastąpione (mam tu na myśli bardziej koncepcję urządzenia wyposażonego w Bluetooth niż konkretny model), ale samochodu z tymi słuchawkami na głowie, w charakterze zestawu bezprzewodowego, raczej nie odważyłbym się prowadzić – za bardzo izolują od otoczenia.

W kartonie, poza samymi słuchawkami i instrukcją, był miękki woreczek i kabel USB do ładowania wbudowanego akumulatora. To wszystko. Mimo to Creative WP-450 są słuchawkami wszechstronnymi, pracują w środowisku Apple (iPod/iPhone/ iPad), Androida (testowane np. z Samsungiem Galaxy S2), Creative (ZEN M300), z laptopami i komputerami stacjonarnymi Mac i PC.

Za jakość streamingowanej muzyki odpowiada opisywany obok kodek apt-X, który potrafi więcej niż są w stanie przenieść przetworniki. W połączeniu ze smartfonem sprawdzają się znakomicie - przychodzące połączenia telefoniczne wyciszają płynnie muzykę i pauzują jej odtwarzanie.

Gdy decydujemy się na odebranie połączenia, wystarczy delikatnie nacisnąć dolną część obudowy - tak samo się rozłączamy. Nasz głos zbiera wbudowany, niemal niewidoczny mikrofon. Obsługę plików skupiono na górnej i bocznej części obudowy (play, pauza, kolejny/ poprzedni utwór), jest też oczywiście regulacja głośności.

Wystarczy kilka sekund, żeby słuchawki wyjąć jedną ręką z kieszeni, rozłożyć, założyć na głowę i odebrać połączenie. Ładowanie odbywa się przez micro-USB, pasuje tutaj większość współczesnych ładowarek telefonicznych. Jeżeli posiadamy starszy komputer, łatwo można go "odświeżyć" dokupując opcjonalny nadajnik BT-W1 pod USB.

Creative WP-450 to najwyższy model w ofercie Creative i musi sobie radzić również z... muzyką. Brzmieniu brakuje nieco szczegółowości i otwartości, ale to, co słyszymy, jest całkiem znośne i proporcjonalne. Nie ma sensu długo się rozpisywać – to nie są słuchawki audiofilskie i wyczynowe, ale na szczęście nie popadają w tanie efekciarstwo. Zasięg mógłby być lepszy – wycieczka do toalety (nawet najbliższej) będzie się wiązała z chwilową (chwila może być dłuższa, zależy to od naszych planów) utratą sygnału.

Apt-X

Za czasów pierwszych headsetów wystarczyło mono, i jakość empetrójki - by rozumieć rozmówcę w jednym uchu. Apetyt jednak rośnie w miarę jedzenia, więc pojawiło się stereo, jakość rosła i pojawił się kodek SBC (Sub-Band Codec). W chwili obecnej szczyt wyznacza kodeka apt-X.

Pomysł na algorytm jest dość leciwy - powstał 1980 jako element pracy doktorskiej Stephena Smytha, Irlandczyka pracującego na Queen’s University w Belfaście. Oryginalność jego pomysłu w przeciwieństwie do prac z Instytutu Fraunhofera polegała na unikaniu maskowania psychoakustycznego, w co „poszło” MP3.

Kodowanie apt-X najpierw znalazło klientów w branży radiowej, gdzie przyczyniło się do tworzenia zautomatyzowanych playlist - to właśnie dzięki apt-X rozpoczęło się zgrywanie na masową skalę na dyski twarde albumów o jakości CD. Nieustannie rozwijany od 1990 roku, stał się przemysłowym standardem w telewizji, stacjach radiowych, w produkcji i postprodukcji filmowej (nam się wydaje, że taki Spielberg, Lucas czy Cameron to używa bóg wie jakiego profesjonalnego sprzętu przewodowego by nic nie uronić z nagrania, a tam większość zabawek to wygodne bezprzewodówki...).

Niedawno apt-X zawędrował na rynek wymagającego sprzętu konsumenckiego. Powyższą informację dedykuję malkontentom, którym sama myśl o bezprzewodowości wyrywa wnętrzności - spora część tego, czym się zachwycacie na swoim luksusowym sprzęcie, w trakcie powstawania przeleciała się powietrzem chociażby z mikrofonu na rejestrator cyfrowy lub do komputera. Na dzień dzisiejszy rodzina kodeka składa się z czterech linii rozwojowych: apt-X, apt-X Enhanced, apt-X Live z 2007 roku i najnowszy apt-X Lossless, czyli skalowalny i zarazem bezstratny kodek z 2009 roku.

apt-X Enhanced - materiał kodowany może mieć rozdzielczość od 16 do 24 bit i format od 1 do 5.1+2 (te 2 to stereo) kanałów. Dla 16-bitowego sygnału stereofonicznego przepływność wynosi 384 kbit/s, a dla 5.1 kanałów 1024 kbit/s. Firma APTX odpowiedzialna za komercyjny rozwój produktu stoi na stanowisku, iż już przy przepływności 56 kbit/s jakość osiąga standard CD.

apt-X Live w zasadzie dotyczy mikrofonów i osprzętu towarzyszącego imprezom scenicznym – 24 bitowy sygnał przy kompresji 8:1 zachowuje dynamikę na poziomie 120 dB przy znikomych opóźnieniach i dużą odporność na zrywanie transmisji, gdy odbywa się ona w środowisku sprzyjającemu pojawianiu się błędów przesyłu.

apt-X Lossless wspiera kodowanie materiału do 24 bity/96 kHz, dopuszczając tzw. tryb hybrydowy dla sytuacji, gdy pojawiają się limity w możliwościach przesyłu i wtedy w krótkich odcinkach czasu koduje on „prawie bezstratnie”, zachowując nadal dynamikę na poziomie 120 dB przy paśmie do 20 kHz. Dzisiaj stosunkowo niewiele jest źródeł wspierających apt-X, co niechybnie zmieni się jeszcze w tym roku za sprawą takich firm jak: Apple, Arcam, Creative, Motorola, Nokia, Samsung, Sennheiser...

Waldemar (Pegaz) Nowak

CREATIVE WP-450

 • Produkowany Tak
 • Typ Otwarte
 • Poduszka Nauszne
 • Masa 114
 • Impedancja (Ω)* 132
 • Pasmo przenoszenia (Hz) 5-31 000
 • Ergonomia Otwierają się jak nóż sprężynowy. Wygodne słuchawki do codziennego użytku w podróży i w pracy, znakomite do prowadzenia długich rozmów telefonicznych. Ograniczony zasięg (w porównaniu z konkurentami).
 • * W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona
 
 

Podstawowe dane

 • 450 zł

Nasza ocena

 • Wykonanie: Oryginalna konstrukcja, nowoczesny wygląd i dobre materiały.
 • Brzmienie: Nienatarczywe, mało szczegółowe, ale przyzwoicie zrównoważone.
SONY WH-1000XM2

SONY
WH-1000XM2

Cena: 1 700 zł

MONSTER Elements On-Ear

MONSTER
Elements On-Ear

Cena: 1 300 zł

 

 

Zobacz także
Czy długość przewodów ma wpływ na pracę kolumn? Co to są kolumny aktywne i jakie są ich odmiany? Co oznaczają symbole 480i, 480p, do 1080i, 1080p? Co to jest jitter?
Audio - marzec 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Obok armady głośnikowych liniowców (pięciu kolumn za ok. 80 000 zł), przepływają dwie szybkie eskadry, liczące po trzy jednostki, znacznie mniejszych, niedrogich (ok. 2000 zł), ale bardzo pożytecznych jednostek grających - amplitunerów stereo i gramofonów. Pierwsze ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

FOCAL Listen Wireless

FOCAL
Listen Wireless

Focal reprezentuje w tym teście grupę producentów kolumn, którzy kilka lat temu uświadomili sobie i innym, że ich głośni...

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio