KEF M500

KEF M500

Za KEF-em przemawia 50 lat jego historii, w czasie których firma pokazała, że idzie własną drogą, wytyczoną własnymi innowacjami. Facetów w tym wieku często dopada tzw. kryzys wieku średniego i zaczynają robić rzeczy, o których wcześniej w ogóle nie myśleli (kupują motocykle, zmieniają żony, "pakują" na siłowni). KEF na stare lata zaczął projektować słuchawki.

Niby nic oryginalnego, bo wszyscy tak ostatnio robią... Ale nie każdy może się poszczycić takim sukcesem na samym starcie rozwijania nowej pasji - model KEF M500 (jak i dokanałowy M200) otrzymały w tym roku prestiżową nagrodę RedDot Design Award. W bardzo eleganckim podwójnym kartonie zamykanym na magnesy, w sztywnym, niewielkim (jak na standardy tej wielkości słuchawek, to wręcz malutkim) etui w kształcie rożka, ukrywają się złożone w chiński paragraf M500 wraz ze wszystkimi dodatkami.

Cokolwiek z tego pokrowca nie wyjmiemy, jest po prostu piękne i dopracowane hiperdetalicznie, nawet śrubki montażowe są niepowtarzalne. W komplecie ze słuchawkami KEF M500  otrzymujemy dwa płaskie przewody 1,3-metrowej długości ("goły" i iPhonowy - z mikrofonem i sterowaniem), zakończone elastycznymi wtykami kątowymi. Ma to tę zaletę, że przewód biegnie od razu wzdłuż obudowy smartfona, a ponieważ jest płaski, to i chętnie "przytula się" do niego, poprawiając komfort noszenia. Przejściówki na 6,3 mm i dual-mono do samolotu są utrzymane w podobnym stylu.

Wszystko, co na zdjęciach ma kolor srebrny, jest piaskowanym aluminium, w związku z tym np. wysuwane elementy pałąka są sztywne, a za elastyczność odpowiada jego część środkowa. Zawiasy (Smart Hinge) pozwalają zarówno na skręcenie muszli pod kątem 90 stopni, jak i na ich "zwinięcie" do wnętrza pałąka. Muszle i pady pokrywa materiał, a łączenie jest ukryte wewnątrz aluminiowego owalu (kolejny piękny detal). Dzięki konstrukcji idealnie przylegającej do uszu i doborowi materiałów, słuchawki KEF M500 zapewniają bardzo wysoką izolację, mimo że nie są wokółuszne i wcale uszu nie męczą. Przetworniki mają 40 mm średnicy.

Odsłuch

Dla ochrony naszego słuchu przed nadmiernym ciśnieniem akustycznym zaprojektowano je z uwzględnieniem normy CENELEC EN60065/A12... Faktycznie, w moim odczuciu są to słuchawki, których w ogóle nie chce się "podkręcać", bo przy niskich i średnich poziomach głośności dźwięk jest przebogaty, słychać wszystko jak na dłoni. Znakomite odcięcie od otoczenia pozwala oszczędzić uszy właśnie dzięki cichszemu graniu. Słuchało się ich jak i dotykało z dużą przyjemnością.

Brzmienie było dynamiczne, zrównoważone i zaskakująco przestrzenne jak na słuchawki zamknięte - nie aż tak spektakularnie jak w wydaniu AT, ale za to z pełniejszym basem i naturalniejszą "konsystencją".

Piękna, swobodna i łagodna góra, porywające wokale i głęboki, różnorodny bas - KEF M500 to są high-endowe słuchawki do smartfona o znakomitym stosunku jakości wykonania i brzmienia do ceny. I jeszcze jedno - cyferki określające pasmo przenoszenia, brane przez wiele osób za jeden z kluczowych parametrów, nie zawsze świadczą o brzmieniowych możliwościach; 20-20 000 Hz wygląda skromnie, ale zupełnie niczego im na skrajach ani między skrajami nie brakuje.

Waldemar (Pegaz) Nowak

KEF M500

  • Produkowany Tak
  • Typ Zamknięte
  • Poduszka Nauszne
  • Masa 208
  • Impedancja (Ω)* 32
  • Pasmo przenoszenia (Hz) 20-20 000
  • * W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona

Zobacz też:

 
 

Podstawowe dane

  • 1 300 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Awangardowy, futurystyczny, minimalistyczny wygląd, dużo aluminium.
  • Brzmienie: Przemawiające do wrażliwości... spójne, barwne, detaliczne, harmonijne, oddające piękno każdej muzyki nawet przy niskich poziomach głośności.
JBL Everest 700BT

JBL
Everest 700BT

Cena: 899 zł

SENNHEISER HD4.50BTNC

SENNHEISER
HD4.50BTNC

Cena: 899 zł

JAYS u-Jays Wireless

JAYS
u-Jays Wireless

Cena: 850 zł

AUDIO-TECHNICA ATH-SR5BT

AUDIO-TECHNICA
ATH-SR5BT

Cena: 799 zł

 

 

Audio - listopad 2017

Strefa Magazynu

Audio 11/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
FOCAL Listen

FOCAL
Listen

Focal zaangażował się w projektowanie słuchawek już kilka lat temu, odnosząc natychmiastowy sukces po wypuszczeniu model...

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio